Kategorie
Budowa i materiały Taras

Montaż tarasu z systemem Spax-D – budowa konstrukcji tarasu

Gdy masz do dyspozycji wkręty, narzędzia oraz pozostałe materiały z zestawu Spax-D, montaż tarasu drewnianego stanie się przyjemnością, a on sam zachwyci pięknem i będzie służył niezawodnie przez długie lata.

Poznaj najważniejsze zasady montażu tarasu. Przekonaj się, że system Spax-D oferuje wszystko, co jest do tego potrzebne. Na tym jednak nie koniec. Wyposażenie takie przyda ci się zawsze, gdy zechcesz zbudować coś z drewna, czy będzie to parkan, balustrada balkonu, daszek nad wejściem, czy nawet wiata garażowa dla twojego auta.

Konstrukcja tarasu odporna na wilgoć

Aby zbudować solidny taras, musisz skompletować odpowiednią liczbę legarów oraz desek tarasowych. Pomoże w tym projekt tarasu, w którym wyszczególnione będą także wymiary wszystkich elementów niezbędnych do montażu tarasu. Docięte legary ustawia się w odpowiedniej konfiguracji na wcześniej przygotowanych słupkach fundamentowych z betonu. Pamiętaj, że drewno nie może stykać się bezpośrednio z betonem, bo skończy się to jego przyśpieszoną korozją biologiczną. Na szczęście w zestawie Spax-D znajdziesz specjalne, kwadratowe podkładki pod legary o grubości 8 mm. Użyjesz ich do odseparowania legarów od słupków fundamentowych. Ich spodnia strona będzie zawsze osuszana przez powietrze, co znacząco wpłynie na trwałość konstrukcji tarasu, ponieważ na drewnie chronionym przed długotrwałym zawilgoceniem nie rozwijają się pleśnie i grzyby domowe powodujące destrukcję jego tkanki. Co więcej, układając jedną podkładkę na drugiej, zdołasz również wypoziomować legary, co jest istotne ze względu na równe wypoziomowanie nawierzchni podczas montażu tarasu.
Gdy konstrukcja tarasu będzie gotowa, możesz zająć się przykręcaniem desek, ale najpierw musisz zadbać o to, żeby w przyszłości woda deszczowa i ta z roztopionego śniegu nie zaszkodziła legarom. To wcale nie będzie trudne. W zestawie Spax-D jest bowiem taśma izolująca w 20 m rolce. Może mieć ona szerokość 76 mm lub 115 mm. Taśmę rozwija się wzdłuż każdego legara i mocuje zszywkami. Jeśli nie masz zszywacza, nic nie szkodzi – wśród akcesoriów Spax znajdziesz także ergonomiczny, niezawodny zszywacz budowlany, zwany przez fachowców tackerem. Używa się go podobnie jak młotka. Zszywki wbijane są, gdy uderzasz nim energicznie w twardą powierzchnię. Gdy będziesz mieć pod ręką takie narzędzie, izolacja legarów zajmie ci raptem kilkanaście minut.

Montaż tarasu, czyli do deski deska

Wydawać by się mogło, że przykręcenie desek do konstrukcji tarasu to bułka z masłem. Nie zawsze tak bywa. Jeśli nie zadbasz o odpowiedni sprzęt i pomocne akcesoria, montaż tarasu zamieni się w koszmar. System Spax-D zawiera krzyżyki dystansowe szerokości 4; 5; 6 lub 7 mm. Przydatność krzyżyków zna każdy, kto układał lub choćby widział, jak układana jest glazura. Podczas montażu tarasu spełniają one podobną funkcję, czyli zapewnią jednakowe odstępy między poszczególnymi deskami. Takie przerwy są konieczne, żeby deski mogły swobodnie pracować, jak również po to, aby woda szybko spływała z nawierzchni. Krzyżyki są oczywiście wielokrotnego użytku, ponieważ po zbudowaniu nawierzchni wyjmuje się je i odkłada do pojemnika. Żeby deski na tarasie nie rozjeżdżały się podczas dokręcania, należy je w jakiś sposób utrzymywać wciąż na tym samym miejscu. Tu nieocenioną pomoc zagwarantuje dociągarka. Ten zmyślny sprzęt pozwoli łatwo i bez znacznego użycia siły dociągnąć deskę do deski, aby każda została porządnie przytwierdzona do legarów.

Sprawne wiercenie w twardym drewnie

Żeby przykręcić deski do legarów, należy najpierw nawiercić w nich otwory rozmieszczone we właściwych miejscach. Do tego niezbędna jest wiertarka lub dobra wiertarko-wkrętarka. Nie musisz natomiast martwić się doborem odpowiedniego wiertła. W systemie Spax-D jest zestaw umożliwiający robienie otworów w bardzo twardych deskach tarasowych. Zawiera on wiertło średnicy 3,5 mm ze szpicem centrującym, bit do wkrętarki oraz prostą instrukcję przykręcania desek. Wyczytasz z niej między innymi, że otwory nawiercać powinieneś w miejscach przebiegu ryfli, czyli podłużnych szczelin w deskach tarasowych (jeśli oczywiście używasz desek ryflowanych, które są najbardziej polecane do budowy tarasowych nawierzchni). Zaleca się wiercić, wykorzystując maksymalne obroty wiertarki (około 3000 na minutę).

Wkręt nie do wyrwania

Za trwałość tarasowej nawierzchni w równym stopniu odpowiada jakość drewna użytego do jej budowy oraz sposób zamocowania desek. Jeśli więc zdecydujesz się na deski z drewna egzotycznego lub szlachetnych gatunków krajowych, błędem będzie przykręcanie ich marnej jakości wkrętami. Zamiast eksperymentować do montażu tarasu, wybierz produkt sprawdzony, słynący z niezawodności.
Wkręty Spax-D są wykonane ze stali nierdzewnej (A2) lub kwasoodpornej (A4). Mają specjalnie zaprojektowany gwint, dzięki czemu łatwo się je wkręca. Gwint ma dwie wyraźnie rozdzielone części. Dłuższa część służy do osadzenia wkrętu w legarze. Część krótsza ma za zadanie docisnąć deskę do legara. Wkręty Spax-D nie powodują rozszczepiania się drewna wzdłuż jego włókien. Dzięki ich zastosowaniu deski nigdy się nie poluzują, a także nie zaczną skrzypieć pod nogami. Wkręty dostępne są w rozmiarach od 40 do 80 mm. Ich średnica wynosi 5 mm. Wkręty Spax-D ze stali kwasoodpornej A4 są zaprojektowane specjalnie z myślą o zastosowaniu w środowisku słonym, na przykład do budowy pomostów morskich przystani. Wyróżnia je bowiem ponadstandardowa odporność na korozję i substancje żrące. Wybierając wkręty do montażu konstrukcji tarasu, pamiętaj, że ich długość musi być przynajmniej dwukrotnie większa niż grubość deski tarasowej.

Montaż tarasu – najtrwalsze połączenie

Do wkrętów Spax-D A2 i A4 stosuj bit T-STAR plus T25. Umożliwi ci on idealne zlicowanie główki wkręta z powierzchnią deski. Chcesz ułatwić sobie pracę podczas montażu tarasu? Polecamy specjalny uchwyt z ogranicznikiem, który podłączysz do wkrętarki. Nie pozwoli na żadne błędy. Dzięki niemu nie zagłębisz wkrętu w drewnie bardziej, niż trzeba. Pamiętaj, że każde połączenie deski z legarem wymaga zastosowania 2 wkrętów. Wkręt nie może znaleźć się bliżej niż w odległości 1,5 cm od krawędzi deski.

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz