Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Balkon dobrze wykonany – wykończenie balkonu

Z powodu swojego wyeksponowanego położenia balkony narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dlatego musimy zadbać, aby nasz balkon został prawidłowo zaprojektowany, a także fachowo wykonany.

Podstawą balkonu jest płyta nośna (lub belki). Na niej wykonuje się warstwę wykończeniową oraz montuje do niej balustradę. Jeśli płyta balkonowa nie została odizolowane termicznie od stropu balkonowym łącznikiem termoizolacyjnym, płytę należy ocieplić. Niezbędne jest także wykonanie warstwy hydroizolacyjnej. Każdy balkon powinien zostać też wykończony obwodową obróbką blacharską.

Wykonanie balkonu – płyta konstrukcyjna

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Pyta nośną balkonu powinna mieć około 2-procentowy spadek wykonany od ściany budynku na zewnątrz. Jeśli płyta nie została wykonana ze spadkiem, należy na niej ułożyć warstwę spadkową. Nie można ominąć tego etapu, ponieważ zalegająca w pobliżu ściany zewnętrznej woda doprowadzi do jej do zawilgocenia. Woda stojąca na powierzchni balkonu będzie również wnikać w mikroskopijne szczeliny pomiędzy płytkami, stopniowo niszcząc warstwę wykończeniową oraz samą płytę. Zarówno płyta balkonu, jak i warstwa spadkowa muszą być zabezpieczone przed nasiąkaniem wodą. Najpopularniejszym sposobem jest pokrycie powierzchni płynną masą izolacyjną lub zaprawą uszczelniającą. Krawędzie połączenia płyty ze ścianą powinno zabezpieczyć się profilowaną taśmą uszczelniającą, którą zatapia się w warstwie hydroizolacji. Jeśli balkon przylega do dwóch ścian, na ich styku należy wkleić profilowany narożnik.

Ocieplenie balkonu – skuteczna izolacja cieplna balkonu

Prawidłowo wykonana izolacja płyty zapobiega ucieczce ciepła z budynku. Najlepiej jest zaizolować całą płytę – zapewni to lepsze zabezpieczenie przed stratami ciepła i ułatwi późniejsze prace wykończeniowe. Do ocieplenia balkonu polecane są płyty z polistyrenu ekstrudowanego, które są nienasiąkliwe, twarde i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Warstwa izolacji cieplnej nie musi być gruba, najczęściej wystarczy około 5 cm. Jej grubość zależy oczywiście od parametrów materiału izolacyjnego oraz od miejsca, jakie może ona zająć – okładzina balkonu musi znajdować się pod ościeżnicą drzwi balkonowych. Innym rozwiązaniem – jeszcze mniej popularnym ze względu na wyższy koszt – jest zastosowanie łączników termoizolacyjnych. Są to elementy zbudowane z prętów ze stali nierdzewnej i szlachetnej, połączonych pianką polistyrolową wzmacnianą wkładkami betonowymi lub stalowymi. Łączniki termoizolacyjne umieszczane są na styku płyty ze stropem w taki sposób, by przekładka z pianki pokrywała się z warstwą izolacji termicznej ściany. O takim sposobie wyeliminowania strat ciepła na połączeniu płyty balkonowej z budynkiem należy pomyśleć na etapie jego projektowania.

fot. Austrotherm
fot. Austrotherm

Hydroizolacja balkonu – jak zabezpieczyć balkon przed wodą i wilgocią?

Bardzo ważne jest również wykonanie na powierzchni balkonu odpowiedniej hydroizolacji. Jej brak lub niewłaściwe wykonanie może doprowadzić do korozji, a w konsekwencji nawet do moszczenia całej konstrukcji. Hydroizolację najczęściej wykonuje się układając 2-3 warstwy tzw. płynnej folii pod płytkami albo warstwę specjalnej zaprawy nazywanej szlamem izolacyjnym. W sprzedaży znaleźć można również specjalne kleje do płytek typu 2 w 1 – mogą one pełnić równocześnie funkcję izolacji przeciwwodnej.

Posadzka balkonu – jak wykończyć balkon?

Posadzkę balkonu należy konieczne wykończyć materiałem mrozoodpornym. Płytki na balkonie powinny być przyklejone całą powierzchnią. Zapobiegnie to ich pękaniu pod wpływem obciążeń, a także uniemożliwi wnikanie pod nie wody. Do mocowania okładziny zewnętrznej bezwzględnie należy wybrać elastyczne kleje wodo- i mrozoodporne. Również zaprawa do spoinowania musi być odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jeżeli nasz balkon jest zabudowany lub częściowo zabudowany (w taki sposób, że nie jest narażony na działania opadów atmosferycznych), można wykończyć go np. wykładziną. Wybierzmy taką, która jest odporna na minusowe temperatury lub którą na zimę będziemy mogli zdemontować.

Bezpiecznie na balkonie – balustrada balkonu

Balustrady montowane są przede wszystkim, aby zapewnić bezpieczeństwo, jednak odpowiednio dobrane mogą stać się ozdobą budynku. Ich wysokość jest określona w przepisach budowlanych i wynosi – licząc od powierzchni górnej balkonu do góry poręczy – dla balkonów w budynkach jednorodzinnych 90 cm, w budynkach wielorodzinnych – 110 cm.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Ważne detale – obróbki blacharskie

Dzięki odpowiednio ukształtowanym obróbkom woda, spływając z górnej powierzchni balkonu, nie zacieka po dolnej stronie płyty i ścianie. Obróbka chroni również płytę przed wnikaniem wody z boku pomiędzy jej warstwy. Gdy powierzchnia balkonu jest dość duża należy zamontować rynienki odprowadzające wodę do rur spustowych – unikniemy w ten sposób zalewania strugami deszczu powierzchni i osób znajdujących się pod balkonem.

Przeczytaj także: „Balkon pod lupą – rodzaje balkonów”

Dodaj komentarz