Wybieramy najlepsze miejsce na taras

Czego oczekujemy planując miejsce na tarasu w domu miejskim? Dla tarasu szukamy miejsca spokojnego, osłoniętego od spojrzeń przechodniów i sąsiadów, tak aby był on prawdziwą prywatną enklawą naszego ogrodu.

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Taras to inaczej pozioma płaszczyzna wyniesiona nieco ponad poziom gruntu, co najmniej z jednej strony przylegająca do ścian domu. W domach budowanych na zboczach lub nasypach służyły przede wszystkim do podziwiania widoków okolicy – dzisiaj taką wartość mają tarasy domów budowanych w plenerze, inne atuty ma mieć natomiast usytuowanie tarasu w domu miejskim. Te w ciasnej miejskiej zabudowie latem przejmują funkcje pokoi dziennych i ewentualnie punktu obserwacyjnego najbliższego otoczenia ograniczonego zwykle do własnego ogrodu.

Zaciszne miejsce na taras

Najlepiej, jeśli taras znajdzie się w głębi posesji, po przeciwległej stronie od ulicy. Wrogiem wypoczynku będzie usytuowanie tarasu w sąsiedztwie garażu, wiaty i śmietnika. Spełnienie tych warunków zależy od sposobu zagospodarowania działki, ale także od jej wielkości, kształtu, najbliższego sąsiedztwa oraz walorów krajobrazowych.

Lokalizacja tarasu w domu miejskim

Na prostokątnej działce przylegającej krótszym bokiem do ulicy dom ustawiamy zwykle bliżej niej, zapewniając sobie zaciszne miejsce na taras za domem i widok na większą część własnego ogrodu. Na wąskiej i długiej działce usytuowanie tarasu jest podobne, ale intymność wypoczynku będzie zależała od tego jak będą wyglądały granice działki. Niski płotek i ażurowe ogrodzenie w tej części naszej posesji sprawią, że najbliższym otoczeniem tarasu będą działki sąsiadów. Na działce szerokiej i płytkiej taras często umieszcza się przy którejś z bocznych elewacji domu. Miejsce na taras nie jest już tak zaciszne, trzeba wtedy zadbać o dodatkowe osłonięcie go od ulicy, być może również garażu lub śmietnika. Warto sięgnąć po przesłony takie jak trejaże, kratki na pnące rośliny i pergole albo obsadzić taras wysokim roślinami.

Lubię to 2
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 4 = cztery

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>