Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Naczynia stołowe na taras i balkon

Biesiada na tarasie, w otoczeniu zieleni, to jedno z najmilszych sposobów na spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Uprzyjemnią nam ją odpowiednio dobrane naczynia stołowe i sprzęty ułatwiające serwowanie potraw.

Z doświadczenia wiemy, że naczynia stołowe często wynoszone i wnoszone do domu, służące do spożywania posiłków na łonie natury, są mocniej eksploatowane i bardziej narażone na uszkodzenia, niż te używane wyłącznie w domu. Choćby upadek na najczęściej wykończoną twardym materiałem posadzkę tarasu, zwiększa szansę na uszczerbienie, a nawet rozbicie naczyń. W ogrodzie też bardziej aktywne są dzieci i domowe zwierzęta, co również skraca życie zastawy stołowej.

Zamiast porcelany na taras i balkon

Gdy nasz taras przylega do kuchni, nic nie stoi na przeszkodzie by serwować posiłki na zastawie codziennego użytku. Jednak często gospodynie lubią dzielić naczynia stołowe na zestaw świąteczny, powszedni i ogrodowy. W skład tego ostatniego wchodzi często zastawa stworzona z trwalszego, nietłukącego się materiału, przeznaczona do mycia w zmywarce. Tego rodzaju naczynia stołowe, do niedawna uważane za symbol kiczu, przeszły dosyć solidną metamorfozę. Zastawy z poliwęglanu czy melaminy są obecnie produkowane w bardzo efektownych formach i występują we wszystkich kolorach. Kto jednak woli bardziej tradycyjne rozwiązania może zdecydować się na zastawę na taras i balkon z nietłukącego się szkła. Do projektowania niektórych serii zaangażowano znanych światowych projektantów. Można też wybrać piękną, wielobarwną kolekcję sygnowaną przez znanych projektantów. Również powszechnie u nas dostępne już od wielu lat produkty z francuskiej fabryki, występujące obecnie w wersji przezroczystej lub imitującej fajans, mają wzmocnioną strukturę i doskonale sprawdzają się w zewnętrznej jadalni. Wśród naturalnego otoczenia bardzo efektowne i praktyczne będą misy, półmiski i sztućce wykonane z odpornego na wilgoć drewna egzotycznego.

Invalid Displayed Gallery

Przydatne naczynia stołowe

Kupując naczynia stołowe na taras warto, oprócz talerzy śniadaniowych, obiadowych i deserowych, rozważyć rozszerzenie zestawu również o bulionówki i kokilki. Potrawy w nich podawane wolniej stygną, co nie jest bez znaczenia, gdy jemy na świeżym powietrzu. Choć może w domu nie korzystamy z wazy, tu zapewni nam ona zarówno wygodę serwowania, jak i utrzymywanie zup oraz dań gotowanych w głęboki sosie, w odpowiedniej temperaturze. W tym samym celu pomocne mogą się stać wszelkie podgrzewacze świecowe. Możemy wybrać niewielkie służące do dzbanka z kawą lub herbatą, do sosjerki, półmisków oraz nawet obszernych brytfanek. W zestawach występują one również z pokrywkami ograniczającymi ucieczkę ciepła. Aby ułatwić dostęp do potraw wszystkim zgromadzonym przy stole, warto wyłożyć je na obrotowych deskach. Do dyspozycji mamy drewniane lub szklane, a nawet piętrowe formy, o kształcie małych karuzeli.

Urządzenia i sprzęty na taras i balkon

Przyjemność przygotowywania potrawa w ogrodzie bez wątpienia uatrakcyjni grill węglowy, gazowy lub elektryczny. Do serwowania smażonych na nich potraw najchętniej sięgamy po jednorazowe naczynia stołowe. Jest to rozwiązanie praktyczne przy licznych przyjęciach i dla osób nie przywiązujących wagi do efektownych nakryć.
Na tarasowym stole można też z powodzeniem rozważyć użycie raclette czy zestawu do fondue (zarówno serowego jak i czekoladowego). W komplecie z tymi urządzeniami możemy nabyć specjalne naczynia stołowe do serwowania dań, które będą najodpowiedniejsze do tego typu potraw. Zarówno żeliwne brytfanki do opiekania, jak i kamionkowe miseczki o grubych ściankach, będą utrzymywać porcje w cieple przez długi czas. Zimne zakąski oraz desery dobrze jest przykryć szklanym kloszem lub specjalną parasolką z drobnej siatki, która ograniczy dostęp do żywności wszelkim owadom.

 

1 odpowiedź na “Naczynia stołowe na taras i balkon”

cudne 🙂 bardzo ładne 😀 jednak czy KOTOodporne? 😀

Dodaj komentarz