Kategorie
Balkon Budowa i materiały Budowa i materiały Taras

Podłoże pod taras i balkon z płytkami

Zanim wykończysz taras lub balkon okładziną z płytek, musisz zadbać o właściwe przygotowanie i uszczelnienie podłoża. Zobacz, jak to się robi.

Gdy kupisz dobrego gatunku płytki ceramiczne oraz wysokiej jakości chemię do ich układania, musisz postarać się, żeby podłoże pod taras i balkon kryty płytkami zostało właściwie przygotowane i zaizolowane. Każdy popełniony tu błąd może skutkować szybkim zniszczeniem okładziny, a w dalszej kolejności powolnej destrukcji głębszych warstw tarasu lub balkonu.

Ważny jastrych

To podkład mineralny wykonywany ze specjalnej zaprawy cementowej. Na tarasie, który jest przeważnie ocieplony, jastrych ma wszędzie taką samą grubość – około 5 cm. W przypadku balkonu bez ocieplenia jastrych pełni też funkcję spadkową. To podłoże pod taras i balkon musi być ułożone z zachowaniem nachylenia w stronę rynny. Spadek ten powinien wynosić 1,5-2,5%. Jastrych taki w najcieńszym miejscu nie może jednak mieć mniej niż 4 cm. Spadek formuje się po rozprowadzeniu zaprawy rozrobionej z wodą, zacierając ją pacą. Aby zaprawa nie spływała poza taras lub balkon, dookoła płyty trzeba przybić deskowanie. W trakcie wiązania, należy zapewnić jastrychowi odpowiednie warunki. Trzeba go chronić przed deszczem, a w upalne dni zraszać regularnie wodą. Jastrych musi być oddylatowany od ścian, dlatego przed jego układaniem wzdłuż nich układa się na sztorc pas styropianu szerokości około 20 cm i grubości 2 cm.

Podłoże pod taras i balkon z płytkami – izolacja podpłytkowa

Gdy jastrych zwiąże – może to potrwać nawet 3 tygodnie (zależnie od rodzaju zastosowanej zaprawy) można zamontować do niego obróbki blacharskie. Obróbki smaruje się później specjalnym preparatem żywicznym i posypuje piaskiem kwarcowym. W ten sposób zapewniona będzie dobra przyczepność hydroizolacji do obróbek i co najważniejsze stalowe obróbki będą miały zabezpieczenie antykorozyjne. Po 5 dniach od montażu obróbek można wykonać warstwę uszczelniającą ze szlamu hydroizolacyjnego, czyli kolejne podłoże pod taras i balkon kryty płytkami – hydroizolację podpłytkową, zwaną też uszczelnieniem zespolonym.

Najpierw nanosi się jedną warstwę szlamu, grubości 1 mm. Zanim wyschnie, w narożach między tarasem a ścianą, wzdłuż dylatacji jastrychu oraz wzdłuż obróbek wkleja się pasy taśmy elastycznej. Drugą i ostatnią warstwę szlamu, także grubości 1 mm nanosi się po upływie około 3 godzin (czas ten może wynieść mniej – zależy od rodzaju szlamu). Niektóre systemy tarasowe przewidują jeszcze ułożenie między pierwszą a drugą warstwą szlamu włókniny technicznej o gramaturze 60 g/m².

W sprzedaży są mikrozaprawy uszczelniające, których składniki mineralne wnikają w pory jastrychu cementowego i stopniowo zamykają je, co uniemożliwia wnikanie wody w głąb jego struktury (proces krystalizacji). Działanie takiego procesu utrzymuje się jeszcze przez długi czas po zastosowaniu produktu. Każda nowa rysa o szerokości do 0,4 mm, zostaje wiec samoczynnie zasklepiona, bo mikrozaprawa wciąż pracuje. Świeżą warstwę uszczelniającą należy chronić przed zbyt szybkim przesychaniem oraz przed deszczem. Tak przygotowane podłoże pod taras i balkon zepewni trwałość okładzinie z płytek. Do układania płytek ceramicznych przystępuje się po 3 dniach.

Dodaj komentarz