Kwiaty na balkon i taras

Surfinie to zwisająca odmiana petunii. Ich girlandy całkiem zawładnęły tarasami i balkonami, choć kwiaty te znane są od niedawna. Aby obficie kwitły potrzebują naszej czułej opieki.

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Surfinie spływające ze skrzynek umocowanych na balustradach gęstymi girlandami potrafią wzbudzić zachwyt i zazdrość. Kupienie oraz zasadzenie dorodnych sadzonek to nie koniec naszego zaangażowania – aby surfinie bujnie się rozrastały wymagają konkretnych warunków upraw i pielęgnacji.

Surfinie – do wyboru do koloru

Dzięki inżynierii genetycznej możemy cieszyć się surfiniami o maleńkich, większych i całkiem dużych kwiatach. Nowe odmiany mają nawet podwójne kwiaty. Wiszące pędy mogą dochodzić do dwóch metrów długości. Najchętniej wybierane sadzonki na taras i balkon to surfinie pachnące. Najczęściej występują w kolorze białym, różowym i fioletowym, ale jest też wiele odmian o nakrapianych i dwubarwnych kielichach.

Zasady uprawy surfinii

Aby surfinie dobrze się rozwijały i kwitły od maja do późnego listopada potrzebują oczywiście dobrej pogody, ale także odpowiedniego miejsca. Wyhodowanie z nasion bywa trudne, jednak bogactwo sadzonek i ich dostępność kusi, by nabyć rośliny w takiej formie i na spektakularny efekt nie czekać długo.

Surfinie potrzebują ziemi lekko kwaśnej – można kupić dla nich specjalny grunt określony jako „ziemia do surfinii”. Koniecznie musimy umożliwić odpływ nadmiaru wody z pojemnika, w którym zamierzamy je posadzić, gdyż łatwo jest te kwiaty przelać. Surfinie dobrze rosną i szybko kwitną tylko na stanowisku nasłonecznionym, w cieniu marnieją. Najważniejszy wymóg to regularne podlewanie. Bez tego nie osiągniemy sukcesu. Surfinie na balkonie i tarasie potrzebują codziennego podlewania a w okresach upałów nawet dwa razy w ciągu dnia. Surfinie nie lubią moczenia, więc wodę trzeba wlewać do ziemi, w przeciwnym razie zaczną brązowieć. Przynajmniej dwa razy w tygodniu należy zastosować odżywkę – płynny nawóz do surfinii jest powszechnie dostępny w sklepach ogrodniczych. Przekwitłe kwiatostany wraz z zalążkiem trzeba usuwać, by roślina mogła się dalej rozwijać.

Zobacz naszą galerię surfinii na taras i balkon:

Surfinie w roli dyskretnej dekoracji tarasu
Surfinie w roli dyskretnej dekoracji tarasu

fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Zioła na taras i balkon”

Lubię to 11
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 6 = osiem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>