Kategorie
Inspiracje Taras

Mały taras w roli kwietnika, warzywnika i zielnika

Mały taras, podobnie jak mały balkon, może nam przysporzyć wielu trudów aranżacyjnych. Jeśli jego niewielka powierzchnia nie sprzyja ustawieniu mebli tarasowych i organizacji rodzinnych spotkań na świeżym powietrzu mały taras warto zaaranżować na przydomową strefę zieloną.

Najtrudniej urządzić mały taras, jeśli tworzy on jedyną strefę pośrednią między domem, a ogrodem. Takie tarasy spotyka się w starych domach, bliźniakach i domach szeregowych. Wówczas warto określić jaka funkcja jest dla niego najważniejsza. Jeśli ogród jest niewielki, często taras traktuje się jako dodatkową przestrzeń poszerzającą strefę ogrodu, dobrym pomysłem na mały taras jest urządzenie na nim ogrodu kwiatowego, bądź małej hodowli warzyw lub ziół.

Mały taras – organizacja przestrzeni

Ze względu na bardzo ograniczoną przestrzeń tarasową doniczki z nasadzeniami można ustawić na półkach zamontowanych na ścianie domu, do której przylega nasz mały taras. Warto wykorzystać zalegające babciny strych lub piwnicę wyroby metaloplastyczne wykonane z niezbyt grubego drutu lub stare drewniane półki. Pomalujmy je na ulubione kolory, które jednocześnie mogą nadać styl całej aranżacji. Funkcję kwietnika może też pełnić trejaż, pergola lub cienka drewniana drabinka zamontowane na ścianie lub pełniąca funkcję przesłony bocznej. Na jej szczebelkach zawieśmy doniczki z roślinami. Stylowym rozwiązaniem jest także ustawienie drabiny malarskiej, której szczebelki potraktujemy jako półki na rośliny. Warto ją przemalować na kolor nie budzący skojarzeń z jej pierwotną funkcją. Można też za pomocą szablonów nadać jej ciekawy wzór.

W czym sadzić rośliny?

fot. Elho
fot. Elho

Na mały taras można wybrać większe skrzynki drewniane oraz donice. Wprawdzie zajmą one więcej miejsca niż niewielkie doniczki, jednak będziemy mogli w nich posadzić kilka różnych roślin, tworząc w ten sposób ciekawą kompozycje. W dużych skrzyniach i donicach można sadzić m.in. rośliny formowane na pniu np. zimozielone, takie jak bukszpan czy cyprysiki a w ich cieniu posadzić rośliny niższe np. zioła, jednoroczne i dwuletnie kwiaty, a także niektóre byliny choćby lawendę. Wykorzystajmy też stare puszki. To niezwykle tanie i wygodne rozwiązanie. Puszki łatwo zawiesimy na suficie i ścianie – w ten sposób zaoszczędzamy powierzchnię podłogi czy miejsca w kwietnikach. Prezentują się w nich znakomicie zioła. Za praktyczną osłonkę posłużą także cienkie metalowe wiadra. Nawet jeśli puszki i wiadra nie wyglądają estetycznie, łatwo to zmienić – szybko przemalujemy je na wymarzony kolor. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni ułatwią piętrowe donice zwane także kaskadowymi. Na każdym z ich pięter zasadzimy inną roślinę – na najwyższych np. takie o pędach zwisających.

Mały taras w roli ogrodu kwiatowego

Niekiedy niewielki taras może pełnić jedynie funkcję dekoracyjną – warto mu ją nadać, jeśli w ogrodzie dominują krzewy i byliny. Do stworzenia estetycznej aranżacji można wykorzystać kwiaty jednoroczne lub dwuletnie, takie jak niskie odmiany aksamitki oraz astra chińskiego i cynii, begonię stale kwitnąca, lobelię, bakopę, bratki, goździki brodate czy werbenę ogrodową. W ciepłym okresie wiosennym i letnim na mały taras z wystawą południową wynieśmy także rośliny doniczkowe, które w ciepłym klimacie rosną w środowisku naturalnym takie jak fikusy, palmy, kaktusy czy sukulenty. Jeśli chcemy przestrzeni tarasu nadać bardziej intymny charakter, pomyślmy o pokryciu ścian pnączami. W zależności od tego, czy wolimy więcej zieleni czy kolorów, bardziej lub mniej intensywnej ochrony, wybierzmy glicynię, powojnik czy wiciokrzew. Szczególnie polecamy ten ostatni, z uwagi na długi czas kwitnienia (od maja do października) i odporność na mróz.

Mały taras jako zielnik i warzywnik

Jeśli taras jest usytuowany przy kuchni, możemy uprawiać na nim rośliny o charakterze bardziej użytkowym. Nawet niewielkie nasadzenia sprawią, że będziemy mieć stały dostęp do świeżych ziół i warzyw, które wykorzystamy w kuchni. Zadbajmy przede wszystkim o zioła. Zazwyczaj nie są trudne w pielęgnacji i szybko się rozsiewają. Oregano, bazylia, estragon i tymianek nie przysporzą nam zbyt wielu trudów, a są niezbędnym dodatkiem do wielu dań. Pomyślmy też o natce pietruszki, szczypiorku czy koperku – ich aromat znacznie wzbogaci nasze potrawy. Mały taras możemy zmienić też w niewielki warzywnik. Pomidorki, cebula, sałata, rzodkiewka czy fasolka są łatwiejsze w pielęgnacji w małych pojemnikach niż w ogrodzie, a smakują równie dobrze. Z owoców polecamy truskawki i poziomki – są równie ozdobne, co pyszne.

Przeczytaj także: „Warzywa na balkon i taras”

Dodaj komentarz