Kategorie
Balkon Wyposażenie

Markizy balkonowe

Niezależnie od tego jak skonstruowany jest balkon, bez trudu dobierzesz do niego markizę, która ochroni Cię przed nadmiernym nasłonecznieniem lub deszczem. Markizy balkonowe – co warto o nich wiedzieć?

Kolorowe, jednobarwne lub w pasy – markizy balkonowe zawsze kojarzą się z ciepłym latem i relaksem na wolnym powietrzu. Dzięki przesłonom możemy bez ograniczeń korzystać z przestrzeni balkonu oraz zmniejszyć przegrzewanie się wnętrza mieszkania w czasie upałów.

Markiza balkonowa – konstrukcja

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Do wyboru mamy markizy składane i zwijane na rolkę lub chowane do kasety, która chroni tkaninę i pozwala na przechowywanie jej w miejscu montażu, poza sezonem letnim. Wysięgniki markizy mogą znajdować się jedynie pod przesłoną lub być podparte. Stelaż taki może być zamontowany na elewacji, na bocznych barierkach balkonu lub czołowej balustradzie. W zależności od długości zadaszenia stabilizuje on konstrukcję. Standardowo szerokość markizy ma około 550 cm a wysięg aluminiowych ramion od 80 do 180 cm. Jednak istnieje możliwość zamówienia markizy na wymagany wymiar (nawet 14-metrowej) lub połączenia kilku w rzędzie na długim balkonie. Markizy balkonowe można zamontować przykręcając uchwyty do ściany elewacji lub do sufitu. Toteż zarówno we wnęce loggi jak i na balonie osłoniętym od góry płytą balkonową sąsiadów z powodzeniem zawiesimy tego typu przesłony.

Markizy balkonowe – funkcjonowanie

Część markiz stanowi jedynie pochyły daszek (tak zwane markizy koszowe – proste lub kuliste), jednak dobrze jest wybrać model, który pozwala pochylić przesłonę tak, by stworzyła niemalże pionową ściankę. Taki typ producenci nazywają balustradowym, gdyż do poręczy balkonu montuje się stelaż podporowy dla dolnej krawędzi markizy. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy przesłonę chroniącą przed nisko wschodzącym lub zachodzącym słońcem, którego promienie potrafią być wyjątkowo uciążliwe dla osób odpoczywających na balkonie. Ustawienie takie daje również ochłodę dla wnętrza sąsiadującego z balkonem pokoju. Markizy balkonowe rozkładane mogą mieć sterowanie ręczne – za pomocą korby lub elektryczne, które uruchamia przycisk. Dostępne są również modele sterowanie zdalnie, czyli pilotem.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Poszycie markiz

Tkaniny tworzące poszycie markiz to najczęściej nowoczesne materiały powlekane tworzywem sztucznym. Dzięki temu są trwałe i odporne na działanie wiatru, słońca i deszczu. Mogą być dodatkowo pokryte lakierem tworzącym barierę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz chroniącą przed trwałym zabrudzeniami. Praktycznie mogą mieć dowolny kolor, w zależności od palety danej firmy. Niektórzy producenci dają na nie nawet 10 lat gwarancji.

Przeczytaj także: „Jak zasłonić balkon przed sąsiadami?”

1 odpowiedź na “Markizy balkonowe”

u mnie niestety w zeszłym roku markizie się ,,umarło” , muszę poszukać czegoś bardziej trwałego na przeciagi

Dodaj komentarz