Kategorie
Budowa i materiały Taras

Deski kompozytowe i nie tylko – materiały do montażu tarasu z kompozytów

Deski kompozytowe to główny, ale nie jedyny element tarasu z kompozytów. Do ich montażu niezbędne są jeszcze inne produkty, które nabywa się zwykle w systemie wraz z deskami tarasowymi. Z czego powstaje taras kompozytowy?

Deski kompozytowe montuje się na sucho. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi, nie wymagają też układania izolacji. Producenci takich desek tarasowych oferują nam całe systemy montażowe, na które, oprócz desek, składają się również legary, listwy maskujące, a także klipsy i inne elementy wykończeniowe.

Deski kompozytowe – to deski stanowiące nawierzchnię tarasu, powstałe częściowo z surowca naturalnego (mączki lub włókien drzewnych) oraz tworzywa sztucznego. Zazwyczaj są to deski ryflowane – z fabrycznymi żłobieniami przebiegającymi wzdłuż ich długości. Dzięki nim deski kompozytowe są bezpieczne w użytkowaniu nawet, gdy ich powierzchnia jest mokra. Nierzadko deski tarasowe są ryflowane obustronnie – z jednej strony wykonane są ryfle gęstsze i węższe, z drugiej rzadsze i szersze. Decyzja o wyborze rodzaju powierzchni należy wówczas do nas.

fot. Andrewex
fot. Andrewex

Legary – to elementy systemu tarasowego, do których przytwierdza się deski kompozytowe. W zależności od wariantu budowy tarasu z kompozytów, mocuje się je za pomocą odpowiednich kołków i wkrętów bezpośrednio do wylewki betonowej, do starego tarasu wykończonego płytkami lub kamieniem naturalnym, do słupów lub stop betonowych, drewna konstrukcyjnego lub do wsporników wykonanych z tworzywa sztucznego.

fot. Plastivan
fot. Plastivan

Wsporniki – to podpory montażowe, stosowane podczas budowy tarasu, którego powierzchnia ma być uniesiona nad gruntem. Dzięki nim można wykonać wentylowany taras z kompozytów oraz stworzyć przestrzeń np. dla poprowadzenia przewodów czy rur. Wsporniki umożliwiają regulację wysokości powierzchni tarasu z dość dużą dokładnością.

fot. Rehau (po lewej), Prodeck (po prawej)

Klipsy montażowe – za ich pomocą mocuje się deski kompozytowe do przytwierdzonych już do podłoża legarów. Dzięki ich zastosowaniu na powierzchni tarasowej nie widać żadnych elementów mocujących. Brak widocznych wkrętów sprawia, że taras z kompozytów jest estetyczny i bezpieczny w użytkowaniu. Klipsy montażowe służą również do łączenia poszczególnych desek tarasowych. Pozwalają zachować wymagany między nimi odstęp (zazwyczaj 2-5-milimetrowy).

fot. Prodeck
fot. Prodeck

Listwy maskujące – Mocuje się je na ostatnim etapie prac nad tarasem. Służą do jego estetycznego wykończenia. Wśród listew maskujących znajdziemy listwy cokołowe oraz profilowe. Maskuje się nimi głównie boczne powierzchnie tarasu oraz schodów kompozytowych. Wyglądem przypominając deski kompozytowe, dzięki czemu taras jest spójny pod względem materiałowym i przyjemny w odbiorze.

fot. Andrewex
fot. Andrewex

Przeczytaj także: „Na co zwrócić uwagę wybierając deski kompozytowe?”

Dodaj komentarz