Kategorie
Balkon Inspiracje

Loggia w nowoczesnym budownictwie

Loggia to element architektoniczny chętnie wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym. Coraz częściej urozmaica też bryłę budynków jednorodzinnych – loggię doceniają m.in. autorzy projektów domów o nowoczesnej architekturze, gdzie element ten pojawia się w różnych, często nieoczywistych odsłonach.

Loggia nazywana jest balkonem wnękowym. Najprościej mówiąc, stanowi ona zwykle wnękę w płaszczyźnie elewacji budynku – po bokach osłaniają ją ściany domu, a od wnętrz mieszkalnych oddzielają drzwi i okna balkonowe lub tarasowe.

Loggia dawniej

Loggia to element architektoniczny wywodzący się z włoskiego renesansu. Dawniej stanowiła otwarty na zewnątrz fragment budynku z arkadami lub kolumnami zamiast ściany frontowej. Loggia usytuowana była zazwyczaj na całej szerokości elewacji budynku lub na jej dużym fragmencie.
We współczesnej architekturze loggie chętnie wykorzystywano w budownictwie masowym. Dla mieszkańców bloków stanowiła cenny dodatkowy metraż. Nie zawsze jednak spełniała funkcję nadaną pierwotnie loggii, czyli funkcję widokową i wypoczynkową. W blokach zabudowane na różne sposoby loggie stały się składem wszystkich przedmiotów, na których brakowało miejsca w mieszkaniach i małych piwnicach. Dziś loggia odzyskuje swój dawny blask. W nowoczesnym budownictwie nie brakuje przykładów tego elementu w nowych, ciekawych odsłonach.

Loggia obecnie

Pojawia się zarówno w blokach, apartamentowcach, jak i mniejszych budynkach wielorodzinnych. Poszczególne loggie usytuowane na całej elewacji o reprezentacyjnym charakterze urozmaicają bryłę budynku. Wyposaża się je w balustradę (często o nowoczesnej formie) lub dodatkowo zabudowuje szklanymi panelami. Dzięki temu poza sezonem letnim loggia może stanowić dodatkowe pomieszczenie, zwiększające metraż mieszkania czy apartamentu.
Loggię od pomieszczeń mieszkalnych oddzielają duże przeszklenia sięgające od podłogi do stropu wyższej kondygnacji. Wpuszczają one do wnętrza mieszkań cenne światło naturalne i otwierają widoki na otoczenie. W sezonie wiosennym i letnim loggie w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym odzyskują swą dawną funkcję. Są miejscem wypoczynku i strefą pośrednią między wnętrzem budynku a otoczeniem. Na loggiach nie goszczą już przypadkowe przedmioty. Coraz częściej zastępują je komfortowe zestawy wypoczynkowe i kojącą roślinność.

joerg-hempel.com
joerg-hempel.com

W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym loggia przybiera różne formy. Najczęściej jest elementem mocno wyróżniającym się z bryły budynku. Częstym zabiegiem jest umiejscowienie loggii na znacznej części elewacji frontowej lub bocznej. Najczęściej pojawia się ona na piętrze budynku, gdzie jest nieco wysunięta w stosunku do płaszczyzny ściany parteru.
Gruby strop, ściany boczne budynku i stropodach stanowią nierzadko masywne obramowanie nowoczesnych loggii, nadające im mocny charakter. Takie loggie wyposaża się w szklaną balustradę, która nie zasłania widoków i wprowadza pewną lekkość w solidną konstrukcję.
W nowoczesnych budynkach loggia nie zawsze przybiera formę wnęki osłoniętej po bokach w pełni ścianami. Nowoczesne formy dopuszczają stosowanie przepierzeń lub rezygnację z jednej z konstrukcyjnych osłon bocznych. Dzięki temu zabiegowi nowoczesna loggia staje się bardziej otwarta na otoczenie i lżejsza w odbiorze.

Modern house of the solar panels
fot. Fotolia.com 

Dodaj komentarz