Pergola na taras - jaką wybrać?

Pergola tarasowa pozwoli nam osłonić taras przed nadmiernym nasłonecznieniem, nie blokując jednocześnie w całości dopływu promieni słonecznych. Może też stanowić skuteczną osłonę przed słońcem i deszczem – wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań. Poznajmy rodzaje i konstrukcje pergoli ogrodowych.

fot. Regnauer

fot. Regnauer

Pergola tarasowa to zewnętrzna konstrukcja, składająca się z podpór w postaci słupów oraz zadaszenia w formie kratownicy lub mocowanych równolegle do siebie profili. Może ona pozostać ażurowa, dzięki czemu całość konstrukcji stanie się wspaniałym wspornikiem dla pnączy. W sezonie letnim dorodne rośliny stworzą przewiewną przesłonę, chroniącą wypoczywające na tarasie osoby przed słońcem. Jeśli zastosujemy formę pełnego zadaszenia uzyskamy dodatkowo skuteczną osłonę przed deszczem.

Pergola tarasowa jako konstrukcja

Najczęściej stosuje się je na tarasach przylegających do parteru. Są to zarówno konstrukcje wolno stojące, jak i przyścienne. Pergola tarasowa może być zbudowana z profili aluminiowych, malowanych proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Do wyboru mamy również pergole tarasowe o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Kąt nachylenia konstrukcji dachowej może wynosić od 5 do 30o. Wszelkie łączniki i elementy montażowe, dla trwałości pergoli, powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

fot. Prodeck

fot. Prodeck

Pergola na taras – forma zadaszenia

Jeśli nie chcemy, by pergola pełniła funkcję podpór dla pnączy, możemy wybrać formę w pełni zadaszoną. Do popularnych pergoli tarasowych można zaliczyć te pokryte przezroczystymi, odpornymi na obciążenia płytami poliwęglanowymi. Niezwykle efektownie prezentują się modele tkaninowe. Tego typu poszycie jest impregnowane lub wykonane z miękkiego PVC. W każdym przypadku nie przepuszcza wody oraz jest odporne na działanie porywistych wiatrów. Do wyboru mamy praktycznie wszelkie kolory poszycia oraz wiele ozdobnych wzorów. Pergola tarasowa pokryta tkaniną mogą występować nie tylko w postaci stałego zadaszenia.

Pergola tarasowa z ruchomą osłoną

Ażurowe zadaszenie tarasu w różnym stopniu przepuszcza promienie słoneczne, w zależności od pory dnia. Czasem jednak przedostające się na taras promienie mogą być dla nas męczący. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam m.in. pergole, wyposażone w ruchome elementy zadaszenia. Mogą to być profile aluminiowe o regulowanym kącie nachylenia. Rozbudowany system umożliwia też przesuwanie górnych elementów względem siebie. Jeśli pergola jest pokryta poszyciem, wówczas tkanina jest zsuwana wraz ze stelażem. W ten sposób mamy możliwość stworzenia pełnego zadaszenia lub osłonięcia jedynie fragment tarasu, pozostawiając nieosłoniętą jego część dla domowników pragnących zażywać kąpieli słonecznej. Manipulowanie profilami możliwe jest za pomocą korby lub elektrycznego silniczka. Dla wygody warto wybrać model sterowany pilotem.

fot. Corradi

fot. Corradi

Przeczytaj także: „Jak osłonić taras przed sąsiadami?”

 

Lubię to 15
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Komentarze: 1

 1. Darek

  Dzień dobry,

  Poszukuję firmy z okolic Bydgoszczy, która zaprojektuje i wykona zabudowę ażurową tarasu z drewna powierzchnia około 25m2 z pokryciem częściowym poliwęglanem i markizą.

  Wdzięczny będę za pomoc!!!

  pozdrawiam
  Darek

  26.07.2017 o 23:19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 2 = cztery

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>