Sposób na komary na tarasie i balkonie

Nawet najbardziej pogodny i ciepły letni wieczór, który zamierzaliśmy spędzić na tarasie, może nam popsuć plaga owadów, szczególnie tych najmniejszych – komarów. Jak się przed nimi ustrzec? Podajemy prosty, zdrowy i estetyczny sposób na komary – warto sprawdzić jego skuteczność w letnie długie wieczory na własnym balkonie lub na tarasie.

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Zapachy roślin – eteryczny sposób na komary

Owady nie lubią intensywnych zapachów niektórych roślin – ziół i kwiatów. Biorąc pod uwagę tę wiedzę warto otoczyć się na tarasie kompozycjami roślin, w których znajdą się: pelargonie rabatowe (intensywny zapach soków tej rośliny nawet i nam nie zawsze odpowiada), geranium (bodziszek), chryzantemy, różne odmiany czosnku ozdobnego, lawenda, mięta, kocimiętka i bazylia. Poza swą rolą dekoracyjną albo spożywczą staną się dobrym sprzymierzeńcem w walce z meszkami, komarami i innymi owadzimi intruzami. Rośliny te możemy uprawiać na przytarasowych rabatach oraz w doniczkach, na rzecz trwalszej ochrony przed plagami owadów. Jeśli nie mamy do tego głowy, rośliny o intensywnych zapachach możemy wykorzystać w wersji ciętej umieszczając w wazonach, w kloszach ze świecami i w dekoracjach – wtedy kiedy planujemy spędzić czas na tarasie albo na balkonie.

Płomiennie i aromatycznie – nie znaczy dobrze dla owadów

Owady stronią również od bliskości ognia i dymu. Dlatego szczególnie wieczorny nastrój starajmy się budować na tarasie z wykorzystaniem świec, zniczy i pochodni. Skutecznym sposobem na komary będą oczywiście świece zapachowe, emitujące aromaty kwiatów i olejki eteryczne roślin. Wybierajmy zatem świece lawendowe, miętowe, z mocnym aromatem wanilli oraz cytryny.

Wiele świec i zniczy o przeznaczeniu antykomarowym zawiera specjalny olejek Citronella (o sprawdzonej skuteczności), który ma bardzo przyjemny dla człowieka, świeży aromat.

Oleisty sposób na komary

Olejki zapachowe to również dobry sposób na komary. Waniliowy, migdałowy i lawendowy mają dla nas bardzo przyjemny, apetyczny i relaksujący zapach, a dla komarów są zniechęcające. Dlatego gdy planujemy spędzić czas na balkonie albo na tarasie warto postawić w różnych miejscach ozdobne pojemniczki wypełnione olejkiem. Doskonale sprawdzą się tu podgrzewacze do olejków aromatycznych – wypełnią przestrzeń delikatnym światłem a przy tym pozwolą nam stworzyć wokół siebie zapachową barierę zniechęcającą insekty.

Rose peddles in a pot
Rose peddles in a pot

Round candles and rose peddles in a pot.

Przeczytaj także: „Kiedy domowe sposoby na komary nie wystarczą”

Lubię to 3
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− dziewięć = 0

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>