Sztuczna trawa na balkon, sztuczna trawa na taras

Sztuczna trawa to jedna z najchętniej stosowanych powierzchni tarasu. Jest idealnym rozwiązaniem w miejscach, w których założenie trawnika jest niemożliwe. Sprawdzi się również na niewielkim balkonie.

fot. Komfort

fot. Komfort

Sztuczna trawa wysokiej jakości to coraz bardziej popularny produkt na polskim rynku. Zarówno w dotyku, jak i wyglądzie łudząco przypomina naturalny trawnik. Różnice pomiędzy trawą sztuczną a naturalną stają się coraz bardziej niewyczuwalne i niewidoczne.

Jaka sztuczna trawa na balkon i taras?

Sztuczna trawa to syntetyczna nawierzchnia, składająca się z mocnego, elastycznego podkładu, w którym zatopione są włókna. Podkład stanowi warstwa lateksu. Włókna wykonane są z polipropylenu (PP) lub polietylenu (PE), mają różną gęstość, grubość i wysokość. Wyróżnia się dwa rodzaje włókien: monofilowe oraz fibrylowane. Włókna monofilowe to splot pojedynczych pasemek (monofilamentów), w jednym pęczku jest 6-12 włókien. Włókna fibrylowane to skręcona, ponacinana w kształcie plastra miodu taśma o szerokości do kilkudziesięciu milimetrów. Można spotkać połączenie tych dwóch rodzajów włókien w jednym pęczku.
Na miękkość sztucznej trawy ma wpływ m.in. grubość runa (waha się od 7 mm do 44 mm) i waga włosia (wynosi 450-1450 g/m2). Zasada jest taka: im runo jest prostsze, dłuższe i gęściej utkane, tym sztuczna trawa jest milsza w dotyku oraz bardziej przypomina naturalną trawę.

fot. Royal Grass

fot. Royal Grass

Zalety zastosowania sztucznej trawy

• Wygląda naturalnie.

• Jest łatwa w pielęgnacji i przyjazna dla środowiska – nie wymaga nawadniania i nawozów, można ją wykorzystać powtórnie. Może być również przetworzona.

fot. Royal Grass/ Nordic Surface

fot. Royal Grass/ Nordic Surface

Sztuczna trawa zachowuje świeży wygląd podczas długotrwałych upałów, dzięki odporności na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne, nie zmienia koloru i nie blednie przez długie lata.

• Jest łatwa w utrzymaniu czystości – wystarczy regularne ją odkurzać lub przepłukać wodą (charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością wody), usuwać na bieżąco liście i odpadki.

• Sprawdza się w miejscach zacienionych lub gdzie zły stan podłoża nie pozwala na założenie naturalnego trawnika. Z powodzeniem może uzupełnić miejscowe ubytki. Zakryje też stare, nieestetyczne płytki na balkonie lub tarasie.

• Po zamoczeniu szybko odprowadza wodę, nie pozwalając na tworzenie się kałuż, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla otoczenia basenów.

• Sztuczna trawa wykonana jest z materiałów przyjaznych dzieciom. Zapewnia amortyzację upadków z niedużej wysokości oraz jest odporna na intensywną eksploatację.

• Jest bardzo łatwa w ułożeniu – wystarczy tylko spiąć ze sobą warstwy łącznikami.

Sztuczna trawa na taras i balkon – zakup

Jedynie od naszych upodobań zależy, jaki kolor będzie miała sztuczna trawa (możemy wybierać w różnych odcieniach zieleni, ale dostępne są także inne kolory, np. biały, niebieski, żółty, czarny, czerwony), jaka ma być gruba i jakie będzie miała źdźbła. Decydując się na konkretny rodzaj sztucznej trawy, warto dopytać się, czy dobrze wchłania wodę i czy szybko schnie.
Zwróćmy uwagę również na firmę, która oferuję tę wykładzinę. Solidna wykona bez problemu prace dodatkowe – przytnie trawę do odpowiednich rozmiarów, przystrzyże do odpowiedniej wysokości, poradzi i podpowie jak o nią być.

Przeczytaj także: „Podesty drewniane na balkon”

Lubię to 18
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Komentarze: 3

 1. Arletta

  Ma ktoś u siebie taką trawkę? Jak to się sprawdza? Arletta

  24.06.2014 o 14:54
 2. Mietek

  Mam już 1- sezon super sprawa! Łatwe w czyszczeniu szybko schnie i ładnie wygląda. Polecam!

  01.05.2017 o 17:17
  • Karolina

   Czy może Pan dokładnie napisać mi gdzie Pan kupił tą trawę, jak się nazywa, ile kosztuje i czy leży cały rok na balkonie czy na tarasie?

   13.08.2017 o 11:34

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


osiem + = 13

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>