Kategorie
Inspiracje Taras

Taras w stylu greckim

Pod niebem Hellady króluje błękit, biel oraz intensywny róż. W tych kolorach też Grecy aranżują sobie tarasy, czyli miejsca gdzie spędzają więcej czasu, niż w mieszkaniu. Czym zatem charakteryzuje się taras w stylu greckim?

Można powiedzieć, że architektura gracka składa się z tarasów. Tarasowa jest zabudowa skalistych nabrzeży, w każdym z budynków tarasy i balkony wybijają się na pierwszy plan. Płaskie dachy wręcz zapraszają by na ich powierzchni wypoczywać, drzemać, jadać. Nie trzeba martwić się o opady, gdyż w sezonie prawie ich nie ma. Jak urządzić sprzyjający relaksowi taras w stylu greckim?

Kształt i konstrukcja tarasu w stylu greckim

Najczęściej tarasy w Grecji kojarzą nam się z bielonym murem, rzadziej kamiennym, ale zawsze tak jasnym, że aż promieniującym. Projektuje się je na stropie parteru albo na dachu budynku. Często prowadzą do nich kamienne stopnie lub rozplanowuje się je na kilku poziomach, platformy łącząc schodami. Każda z nich może wydzielać funkcję: jadalni i części wypoczynkowej. Posadzka tarasu w stylu greckim najczęściej jest kamienna, może być mozaikowa lub z terrakoty o nieregularnych brzegach. Balustrady z tradycyjnymi, pękatymi tralkami z betonu są chyba najbardziej zdobnym elementem wyznaczającym granice tarasu. Mogą je również zastąpić drewniane o szczebelkach łączonych w geometryczne kształty, jednak najpowszechniejsze będą niewysokie bielone murki. Odbijające się od nich światło powoduje, że rozbłyskują na tle niebieskiego morza i nieba. Z tymi żywiołami na tarasie w stylu greckim komponują się niebieskie okiennice, drewniane żaluzje, opaski wokół okien i tarasowe drzwi. Najczęściej nie stosuje się zadaszenia, ewentualnie rolę tą przejmują drewniane konstrukcje o kształcie pergoli. Powierzchnia tarasu w stylu greckim nie zna ograniczeń. Im większy, tym lepiej. Kształt musi dawać ustawną przestrzeń, aby wygodnie było umieścić na niej stół i krzesła.

Invalid Displayed Gallery

Wyposażenie sprzyjające relaksowi

Wszystko co potrzebne na tarasie to miejsce do biesiadowania i leżakowania. Dlatego na taras w stylu greckim wpasuje się znakomicie stół z wygodnymi krzesłami osłonięty od słońca dużym parasolem lub baldachimem z białej tkaniny. Dobrze też sprawdzi się ażurowa konstrukcja drewniana, częściowo zacieniająca. Dionizyjskie raczenie się doskonałą strawą oraz naturalnie winem, niezwykle męczy, dlatego po posiłku konieczny jest relaks w pozycji leżącej. Przydadzą się sofy, leżaki, leżanki i hamaki. Do tarasu w stylu greckim pasować będą meble drewniane, stoły o kamiennych blatach i finezyjne pomocniki czy barki z giętego metalu. Aby stworzyć atmosferę intymności, spokoju i izolacji można postawić ruchome ażurowe przepierzenie z drewna – tego typu parawan pozwoli zdrzemnąć się w zaciszu tarasu. Przed oczami sąsiadów może nas też osłonić przesłona z tkaniny zawieszonej na prowadnicy, która również da niezbędny w upalne dni cień.

Kolory i roślinność na tarasie w stylu greckim

Przeważająca biel musi królować na tarasie greckim. Nadaje radosny klimat, czystej estetyki i jako naturalne tło pozwala innym barwom wyraźnie się odcinać. Głównie błękitowi elementów drewnianych, fragmentów muru czy łuków nadproży. Biało-niebiesko skomponowane są również greckie mozaiki zdobiące posadzki lub ściany tarasów. Tkaniny wyściełające fotele, leżaki i hamaki noszą na sobie niebieskie pasy lub kratki. Morska jest również ceramika – od małych donic do wielkich amfor stylizowanych na starożytne greckie naczynia do przechowywania wina, oliwy i miodu. W nich oraz w rozłożystych wazach z wypalanej gliny rosną kaktusy, intensywnie różowe oleandry, róże, pelargonie i surfinie. Na tarasie w stylu greckim konieczne są kwitnące pnącza, zwisające girlandami i zacieniające fragmenty tarasu. Motywy marynistyczne to częste symbole ozdobne występujący na greckiej ceramice użytkowej, tkaninach i elementach wystroju wnętrz. Nie może ich więc zabraknąć na tarasie w stylu greckim. Fragment sieci rybackiej, część drewnianej łodzi, lampki oliwne i latarenki jak z kutrów mogą stworzyć niepowtarzalny klimat. Fragmenty kolumnad, ukruszone głowice z liśćmi akantu, czy ślimacznicami, pilastry, płaskorzeźby nawiązujące do ateńskiej estetyki, wniosą bardziej klasyczny klimat na naszym wypoczynkowym tarasie. Do całości obrazu niezbędny będzie jeszcze tylko leniwie przeciągający się kot.

 

Dodaj komentarz