Kategorie
Budowa i materiały Taras

Deski kompozytowe: na co zwrócić uwagę wybierając deski tarasowe?

Deski kompozytowe to materiał tarasowy cieszący się coraz większą popularnością. Również oferta producentów desek z kompozytów jest coraz większa – trudno wybrać odpowiedni materiał, sugerując się jedynie jego ceną. Na co więc zwrócić uwagę planując zakup tarasowych desek kompozytowych?

Tarasowe deski kompozytowe wykonywane są z kompozytu, czyli materiału powstałego na skutek połączenia tworzywa sztucznego (polimerów) z domieszką drewna w postaci włókien drzewnych lub mączki drzewnej. Nie każda deska kompozytowa jest jednak taka sama. Poszczególne produkty różnią się m.in. zawartością drewna czy rodzajem zastosowanego tworzywa sztucznego. Co warto wiedzieć o deskach kompozytowych?

Deski kompozytowe – z jakiego tworzywa?

Deski kompozytowe wykonuje się zwykle z dwóch głównych rodzajów kompozytów – kompozytów na bazie PVC, czyli polichroku winylu oraz kompozytów na bazie PP i HDPE (polipropylenu i polietylenu o podwyższonej gęstości). Decydując się na deski z kompozytu warto zwrócić uwagę czy zawierają dodatki ulepszające, dzięki którym są bardziej odporne m.in. na promieniowanie UV.
Dobrze też przyjrzeć się powierzchni desek – może być ona m.in. szczotkowana lub szlifowana. Szczotkowanie powierzchni nadaje jej właściwości antypoślizgowe. Z kolei obustronne ryflowanie – polegające na tym, że z jednej strony deska ma szersze ryfle, a z drugiej węższe, daje nam możliwość wyboru wyglądu nawierzchni tarasowej i sposobu odprowadzania z niej wody.

fot. Prodeck

Zawartość drewna w deskach kompozytowych

Wybierając deski kompozytowe na taras warto poprosić o informację dotyczącą procentowej zawartości drewna i tworzywa sztucznego. W zależności od producenta skład może być różny. Spotkać się możemy np. z deskami kompozytowymi, zawierającymi 35, 45 a nawet 50 lub więcej % drewna. Produkty lepszej jakości mają zwykle zwiększoną zawartość naturalnego surowca. Warto jednak wiedzieć, że zbyt wysoka zawartość tego materiału nie przekłada się zawsze na wysoką trwałość desek kompozytowych. Zastosowanie zbyt dużej ilości drewna – znacznie powyżej 50%, (np. 80%) – zwiększa ich kruchość oraz chłonność wody.

fot. DLH

Parametry desek kompozytowych

Wybierając odpowiednie deski kompozytowe dobrze jest przestudiować ich karty techniczne. Porównajmy takie parametry produktu jak gęstość, która przekłada się na twardość desek tarasowych, twardość w skali Shore’a (im wyższa wartość, tym lepiej), współczynnik rozszerzalności (im mniejsza wartość, tym lepsze właściwości) czy odporność na uderzenia w wysokiej i niskiej temperaturze. Przed zakupem desek kompozytowych zapytajmy też o atesty, aprobatę techniczną czy klasyfikację reakcji na ogień.

Gwarancja na deski kompozytowe

Wielu producentów desek kompozytowych zachęca do zakupu swych produktów długoletnią gwarancją. Może ona wynosić nawet 25 lat – dotyczy to zwykle droższych desek z kompozytów. Produkty typu ekonomicznego, czy też „standard” objęte są zwykle 10-letnią gwarancją. Przed zakupem desek kompozytowych warto jednak dopytać czego konkretnie dotyczy gwarancja. Przeważnie obejmuje ona jedynie gnicie i botwinie desek kompozytowych.

Przeczytaj też: „Deski kompozytowe: zalety i wady”

 

3 odpowiedzi na “Deski kompozytowe: na co zwrócić uwagę wybierając deski tarasowe?”

Już wiem dlaczego moje deski z Vensona są takie wytrzymałe. Od kilku lat nie rusza ich ani deszcz, ani śnieg, ani słońce. Nawet kolor się utrzymuje. Widocznie mają proporcjonalną zawartość drewna i tworzyw sztucznych.

Bardzo dużo zależy także od samej technologii produkcji, tutaj genialnie wypada firma Teraso – ich deski są trwałe i wytrzymałe, szeroka gama kolorów i faktur, a wszystko na najwyższym poziomie. Polecam

Zdecydowałem się wyłożyć na tarasie deski kompozytowe Tardex i jest okej, na stronie tardex-wpc.pl jest do nich namiar. Cenowo jest w porządku, ten model co ja wziąłem kosztował około 100 zł od metra. Przy kompozycie jest dużo łatwiej poradzić sobie z montażem niż przy naturalnym drewnie, ja sobie taki taras demontują na czas zimy i montuję z powrotem w sezonie letnim, żeby mi niepotrzebnie nie stał i nie niszczał kiedy i tak z niego nie korzystam.

Dodaj komentarz