Rośliny na balkon i taras

Begonia stale kwitnąca to niewielkie jednoroczne kwiaty na balkon i taras. Jak pielęgnować begonie? Zdradzamy tajniki jej uprawy.

Fotolia_61584521_Subscription_Monthly_M

Begonia to roślina osiągająca maksimum 30 cm wysokości. Charakterystyczne są dla niej dość grube jasnozielone lub lekko czerwonawe pędy, niestety są one dość kruche i łatwo je złamać. Begonia stale kwitnąca ma liście pojedyncze, owalne i dość mięsiste. Jej kwiaty w zależności od odmiany mogą być białe oraz w odcieniach różu i czerwieni. Te kwiaty na balkon i taras zakwitają na przełomie maja oraz czerwca i kwitną aż do przymrozków. Dużą popularnością cieszą się również begonie cebulowe, które jednak rzadziej uprawia się na balkonach i tarasach.

Begonia stale kwitnąca – dogodne stanowisko

Begonia stale kwitnąca (łac. Begonia semperflorens) najlepiej rozwija się w pełnym słońcu, pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednią wilgotność podłoża. Można ją też uprawiać w lekkim półcieniu, jednak wówczas jej pędy mogą się za bardzo wyciągać, będzie też kwitła mniej obficie. Niekorzystne jest dla niej stanowisko zacienione. Miejsce, w którym uprawia się begonię powinno być przewiewne. Bardzo dobrze sprawdza się więc ona na niezabudowanych balkonach i tarasach. Uważajmy jednak na ulewne deszcze – mogą one zniszczyć kwiaty i wyłamywać kruche pędy.

Kwiaty na balkon i taras – wybór podłoża dla begnii

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Begonia stale kwitnąca posadzona w pojemnikach wymaga podłoża bardzo żyznego, powinno być ono lekko kwaśne i przepuszczalne, dlatego warto pamiętać o drenażu. Begonii należy zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża, chociaż czasami może być ono lekko przesuszone. W czasie upałów te rośliny na balkon i taras lepiej podlewać rano i wieczorem. Chociaż begonia stale kwitnąca lubi wilgoć, jednak w zbyt wilgotnej glebie mogą się pojawić infekcje grzybowe.

Pamiętaj o nawożeniu

Begonia stale kwitnąca lubi żyzną glebę, dlatego przed posadzeniem warto dodać do podłoża sporo kompostu i odpowiednią dawkę nawozu uniwersalnego. O nawożeniu należy pamiętać również w okresie kwitnienia.

Begonia – rozmnażanie

Sadzonki można pozyskać wysiewając nasiona w inspekcie na parapecie okiennym na przełomie stycznia i lutego. Nasiona wciska się delikatnie w podłoże. Pojemnik należy przykryć folią lub szkłem. Odpowiednia temperatura dla rozwoju begonii stale kwitnącej to 20-22ºC. Siewki mające dwa liście właściwe należy przepikować do skrzynek w rozstawie 1,5×1,5 cm. Ponowne pikowanie do małych doniczek należy przeprowadzić w kwietniu. Przed posadzeniem na miejsce docelowe po „zimnej Zośce” (15 maja), rośliny należy zahartować.

Kwiaty na balkon i taras - begonia stale kwitnąca
Kwiaty na balkon i taras - begonia stale kwitnąca

fot. Fotolia.com

 

Przeczytaj także: „Pomysł na balkon – zielona ściana”

Lubię to 8
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 × sześć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>