Pełen słońca Prowansji - taras w stylu prowansalskim

Francuski styl tarasowy, to w dużej mierze przeniesiony klimat Prowansji. Sielski i subtelny nastrój sprzyjający relaksowi, wśród rozbielonych mebli oraz pastelowych kwiatów, przypadnie do gustu każdemu, kto ceni naturalny, bezpretensjonalny styl nawiązujący do przyrody, styl prowansalski.

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Trudno pomylić francuską architekturę i styl wystroju z innymi kierunkami. Subtelny oraz niezwykle wyrafinowany klimat miejski różni się od prowincjonalnego, choć często oba przenikają się wzajemnie. Najbardziej charakterystyczny będzie styl prowansalski, wyraźnie widoczny na tarasach i balkonach podmiejskich domów.

Materiały i konstrukcja

Większość balkonów i tarasów wykonana jest z drewna. Konstrukcja stworzona z desek i bali, najczęściej osłonięta daszkiem, podcieniem lub markizą, stworzona jest na poziomie gruntu lub niedużym podwyższeniu. Taras przylega zazwyczaj do budynku od strony ogrodu, skąd można podziwiać przenikającą do wnętrza przyrodę. Podłogę wyściełają deski, najczęściej szerokie, pokryte białą bejcą. Z drewnem słupów konstrukcyjnych koresponduje ażurowa, delikatna w swej formie estetycznej, balustrada. Okala ona taras, choć niejednokrotnie jedynie częściowo. Do niej z kolei nawiązują okiennice i drewniane okna budynku, tradycyjnie wpisane w prowincjonalną architekturę Prowansji. Elewacja tworząca tło dla aranżacji tarasu, koniecznie jasna, wykończona bywa okładziną z drewna lub tynkiem cienkowarstwowym. Zadaszenie tworzą wysunięte okapy pokryte naturalną dachówką albo łupkiem.

Barwa i wystrój

Prowansalski taras wydaje się z daleka świecić emanującą z każdego zakątka jasnością wystroju oraz materiałów konstrukcyjnych. Biel jest tu dominująca. Uzupełniają ją pastelowe odcienie, wśród których liliowy jest chyba najbardziej popularny. Można też zaobserwować fragmenty żywej zieleni, która stanowi barwę dopełniającą. Wystrój tarasu daleki jest od minimalistycznego – dominują tu liczne fotele i krzesła, tworzące zaciszne kąciki wypoczynkowe. Jeśli wykonane są z drewna to koniecznie bielonego, czasem przecieranego, stylizowanego na stare. Bywają wyściełane barwnymi materiałami, utrzymanymi w tonacji przygaszonych różów, fioletów, błękitów. Pasują tu również wiklinowe meble, o dużych formach, głębokich siedziskach, wyłożonych obszernymi poduchami. Jeśli metalowe meble, to tylko gięte w wysmakowane wzory, zdobienia, motywy roślinne. Oparcia, blaty stołów i kawiarnianych stolików niejednokrotnie wypełniają niezwykle wymyślne ażury.

Nastrojowe detale

Ażurowe przepierzenia i parawany, wykonane z delikatnych metalowych elementów, dają na tarasie możliwość stworzenia intymnych kącików. Aranżacja przestrzeni wykorzystująca podziały jest bardzo charakterystyczne dla tego stylu. Niewielkie stoliki, małe blaty przyścienne w formie pomocników, czy barków również można spotkać na tarasach. Mają niezwykle zdobną formę, stylizowaną nie raz na detale klasyczne. To samo tyczy się kinkietów i żyrandoli doświetlających przestrzeń tarasu. Również metaloplastyka występuje najczęściej w bieli.
Na balkonie czy tarasie prowansalskim nie może zabraknąć doniczek z kwiatami i specjalnych rynienek na zioła. Mogą być one wykonane z malowanej blachy, ceramiki lub drewna. Pojemniki na kwiaty opatrzone są wzorami nawiązującymi do typowych, roślinnych akcentów. Dlatego zarówno na donicach, jak i zastawie czy materiałach wyściełających miejsce wypoczynkowe, pojawiają się kwiaty lawendy, bazylia, oregano, rozmaryn, tymianek czy kolendra. Tym samym każde z wymienionych ma prawo zaistnieć w naturze, dzięki czemu atmosfera francuskiego tarasu przesycona jest mieszanką zapachową ziół i polnych kwiatów.

Lubię to 4
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 2 = trzy

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>