Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Przeszklenia balkonowe, czyli zabudowa balkonu

W naszym klimacie czas korzystania z balkonów jest mocno ograniczony – zwykle korzystamy z niego jedynie latem. Przeszklone balkony pozwalają wydłużyć czas ich użytkowania, a przy tym chronią wnętrze przed ucieczką ciepła, hałasem i złodziejami.

Systemowe przeszklenia balkonowe chronią przestrzeń balkonu co pozwala mieszkańcom korzystać z niego praktycznie przez cały rok. Zabudowa balkonu tworzy też dobrą ochronę płyty balkonowej i innych elementów balkonu przed zniszczeniami, jakie niesie niekorzystna aura. Innym atutem przeszklenia balkonu jest dodatkowa, doskonale oświetlona światłem dziennym przestrzeń użytkowa. Przeszklenia balkonowe stosowane kompleksowo w całym budynku w wielu wypadkach poprawiają również estetykę elewacji.

Przeszklenia balkonowe w systemowej zabudowie

Gdy decydujemy się na zabudowę balkonu lub loggi, wybierzmy sprawdzone rozwiązania systemowe. Kompletne systemy przesuwno-składanych tafli szklanych zazwyczaj są łatwe w montażu, proste w obsłudze, nie sprawiają kłopotów podczas eksploatacji i konserwacji. Otwierać można jedynie wybrane tafle zabudowy balkonu lub wszystkie. Takie przeszklenia balkonowe po zsunięciu tworzą jedynie stosunkowo wąski pas zabudowy, pozostawiając większą przestrzeń otwartą. Szklane tafle przeszklenia balkonu pozbawione pionowych ram zapewniają nieograniczony widok i dostęp światła. Montowane są w listwach i prowadnicach aluminiowych pomiędzy stropem i poręczą balustrady lub posadzką. Listwa kompensacyjna niweluje nierówności płyt balkonowych oraz ogranicza wpływ osiadania budynku na funkcjonowanie zabudowy loggi lub balkonu. Tafle mają zazwyczaj szerokość od 500 do 850 mm i umożliwiają zabudowę balkonów na wysokości nawet do 3 m. Wybierając systemy przeszklenia balkonowego renomowanych firm nie musimy się obawiać wiatrów – stosuje się w nich szkło bezpieczne, a konstrukcje te zostały gruntownie przebadane pod względem obciążeń wiatrowych.

Przeszklony balkon jak ogród zimowy

Zabudowa balkonu służy również poprawie warunków cieplnych – przez dodatkowe przeszklenia balkonu ucieka z wnętrza mniej ciepła, co sprawia, że mieszkańcy zyskują podwyższony komfort cieplny oraz oszczędzają na rachunkach za ogrzewanie. Badania takich konstrukcji wskazują, że pozwalają one zaoszczędzić nawet do 8 % zużywanej energii. Przeszklenia balkonowe o dużej powierzchni działają jak ogród zimowy – absorbują energię słoneczną, akumulują ją, a następnie przekazują do graniczących z balkonem pomieszczeń mieszkalnych. Wszelkie zabrudzenia, krople deszczu, śnieg i wiatr nie mają dostępu do wnętrza balkonu. System szklanej zabudowy balkonu wspomaga również wentylację pomieszczenia balkonowego – wąskie szczeliny infiltracyjne pomiędzy szklanymi taflami umożliwiają właściwą wentylację i odprowadzenie wilgoci.

Zabudowany balkon stanowi dobrą izolację przed chłodem oraz hałasem. Fot. ASK

Systemowe przeszklenia balkonu – aspekty praktyczne

Wszystkie części mocujące przeszkleń balkonu wykonuje się z aluminium lub stali nierdzewnej, co zapewnia długotrwałe i niezawodne funkcjonowanie. Ponieważ otwarcie przeszklenia balkonu może nastąpić jedynie od wewnątrz, system stanowi ochronę przed włamaniem. Co więcej brak poprzecznych i pionowych ram utrudnia wspięcie się na wyższe kondygnacje. System zabudowy balkonu jest bardzo łatwy w konserwacji, ponieważ jego czyszczenie nie wymaga wychylania się na zewnątrz. Specjalna klamka gwarantuje komfort obsługi przeszklenia. Kompleksowa dostawa kompletnego systemu od jednego producenta obejmująca profile, szkło, uszczelki, okucia i akcesoria oraz fachowy montaż, gwarantują jego najwyższą jakość. Przeszklenia balkonowe renomowanego producenta zapewnią trwałość i niezawodność zabudowy balkonu.

Dodaj komentarz