Kategorie
Balkon Budowa i materiały Budowa i materiały Taras

Balustrady drewniane – malowanie balustrad drewnianych

Balustrady drewniane są ozdobą każdego budynku. Swoisty klimat, który kreują, wydaje się ciągle aktualny i na czasie. Estetyczny efekt będzie jednak trwały jedynie wówczas, gdy regularnie będziemy dbali o odpowiednie malowanie drewnianych balustrad.

Materiał jakim jest drewno można uznać za ozdobny sam w sobie. Jednak ze wszystkich surowców wybieranych na wykończenie tarasów i balkonów akurat ono jest najbardziej podatne na destrukcyjne działanie wilgoci, zmiennych warunków atmosferycznych oraz owadów. Dodatkowo drewno tworzące balustrady drewniane w naturalny sposób szarzeje i ciemnieje z wiekiem. Dlatego też oprócz niezbędnej impregnacji należy je pokryć środkami zabezpieczającymi i utrwalający elegancki wygląd, a także zadbać o malowanie balustrad.

Preparaty do malowania balustrad drewnianych

Naturalny kolor świeżego drewna można zachować, jeśli naniesiemy na powierzchnię balustrad drewnianych bezbarwną bejcę lub lakier o właściwościach zachowujących jego pierwotną urodę. Takie preparaty zapobiegają na długo ciemnieniu balustrad drewnianych. Trzeba jednak zabieg malowania regularnie powtarzać. Jeśli jednak drewno po pewnym czasie zacznie zmieniać kolor, możemy pokryć balustrady drewniane preparatem barwiącym, farbą lub lakierem o odcieniu danego gatunku drewna. Obecna oferta preparatów do malowania balustrad jest tak szeroka, zwłaszcza jeśli chodzi o barwniki, że można osiągnąć dosłownie każdy odcień, ton w ton. Wybierając preparat kolorujący do balustrad drewnianych możemy zdecydować się na bejce i lakierobejce, które chronią drewno i nadają mu konkretną barwę, jednocześnie nie zakrywając naturalnego rysunku desek. Niektóre z nich mogą być wzbogacone o substancje zapobiegające rozwijaniu się glonów, grzybów i zagnieżdżaniu się owadów. Bywają również odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu drewno nie będzie blakło pod wpływem słońca. Jeśli do budowy naszych balustrad drewnianych użyto surowca źle wysuszonego lub wadliwie przechowywanego, ciemnienie oraz proces żywiczny będą powodowały odbarwianie się nawet pomalowanych desek, dlatego warto wówczas zdecydować się na ciemniejsze odcienie lakierów do drewna. Podobnie można zatuszować błąd stolarski jakim jest niezastosowanie nierdzewnych wkrętów lub gwoździ przy montażu balustrad drewnianych. Rdza tworzy wówczas na drewnie ciemne zacieki, które można tylko zamaskować, ciemną lakierobejcą lub lakierem. Dobrze sprawdzi się też zewnętrzna farba lateksowa do drewna, która nie dość, że będzie idealnie kryć barwą to równocześnie jest wyjątkowo trwała. Warto pamiętać, że bejce pozwalają na oddychanie drewna, co przedłuża jego żywot. Lakiery i farby nie dają takich możliwości, za to silniej i dokładniej pokrywają deski jednolitą warstwą, zakrywającą usłojenie. Łatwiej wówczas uzyskać jasny odcień na poszarzałym drewnie. Warto zwrócić też uwagę ile lat gwarancji daje dany producent preparatu do malowania balustrad, zanim zdecydujemy się na konkretny zakup.

Narzędzia i efekty

Malowanie drewnianych balustrad warto rozpocząć od przygotowania odpowiednich narzędzi i osłonięcia folią ochronną posadzki tarasu czy balkonu. Przed przystąpieniem do nakładania wybranego preparatu trzeba powierzchnię balustrad drewnianych przetrzeć papierem ściernym, by wyrównać odstające fragmenty i wybrzuszenia. Pamiętajmy by nigdy nie malować w czasie wiatru i deszczu. Producenci preparatów do drewna nie polecają również malowania przy silnym nasłonecznieniu. Do szerokich desek przyda się pędzel lub wałek o adekwatnej szerokości. Lakiery i bejce lepiej trzymają się wałków, dzięki czemu preparat nie kapie, tak jak z pędzla. Wąskie szczeliny i tralki o małych dystansach będą jednak wymagały wąskiego pędzla oraz jego płaskiej zakrzywionej wersji, umożliwiającej malowanie pod kątem. Powierzchnie balustrad drewnianych malujemy dwukrotnie, druga warstwa powinna być nakładana po wyschnięciu pierwszej. Dobrze jest podążać za wskazówkami producenta umieszczonymi na opakowaniu.
Jeżeli mimo prób oszlifowania drewna powierzchnia balustrad drewnianych nie jest idealnie gładka, doskonale sprawdzi się do malowania barwny olej lub wosk. Oprócz zmiany koloru gwarantują one pokrycie desek warstwą niwelującą drobne krzywizny. Dodatkowo olej nada drewnu satynowy poblask i aksamitne wrażenie dotykowe. Wosk z kolei doda lekki połysk. Zarówno olejowanie jak i woskowanie doskonale impregnuje drewno, a tworząca się dzięki nim powłoka nie pozwala na przenikanie wilgoci w głąb jego struktury.

Dodaj komentarz