Taras a weranda - czym się różni taras od werandy

Mimo że określenia taras i weranda są często stosowane zamiennie, opisują inne rozwiązania architektoniczne. Sprawdź, czym różni sie taras od werandy.

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Oba pojęcia oznaczają strefy pośrednie między ogrodem a domem. Zarówno taras, jak i weranda mają swoje atuty, warto zatem je poznać, zanim zaplanujemy budowę domu oraz by w pełni korzystać z ich walorów.

Różnice konstrukcyjne tarasu i werandy

Taras może być umiejscowiony na piętrze, poddaszu, parterze lub dachu domu, natomiast weranda to pomieszczenie znajdujące się zawsze na parterze. Już to rozróżnienie ukazuje zasadniczą, architektoniczną odmienność obu elementów budynku. Najczęściej taras jest otwartą przestrzenią, nie ograniczoną ścianami i dachem, w przeciwieństwie do klasycznej werandy, która rzadko jest pozbawiona ścian, za to zawsze zadaszona. Dlatego może stanowić dodatkowy pokój letni lub przestrzeń gospodarczą zimą. Takich funkcji nie uzyskamy na standardowym tarasie. Dzięki przeszkleniom ścian lub ażurowym przesłonom, weranda pozwala na przenikanie natury do środka, dzięki czemu może stać się zaciszną jadalnią, czy zacienionym pokojem wypoczynkowym. Taras łączy z ogrodem w sposób bardziej bezpośredni.

Funkcje werandy

Nazwa weranda oznacza przestrzeń dobudowaną do głównego budynku i tak też jest postrzegana. Choć zazwyczaj nie jest ogrzewana, może swymi urokami cieszyć również poza letnim sezonem. Weranda osłania od wiatru, więc miło będzie obserwować nawet zimowy ogród z jej perspektywy. Przenikające do środka promienie słoneczne, nagrzeją jej wnętrze choćby w grudniu. Od wczesnej wiosny można na osłoniętą werandę przenieść meble z salonu. Dzięki temu stworzymy doskonały kącik wypoczynkowy. To miłe miejsce do czytania – jasne i sprzyjające relaksowi. Wystarczy wstawić na werandę głęboki czy bujany fotel, by cieszyć się ulubioną lekturą. Także tu możemy zapaść w miłą drzemkę, choćby na zawieszonym na konstrukcji werandy hamaku.

Atuty tarasu

Choć z tarasu nie można tak często i intensywnie korzystać jak z werandy, to jednak ma on też swoje zalety. Dzięki otwartej konstrukcji taras pozwala cieszyć się nieograniczoną przestrzenią. Możliwość obserwacji nieba, przepływających chmur czy wieczornych gwiazd daje ogromną przyjemność. Aby znaleźć trochę cienia w upalny dzień wystarczy ustawić na nim parasol lub zamontować markizę. Częściowe zacienienie pozwoli domownikom na uzyskanie przyjaznego klimatu dla tych, którzy cenią słońce oraz lubiących odpoczynek w cieniu. Taras na gruncie jest w praktyce utwardzonym fragmentem ogrodu, dzięki czemu tworzy przestrzeń, gdzie komfortowo będzie ustawić stół, krzesła czy leżaki, bez konieczności wchodzenia do wnętrza budynku. Dla domów powstałych na terenie pagórkowatym, czy zboczu staje się wygodną platformą wypoczynkową i widokową. Taras to idealne miejsce do suszenia prania, czy wietrzenia pościeli. Doskonale sprawdzi się w tej roli sąsiadujący z sypialnią lub łazienką. Najbardziej oryginalny w swej formie jest taras na dachu, który dzięki swemu usytuowaniu może stać się najbardziej odizolowanym i osłoniętym od oczu ciekawskich miejscem wypoczynkowym na naszej posesji.

Lubię to 38
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Komentarze: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 4 = siedem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>