Kategorie
Balkon Budowa i materiały Budowa i materiały Taras

Montaż sztucznej trawy na tarasie lub balkonie

Montaż sztucznej trawy jest szybki i łatwy, z powodzeniem można go wykonać samodzielnie. Przedstawiamy, jak krok po kroku bez problemu zazielenić taras lub balkon.

Małe powierzchnie (do 20 m) możemy swobodnie wyłożyć sztuczną trawą, pamiętając, aby brzegi wykończyć listwami montażowymi lub obciążyć ciężkimi elementami, np. donicami. Jeśli sztuczna trawa układana jest na większych powierzchniach, musimy respektować zasady, które zapewnią trwałość naszego trawnika.

Montaż sztucznej trawy – przygotowanie podłoża

Przed montażem sztucznej trawy podłoże należy odpowiednio przygotować – powinno być równe, czyste i suche.
Miękkie podłoże (np. trawnik, ziemia). Pierwszą czynnością jest wyrównanie terenu i usunięcie roślin (razem z ukorzenieniem). Górną warstwę ziemi usuwamy na głębokość 5-15 cm. Nanosimy 1-2 cm warstwę wyrównującą ze stabilizowanego piasku, ziemi lub żwiru. Całość wyrównujemy oraz zagęszczamy (zagęszczarką), do momentu gdy powierzchnia będzie stabilna i równa. Zalecane jest wyłożenie geowłókniny (100 do 150 g/m2) między podbudową a sztuczną trawą. Zapewni ona lepsze rozłożenie nacisku na całej powierzchni i zapobiegnie przerastaniu sztucznej trawy trawą naturalną.
Twarde podłoże (np. terakota, drewno, beton, bitum, kostka brukowa, kamień). Usuwamy wszystkie zanieczyszczenia, wypełniamy pęknięcia i niwelujemy nierówności poprzez naniesienie na powierzchnię warstwy wyrównującej.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Montaż sztucznej trawy krok po kroku

Sztuczna trawa przeznaczona na taras czy balkon jest najczęściej trawą bezzasypową, czyli nie wymaga wypełnienia piaskiem czy granulatem gumowym.

1. Na tarasie lub balkonie rozwijamy, a następnie wstępnie docinamy trawę. Przycinamy boki w taki sposób, aby kolejne elementy idealnie pasowały do siebie. Ostrym nożem odcinamy znajdujący się po bokach rolki pasek zabezpieczający (jest on fabrycznie zamontowany).

Uwaga! Trzeba pamiętać, aby kierunek układanej trawy był zawsze taki sam, wtedy wykładzina będzie miała jednolity odcień na całej powierzchni.

fot. Royal Grass / Nordic Surface
fot. Royal Grass / Nordic Surface

2. Między dwoma sąsiednimi rzędami sztucznej trawy układamy taśmę łączącą i odwijamy boki wykładziny. Mieszamy dokładnie klej i rozprowadzamy go równomiernie na taśmie. Dobrze jest zastosować dwuskładnikowy klej poliuretanowy, ponieważ jest on odporny na wysoką temperaturę. Nie należy używać kleju w temperaturze niższej niż 0oC lub gdy powierzchnia jest mokra.

3. Sklejamy bryły trawy na taśmie z klejem – przykładamy jedną stronę do taśmy, a następnie drugą. Uważajmy, aby nie dopuścić do kontaktu kleju z wierzchnią warstwą. Sprawdzamy, czy bryły nie nachodzą na siebie. Dociskamy trawę (np. ciężkimi przedmiotami) przez 30 minut, by dobrze się skleiła.

4. Docinamy trawę na obrzeżach, aby komponowała się z całością.

5. Sztuczną trawę możemy zasypać piaskiem kwarcowym maks. 3-5 kg na 1 m2, jednak nie jest to wymagane.

6. Zalecane jest podklejenie sztucznej trawy do podłoża (betonu czy płytek) lub przymocowanie mechaniczne, jeśli istnieje ryzyko jej podwiania.

Przeczytaj także: „Sztuczna trawa – zielony dywan na balkonie i tarasie”

 

4 odpowiedzi na “Montaż sztucznej trawy na tarasie lub balkonie”

‚Zalecane jest podklejenie sztucznej trawy do podłoża (betonu czy płytek)’ – jaki klej do tego celu będzie najlepszy?

‚Zalecane jest podklejenie sztucznej trawy do podłoża (betonu czy płytek)’ – jaki klej będzie do tego celu najlepszy?

jaki klej jest najlepszy do przyklejenia sztucznej trawy do betonu

jakiego kleju użyć do przyklejenia sztucznej trawy do papy termozgrzewalnej na tarasie zewnętrznym budynku

Dodaj komentarz