Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Szczelny balkon – odporny na wodę i wilgoć

Balkon, niby łatwy do wykonania element budynku, może przysporzyć wiele problemów. Aby służył w dobrym stanie przez lata, należy pamiętać o prawidłowym wykonaniu wszystkich warstw. W przeciwnym przypadku skutki błędów mogą ujawnić się już po pierwszej zimie, a ich usunięcie może być bardzo kosztowne. Jak wykonać szczelny balkon?

Balkon narażony jest na działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Musi przy tym być funkcjonalny i estetyczny. Popękane lub odspojone płytki nie tylko odstraszają gości, ale stwarzają również pewne niebezpieczeństwo nie tylko dla użytkowników tej przestrzeni. Warto też wiedzieć, że nieszczelna hydroizolacja na betonowej płycie balkonu lub brak takiej izolacji skutkuje niepożądanymi zjawiskami:

– korozją konstrukcji żelbetowej balkonu,

– zniszczeniem ceramicznej okładziny – wykruszaniem się fug, przebarwieniami fug, pękaniem i odpadaniem płytek,

– stratami ciepła – zawilgocone materiały mają znacznie większy współczynnik przewodzenia ciepła,

– przeciekaniem wody przez balkon do sąsiadujących pomieszczeń (zacieki na ścianach i sufitach), a w efekcie pojawieniem się zawilgocenia i szkodliwych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.

Destrukcyjny wpływ wody na balkon

Jeśli hydroizolacja balkonu jest niepoprawnie wykonana lub w ogóle jej nie ma, woda swobodnie wnika pod płytki i dalej w głąb balkonu. Latem – gdy płyta balkonu nagrzewa się nawet do ok. 70oC – woda, które skumulowała się w kleju i warstwie konstrukcyjnej balkonu zamienia się w parę wodną. Para wodna szuka drogi ucieczki i wydostaje się na zewnątrz przez fugi, powodując ich pękanie oraz odrywanie się płytek od podłoża. Poza tym para wodna z płyty balkonowej transportuje na powierzchnię fug sole mineralne, które objawiają się w postaci białych wykwitów.
Brak pełnego wypełnienia od spodu płytki klejem elastycznym powoduje magazynowanie się wody pustych przestrzeniach pod płytkami. Zimą zmagazynowana w tych miejscach woda zamarza, a zwiększając swoją objętość powoduję pękanie i odrywanie się płytek od podłoża.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Szczelny balkon w kilku krokach

Aby balkon był całkowicie szczelny, należy bezwzględnie spełnić kilka warunków:

1. Zapewnić odpowiedni spadek – nachylenie warstw balkonu musi wynosić ok. 2%, zapewni to swobodny odpływ wody z powierzchni balkonu. Spadek można ukształtować już na poziomie wykonywania płyty balkonowej lub wykonać warstwę spadkową. Do wykonania warstwy spadkowej można użyć na przykład szybko twardniejącej masy posadzkowej. Ukształtowanie spadku na poziomie płyty nośnej umożliwi zachowanie stałej grubości wszystkich pozostałych warstw balkonu

2. Przygotować dylatacje – w szczeliny dylatacyjne należy wcisnąć polipropylenowy sznur dylatacyjny, który będzie stanowił oparcie oraz zagwarantuje odpowiednią głębokość spoiny.

3. Zamontować obróbki blacharskie – odcinki obróbek układa się na warstwie jastrychu podkładowego. Po nawierceniu otworów łączy się je śrubami z plastikowymi kołkami. Obróbkę blacharską można osadzić także za pomocą uszczelniacza poliuretanowego. Nie można zapomnieć o wykonaniu szczeliny dylatacyjnej między warstwą jastrychu a ścianą.

4. Przygotować warstwę szczepną na obróbkach – na wierzchnią warstwę obróbek blacharskich należy nanieść żywicę. Zanim wyschnie należy posypać ją piaskiem kwarcowym frakcji od 0,3 do 0,7 mm. Powstanie w ten sposób tzw. warstwa szczepna.

5. Wkleić taśmę uszczelniającą – w miejscu, gdzie jastrych styka się ze ścianą budynku oraz wzdłuż obróbek blacharskich w warstwę izolacji należy wkleić taśmę uszczelniającą.

6. Ułożyć hydroizolację – na powierzchni jastrychu wykonuje się izolację przeciwwodną, stosując się do ogólnie przyjętych zasad budowlanych.

7. Przykleić płytki ceramiczne – posadzkę na balkonie układa się z mrozoodpornych i antypoślizgowych płytek ceramicznych, najczęściej gresowych. Balkony narażone są na bardzo duże wahania temperatury, dlatego zaleca się stosowanie elastycznej zaprawy klejącej. Przyklejane płytki powinny być pokryte w 100% klejem.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

8. Wykonać fugi – do fugowania płytek na balkonie stosuje się elastyczną, wodoodporną spoinę.

9. Wykonać elastyczne spoiny – zaprawa do spoinowania na styku jastrychu ze ścianą budynku powinna być zastąpiona fugą wykonaną z poliuretanu lub silikonu. Szerokość spoin powinna wynosić minimum 5 mm. Dodatkowo, elastyczna spoina z silikonu powinna zostać wykorzystana na styku okładziny ceramicznej z cokołem ceramicznym wokół balkonu.

Przeczytaj także: „Hydroizolacja balkonu i tarasu”

Dodaj komentarz