Kategorie
Inspiracje Taras

Kiedy domowe sposoby na komary nie wystarczą

Lato na tarasie choć kojarzy się z wypoczynkiem, zażywaniem kąpieli słonecznych, grillowaniem i relaksem pod chmurką wiąże się też często z dokuczliwym atakiem owadów – głównie komarów. Z pomocą przychodzą urządzenia elektryczne – skuteczne sposoby na komary.

Współczesne technologie szukają różnych prostych rozwiązań na odstraszanie owadów. Na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń gwarantujących skuteczne działanie, będące dobrym sposobem na komary.

Sposób na komary – emitery ultradźwięków

Ich producenci prześcigają się w rodzajach i sposobach zastosowania. Są to zwykle niewielkie urządzenia wymagające stałego podłączenia do prądu (w postaci rozbudowanej wtyczki) albo o własnym zasilaniu (na baterie) w formie przypinek do paska, bransoletek i breloczków. Emitują w sposób ciągły lub co pewien czas dźwięki o wysokiej częstotliwości niesłyszalne dla człowieka natomiast dezorientujące owady. Niektóre z urządzeń wydają dźwięki, których częstotliwość ma naśladować inne owady (np. ważki) albo nietoperze żywiące się komarami.
Jeżeli mamy na tarasie albo balkonie bezpośredni dostęp do gniazda zasilającego warto zaopatrzyć się w taki emiter i włączać go na czas przebywania na zewnątrz.

Komórka – sposób na komary

Okazuje się że telefon komórkowy też może stać się naszym sprzymierzeńcem w walce z komarami. Na rynku pojawiły się bowiem nowe sposoby na komary – specjalne aplikacje. Można je sobie ściągnąć na telefon. Pozwalają one na emitowanie niesłyszalnego dla człowieka sygnału – analogicznie odstraszającego owady jak wspomniane wcześniej emitery.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Elektrofumigatory – urządzenia rozpraszające zapach

Możemy je znaleźć w większości sklepów chemicznych i ogrodniczych. Sprawdzają się głównie we wnętrzach ale na balkonach i niewielkich zadaszonych, osłoniętych częściowo tarasach mogą być też użyteczne. Podobnie jak przy niektórych emiterach dźwięku są to niewielkie urządzenia wymagające podłączenia do prądu. Na ogół są one wielorazowego użytku, dokupuje się jedynie płyn uzupełniający lub już nasączone wkłady. Pod wpływem ciepła uwalniają się mocne substancje zapachowe (wanilia, lawenda, cytryna), których komary unikają. Jeżeli nie mamy nadwrażliwości na nie to spędzając czas na tarasie mamy szanse na uniknięcie swędzących ukąszeń.

Świetlne pułapki

Nie są może najskuteczniejszych sposobem na komary ale na pewno jako dodatkowy środek pomocniczy są warte zastosowania – pułapki świetlne.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Dostępne są pod postacią estetycznych niewielkich lampek, które emitując światło LED o niewielkim zużyciu prądu. Przyciągają wieczorem różne owady w tym i komary. Insekty dostając się w okolice światła trafiają do szczelin, z których już nie mogą się wydostać. W niektórych wariantach takich urządzeń owady, które zwabiła taka pułapka traktowane są śmiertelnym dla nich napięciem prądu.

Przeczytaj także: „Estetyczne sposoby na komary”

Dodaj komentarz