Doniczki na kwiaty balkonowe i tarasowe

Najbardziej uniwersalnym surowcem do tworzenia pojemników dla roślin balkonowych i tarasowych jest drewno. Oprócz doskonałych warunków dla ich rozwoju drewniane doniczki tworzą naturalną ozdobę komponującą się z zielenią wokół i na balkonie bądź tarasie.

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Drewniane doniczki swą popularność zawdzięczają urokowi surowca i jego niepowtarzalnym właściwościom. Drewniane donice pozwalają na oddychanie ziemi oraz roślin w nich posadzonych. Konstrukcja z desek umożliwia swobodny przepływ powietrza oraz nadmiaru wody, dzięki czemu rośliny mają odpowiednie warunki i swobodnie się rozwijają. Utrzymują też dostateczną wilgotność gleby. Ponieważ drewno nie jest materiałem trwałym, musi być zabezpieczone przed nadmiernym zawilgoceniem, rozsychaniem się i biodegradacją. W przeciwnym razie doniczki z drewna przetrwają tylko kilka sezonów.

Drewniane doniczki - wiszące skrzynki z drewna

Zamiast plastikowych skrzynek mocowanych na uchwytach do balustrady tarasu warto użyć doniczek drewnianych, które dzięki rysunkowi włókien będą oryginalną ozdobą i doskonale wpasują się w naturalne otoczenie. Trzeba jednak pamiętać, że takie drewniane doniczki są cięższe niż ich plastikowe odpowiedniki. Warto więc zdecydować się na nieduże modele i solidne uchwyty, gdyż ziemia, sadzonki i woda używana do podlewania, stworzą w sumie duży ciężar. Drewniane donice ogrodowe pięknie będą wyglądały jeśli pomalujemy je ekologiczną bejcą na intensywny kolor komponujący się z barwą kwiatów w nich posadzonych. Dobrze będą prezentowały się w ten sposób odmiany wiszące i o długich pędach.

Drewniane doniczki jako skrzynie stojące

Dla większych sadzonek, a nawet drzewek, oraz do tworzenia kompozycji ogrodu na tarasie przeznaczone są obszerniejsze drewniane doniczki oraz stojące skrzynie z drewna. Mają różne kształty od okrągłych, budowanych w formie cebrzyków, po prostokątne i kwadratowe skrzynie. Często łączone są z pergolami oraz trejażami, dzięki czemu można posadzić w nich pnącza. Drewniane doniczki skrzyniowe powstają najczęściej z drewna sosnowego, świerkowego oraz dębowego. Warto zdecydować się na skrzynie już zaimpregnowane. Trwalsze będą również te skręcone wkrętami do drewna. W sprzedaży znaleźć można także skrzynie z drewna egzotycznego, które jest bardziej odporne na niekorzystne działanie wilgoci. Dla stworzenia odpowiednich warunków dla roślin na tarasie warto zamówić skrzynki na kwiaty na wymiar. Wówczas będą idealnie pasować do wystroju i kształtu naszej przestrzeni.

Zobacz naszą galerię inspiracyjną z drewnianymi donicami i skrzyniami:

Designerskie doniczki drewniane
Designerskie doniczki drewniane

fot. Skagerak

Przeczytaj także: „Efektowne doniczki z tworzywa”

Lubię to 10
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 + = pięć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Obraz profilowy z redakcja taras-balkon.plredakcja taras-balkon.pl fot. Fotolia.com

    Drewniane donice ogrodowe

    Drewniane donice ogrodowe doskonale wtapiają się w aranżację ogrodu i...
    Lubię to 10
    Komentarze: 0