Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras Wyposażenie Wyposażenie

Rośliny wiszące na balkon i taras – rośliny o wiszących pędach

Są szczególnie efektowne. Dzięki nim nasz balkon czy też taras prezentuje się niezwykle dekoracyjnie. Jakie rośliny na balkon i taras warto wybrać do takich kompozycji?

Kwitnące i zielone kaskady, jakie tworzą rośliny wiszące na balkon i taras o zwisających pędach formują kolorowe zasłony na balustradach balkonów i tarasów lub na parapetach okiennych. Można je też sadzić w pojemnikach zawieszanych na zadaszeniu balkonu lub tarasu, a także w wysokich smukłych donicach ustawionych na dużych tarasach. Zazwyczaj to rośliny lubiące stanowisko słoneczne ewentualnie można je uprawiać w półcieniu. Miejsce powinno być jednak dość zaciszne, tak by gwałtowny podmuch wiatru nie połamał pędów.

Rośliny wiszące a balkon i taras obsypane kwiatami

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Wybierając rośliny na balkon i taras o zwisających pędach warto postawić na takie, które będą zdobić przydomową przestrzeń aż do jesieni. W roli kwitnących kaskad doskonale sprawdzą się petunie z grupy surfinii. Surfinie mają długie silnie rozgałęzione zwisające pędy o długości do 80 cm. Te rośliny wiszące na balkon i taras dzieli się na kilka mniejszych grup sprzedawanych pod różnymi nazwami handlowymi na przykład Cascada, Petunia kaskadowa czy Conchita. Pojedyncze lub pełne kwiaty surfinii mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe lub dwubarwne z żyłkowanymi lub pasiastymi przebarwieniami. Równie dobrym wyborem będą pelargonie zwisające bluszczolistne (peltatum). Ich pędy mogą osiągać długość nawet do 100 cm. Pojedyncze lub pełne kwiaty zebrane są w baldachy. Mogą być czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz dwubarwne. Do dekoracyjnych roślin kaskadowych należy też odmiana werbeny o pędach zwisających, których długość może wynosić nawet 50 cm. O ich urodzie decydują również liczne drobne pięciopłatkowe kwiaty zebrane w niezwykle dekoracyjne kuliste kwiatostany.

Uwaga! Należy systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów sprawi, że rośliny będą kwitły bardziej intensywnie. Po dwóch tygodniach od posadzenia rośliny na balkon i taras należy zasilać nawozem do kwitnących roślin balkonowych. Zabieg trzeba powtarzać co 10 – 14 dni.

Rośliny wiszące na balkon i taras – efektowne tło

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Barwne zestawienia kwiatowe warto uzupełnić o rośliny, które będą budować tło dla roślin o wyrazistych kwiatach. W roli tła doskonale sprawdzi się obficie obsypana niewielkimi białymi kwiatkami bakopa o drobnych ciemnozielonych piłkowanych liściach. Jej pędy osiągają około 40 cm długości. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie plektrantusa znanego także pod potoczną nazwą komarzyca. Jego pędy, na których osadzone są owalne karbowane liście mogą mieć nawet około 200 cm długości. Dodatkową zaletą plektrantusa jest to, że odstrasza on komary. Komarzyca najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym – w zbyt nasłonecznionym może dojść do poparzenia liści. Dobrym uzupełnieniem kwitnącej kompozycji będzie także użycie kocanki włochatej. Pędy tej rośliny na balkon i taras osiągają do 100 cm długości. O jej dekoracyjności decydują również efektowne liście, które w zależności od odmiany mogą być srebrzystoszare, zielonożółte lub jasnożółte. Najbardziej efektowne kaskady tworzą odmiany srebrzystoszare na przykład ‚Blue Green Leaved’.

Przeczytaj także: „Ozdobne odmiany traw na balkon i taras”

Dodaj komentarz