Kategorie
Budowa i materiały Taras

Jak prawidłowo użytkować taras z kompozytu?

Deski kompozytowe, podobnie jak inne materiały tarasowe, będą ulegać działaniu czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż np. deski drewniane. Mimo, że nie wymaga on regularnej konserwacji impregnatami i olejami, o taras z kompozytu należy dbać aby na długie lata zachował swe właściwości i estetyczny wygląd.

Aby chronić taras z kompozytu przed pleśnią i butwieniem należy go regularnie zamiatać, dbając o to, aby w szczelinach między deskami nie zalegały zanieczyszczenia. Przestrzeń pod deskami powinna być wentylowana. Ważna jest również dbałość o drożność rynien i rur spustowych, aby nie dochodziło do przecieków.

Stojące na tarasie donice, kwietniki i meble warto co jakiś czas przestawiać. W ten sposób zapewnimy bardziej równomierne nasłonecznienie wszystkich stref tarasu, a w efekcie równomierny kolor desek. Donice i kwietniki, które zdobią taras z kompozytu należy regularnie przesuwać również ze względu na konieczność usuwania spod nich resztek ziemi i gromadzącej się wilgoci.

Czyszczenie tarasu z kompozytu

Taras z kompozytu, podobnie jak taras z drewna powinien być regularnie zamiatany. Ewentualne zabrudzenia desek kompozytowych najlepiej jest usuwać na bieżąco. Czyszczenia zabrudzeń nie należy odkładać na później, gdyż wywabienie zaschniętych plam może przysporzyć nam trudności. Niektóre plamy mogą wyblaknąć lub zniknąć całkowicie na skutek działania czynników atmosferycznych, takich jak słońce czy deszcz, jednak lepiej nie ryzykować i najlepiej usuwać zabrudzenia od razu (o tym jak skutecznie czyścić deski kompozytowe przeczytasz TUTAJ).
Do mycia desek kompozytowych można użyć wody z delikatnym środkiem myjącym, preparatu do czyszczenia tarasów kompozytowych lub też myjki wysokociśnieniowej. Ciśnienie wody nie powinno jednak przekraczać 100 bar. Dyszę myjki należy trzymać w odległości około 30 cm od powierzchni desek i podczas mycia przesuwać ją zgodnie z kierunkiem ryflowania. Należ unikać wykonywania okrężnych ruchów dyszą, jak również wykonywania ruchów prostopadle do ryflowania. Myjąc taras z kompozytu najlepiej unikać trybu wielostrumieniowego i używać strumienia pojedynczego.
Aby taras z kompozytu zachował estetyczny wygląd przez długi czas producenci zalecają mycie desek przynajmniej 2 razy do roku wodą z łagodnym roztworem wybielacza.

Co jeszcze warto wiedzieć o tarasie z desek kompozytowych?

Świeżo upieczonych użytkowników tarasu z kompozytów może zaniepokoić rozszerzanie się desek w niedługim czasie po montażu. Nie ma się jednak czego obawiać, gdyż zmiany te nie mają wpływu na trwałość i parametry użytkowe desek. Proces ten wynika z tego, że deski kompozytowe, jako produkt zawierający włókna drewna mogą absorbować niewielkie ilości wody. W zależności od warunków atmosferycznych rozszerzalność desek powinna się ustabilizować w ciągu kilku miesięcy.

Podobnie jest z kolorem desek kompozytowych. Z czasem mogą one przybrać nieco jaśniejszą barwę, co jest wynikiem naturalnego starzenia się włókien drewna. W kolejnych sezonach użytkowania dopuszczalna jest minimalna zmiana koloru desek. Po kilku miesiącach ekspozycji na działanie słońca i deszczu kolor stabilizuje się.
Stopień przebarwienia desek może być jednak różny w przypadku tarasów częściowo zadaszonych. Pomocne w wyrównaniu odcienia może być okresowe mycie powierzchni np. myjką wysokociśnieniową.

Na tarasie mogą też pojawić się plamy po wyschnięciu wody deszczowej. Jest to naturalny proces, który powinien zniknąć po około 2 miesiącach. Plamy te można też usunąć z powierzchni desek przecierając delikatnie ich powierzchnię wełną stalową.

W odpowiedzi na “Jak prawidłowo użytkować taras z kompozytu?”

Ciekawe rady, właśnie czegoś takiego szukałam. Mam świeżo położone deski kompozytowe przez firmę dobretarasy.pl i wiedziałam, że nie trzeba ich impregnować, ale o przestawianiu donic pierwsze słyszę. W sumie to niewielki wysiłek, a zależy mi na tym, żeby taras wyglądał jak najlepiej.

Dodaj komentarz