Donice i doniczki gliniane

Doniczki ceramiczne zarówno ceglane, malowane jak i szkliwione są niezaprzeczalną ozdobą tarasów i balkonów – niekiedy efektowniejszą niż same rośliny w nich posadzone. Rozmaitość kształtów pozwala stworzyć z nich niepowtarzalne aranżacje. Doniczki ceramiczne – co warto o nich wiedzieć?

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Doniczki ceramiczne są jedną z najstarszych form pojemników na rośliny, jaka zapisała się w historii ogrodnictwa. Wypalana glina swą surową stylistyką doskonale komponuje się ze wszystkimi gatunkami roślin oraz każdym stylem architektonicznym. Kształty ceramicznych donic podążają za modą i przyjmują coraz to inne formy, jednak nadal chętnie wybieraną jest ta klasyczna – o kielichowatej budowie.

Doniczki ceramiczne: donice z wypalonej gliny

Niczym nie powlekane doniczki ceramiczne tworzą pojemnik pozwalający na swobodny rozwój roślin. Ich niezaprzeczalną przewagą nad donicami powstałymi z innych surowców jest fakt, że są w stanie chłonąć nadmiar wody z ziemi i oddawać bryle korzeniowej zmagazynowaną wilgoć, gdy roślina zaczyna jej potrzebować. Zbyt duża ilość np. deszczówki będzie mogła być również odparowana przez pory w ściankach doniczki. Aby ułatwić jej odpływ doniczki ceramiczne muszą być wyposażone w otwór w denku o średnicy co najmniej 1 cm. Większe pojemniki powinny mieć ich kilka. Nie można też zapomnieć o podstawce, która zapobiegnie wypływaniu wody na posadzkę tarasu czy balkonu. Dodatkowo doniczki ceramiczne pozwalają na oddychanie ziemi i dostarczanie tlenu dolnym partiom roślin, co jest bardzo istotne dla ich prawidłowego wzrostu. Minusem jest fakt, że gliniane donice są ciężkie, dość drogie i łatwo je ukruszyć. Mimo to nawet wyszczerbione i omszałe wyglądają stylowo.

fot. Fotolia.com

Otwór na dnie doniczki ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody.
fot. Fotolia.com

Doniczki na balkon i taras: kolorowe szkliwione

Naturalna glina jest surowcem pozwalającym stworzyć produkty o określonej gamie kolorystycznej: od czerwonych brązów, przez pomarańcze aż do żółcieni. Jeśli na naszym balkonie czy tarasie mają stanąć doniczki ceramiczne o innej barwie, będziemy musieli zdecydować się na malowane lub szkliwione produkty. Należy jednak pamiętać, że pokryte glazurą donice nie będą przepuszczały ani powietrza, ani wody. Tym bardziej konieczna będzie odpowiednia liczba i wielkość otworów odpływowych. Szybko też na ich powierzchniach mogą być widoczne pęknięcia powłoki, choć niekiedy pajęczyna rys jest na tyle atrakcyjna, że w ofercie sklepów ogrodniczych możemy znaleźć specjalną postarzaną linię donic z gotowymi skazami.

Kupujemy doniczki ceramiczne

Ponieważ pojemnik z gliny wraz z ziemią i rośliną może być bardzo ciężki, warto rozważyć kupno donic mrozoodpornych, których nie będziemy chować na zimę do wnętrza domu. Podczas wyboru konkretnych egzemplarzy warto sprawdzić czy są wyposażone w otwory w dnie oraz czy nie są pęknięte. Ukryte uszkodzenia nie będą widoczne gołym okiem, dlatego warto sprawdzić, czy donica wydaje czysty dźwięk, gdy stukniemy w jej ściankę. Nowe doniczki ceramiczne przed zasadzeniem w nich roślin należy zanurzyć w całości w wodzie, do momentu aż przestaną się z niej wydobywać bąbelki powietrza. W przeciwnym razie donica pochłonie wodę z ziemi zabierając wilgoć świeżej sadzonce. Myśląc o usytuowaniu doniczek ceramicznych trzeba pamiętać o ich wadze – nie będą nadawały się do wieszania i umieszczania na niesolidnych podstawach. Najbezpieczniej będzie ustawiać doniczki ceramiczne na posadzce, zwłaszcza szerokie misy i gliniane skrzynie. Jeśli chcemy co jakiś czas lub w miarę potrzeby (np. tworząc większą przestrzeń na tarasie czy balkonie) zmienić ich usytuowanie, warto kupić specjalne podstawki na kółkach, które sprawią, że z łatwością przesuniemy duże gliniane doniczki w inne miejsce. W uchwytach naściennych można zaplanować jedynie małe pojemniki na drobne pojedyncze kwiaty.

Kompozycja roślinna z doniczkami ceramicznymi
Kompozycja roślinna z doniczkami ceramicznymi

fot. Fotolia.com

Lubię to 5
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Komentarze: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 − jeden =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>