Doświetlenie zadaszonego tarasu i balkonu - Jak doświetlić zadaszony taras i balkon?

Zadaszony taras i balkon daje ochłodę w słoneczne i upalne dni, pozwala na korzystanie z niego w trakcie deszczu, a posadzka na zadaszonym tarasie i balkonie nie wymaga tak częstych działań konserwacyjnych. Aby jednak przestrzeń tarasu i pomieszczenie do niego przylegające nie były nadmiernie zacienione, warto zadbać doświetlenie tarasu i balkonu.

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Zadaszony taras i balkon pozwala na pozostawianie na nim bez szkody mebli tarasowych. Minusem zadaszenia tarasu jest jednak to, że zacienia on taras i balkon oraz pomieszczenie z nimi sąsiadujące, nawet gdy jest to zbędne. Jak tego uniknąć?

Doświetlenie tarasu za pomocą okna w daszku

Dobrym sposobem na doświetlenie tarasu jest umieszczenie w jego dachu co najmniej jednego okna. Daszek z oknami musi mieć odpowiedni spadek – nie mniej niż 15°. Jeżeli będzie mniej stromy, można w trakcie montażu okna zastosować specjalny kołnierz, który nachyla okno. Konstrukcja wystaje nieco ponad jego płaszczyznę, od wewnątrz okno jest zamontowane pod kątem. Zapewnia to szczelność: skrzynkowa podstawa wykonana jest zwykle z drewna pokrytego materiałem termoizolacyjnym, a okno łączy się z obudową za pomocą kołnierza uszczelniającego. Aby zapewnić optymalne doświetlenie tarasu można zdecydować się na montaż kilku okien.

fot. Fotolia.com

Doświetlenie tarasu za pomocą świetlika

W dachu nad tarasem można też umieścić świetliki kopułkowe (te nieotwieralne są tańsze). Mają one kształt wystających ponad płaszczyznę dachu kopuł lub piramid o ściankach nachylonych pod kątem 20–45°. Świetliki mogą być wykonane z przezroczystych tworzyw sztucznych – poliakrylu lub poliwęglanu, a także ze szkła klejonego. Mają wysoką wytrzymałość – kopuła wytrzyma ciężar nawet do 250 kg śniegu. Dostępne są przeszklenia w różnych wymiarach – te w kształcie kwadratu mogą mieć od 60×60 cm do 120×120 cm. Do doświetlenia tarasu można wybrać wersję z kopułą matową lub przezroczystą.

 

Lubię to 13
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dwa × 6 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>