Kategorie
Budowa i materiały Taras

Co zagraża drewnu? Jak chronić drewniany taras i meble?

O drewniany taras, podobnie jak o drewno na balkonie, należy dbać. Tylko wówczas zachowa swój naturalny urok przez długie lata. Podpowiadamy, co zagraża drewnu i jak uporać się z niebezpiecznymi nalotami i szkodnikami.

Drewno w naszych warunkach klimatycznych poddawane jest ciężkiej próbie. Nie oznacza to jednak, że drewniany taras, balkon czy meble ogrodowe wykonane z drewna skazane są z góry na niszczenie. Odpowiednio zabezpieczone i regularnie konserwowane przetrwają w nienaruszonym stanie wiele długich zim oraz deszczowych i upalnych dni. Grzyby, pleśnie, mchy i owady żerujące w drewnie pojawiają się wszędzie tam, gdzie niezabezpieczone odpowiednimi preparatami ochronnymi deski tarasowe czy drewniane meble zostały poddane działaniu wilgoci. Co zrobić, gdy zaobserwujemy niepokojące oznaki?

Drewniany taras bez mchu, glonów i porostów

Mchy, porosty i glony najczęściej obwersje się na powierzchni desek tarasowych czy mebli drewnianych zlokalizowanych od strony północnej. Pojawiają się również w zacienionych miejscach – osłoniętych przez sąsiadujące z tarasem lub balkonem budynki oraz wysokie drzewa. W prawdzie nie niszczą one bezpośrednio drewna, ale powodują, że drewniany taras czy meble nie prezentują się estetycznie. Ponadto obecność mchu, porostów i glonów powoduje zwiększoną wilgotność drewnianego podłoża, co może z kolei prowadzić np. do pojawienia się niebezpiecznych pleśni i grzybów. Drewniane deski tarasowe lub balkonowe warto oczyścić z glonów czy porostów również z uwagi na bezpieczeństwo poruszających się po nich osób – powodują one bowiem, że powierzchnia drewnianych desek tarasowych staje się bardzo śliska.
Usuwanie mchów, glonów i porostów:
Z pewnością nie warto ich zdrapywać, gdyż może to prowadzić jedynie do uszkodzenia desek czy mebli tarasowych. Aby pozbyć się tych nieestetycznych organizmów, poryte nimi drewno warto spryskać specjalnym preparatem do usuwania mchów, glonów i porostów. Takie środki powodują ich obumieranie przez co same odrywają się od podłoża. Wystarczy wówczas opłukać drewno czystą wodą.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Jak usunąć pleśń i grzyby z drewna?

Destrukcyjne działanie na drewniany taras i meble ogrodowe mogą mieć pleśń i grzyby. Pojawiają się zwykle na niezabezpieczonym materiale poddawanym działaniu wilgoci. Zainfekowane nimi drewno stopniowo ulega destrukcji i rozkładowi. Pleśń i grzyby wabią też owady żerujące w drewnie.
Usuwanie grzybów:
Drewniany taras, w tym deski tarasowe oraz meble z drewna zaatakowane przez pleśń i grzyby należy pokryć specjalnym preparatem grzybobójczym. Dzięki zawartości biocydów zwalczy m.in. grzyby pleśniowe oraz uodporni drewno na ich działanie. Grzybów pleśniowych nie należy usuwać zanim nie zostaną zneutralizowane przez preparat grzybobójczy. Należy je nasączyć (np. poprzez spryskiwanie) środkiem z dodatkiem biocydów i pozostawić na czas wskazany przed producenta preparatu. Następnie zainfekowane miejsce czyści się wodą bez dodatku detergentów i szczoteczką oraz pozostawia do wyschnięcia. Gdy grzyby zainfekowały głębsze warstwy drewna jego powierzchnię można delikatnie zeszlifować papierem ściernym. Gdy drewniane deski tarasowe są suche, oczyszczone miejsca ponownie spryskuje się preparatem grzybobójczym, co ma zapobiec wykwitowi grzybów.

Drewniany taras odporny na szkodniki

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Owady zwane szkodnikami drewna żerują w każdym rodzaju tego surowca – zarówno suchym, jak i wilgotnym drewnie. Mocno osłabiają jego strukturę, co skutkuje często całkowitym zniszczeniem drewnianego elementu.
Zwalczanie szkodników drewna:
Walka z insektami atakującymi drewniane deski tarasowe i meble ogrodowe nie obejdzie się bez głęboko penetrującego drewno preparatu owadobójczego. Większość tego typu środków upora się z najczęściej spotykanymi szkodnikami (kołatek, spuszczel, borodziej, miazgowiec czy trzpiennik). Do zwalczania owadów i larw najlepiej sięgnąć po preparat rozpuszczalnikowy. Nanosi się go na zaatakowane elementy za pomocą pędzla. Gdy owady wydrążyły wewnątrz materiału tunele, środek owadobójczy warto zaaplikować również za pomocą strzykawki w ich otwory wylotowe. Pokryte preparatem chemicznym elementy zaleca się w miarę możliwości owinąć folią – zwiększy to skuteczność jego działania. Gdy insekty zostaną wytępione drewno należy zabezpieczyć przed działaniem czynników biologicznych np. impregnatem.

Przeczytaj także: „Drewniany taras po zimie – renowacja drewna”

Dodaj komentarz