Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Markizy na taras i balkon

Markizy umożliwiają osłonięcie tarasu i balkonu, jedynie gdy jest to konieczne. Mocne słońce i zacinający deszcz to czynniki, przed którymi uchronią nas funkcjonalne markizy.

Stałe zadaszenia zacieniają taras i balkon bez względu na porę dnia i roku. W efekcie, w jesienne lub zimowe dni, gdy cierpimy na niedostatek światła dziennego, zabierają nam je. Rozwiązaniem są praktyczne i funkcjonalne markizy na taras i balkon, pozwalające na sterowanie dopływem światła dziennego w zależności od potrzeb. W ostatnim czasie markizy tarasowe stały się bardzo modne ze względu na ich użytkowy charakter, jak również atmosferę jaką tworzą swym letnim, wakacyjnym wyglądem.

Jak zbudowane są markizy?

Markiza zbudowana jest z lekkiej aluminiowej lub stalowej konstrukcji: belki mocującej (z którą jest połączona rura nawojowa), ramion, a także – w niektórych modelach – wsporników składanych ramion. Na rurze nawojowej zwinięte jest poszycie markizy z akrylu, dralonu lub z PCW (odpowiednio zbrojone). Sprężyny, które za pomocą łańcucha lub linki stalowej prostują i rozwijają kurtynę markizy znajdują się w jej ramionach. Na rynku są dostępne markizy bezkasetowe – wyposażone w daszek osłaniający wałek z tkaniną, półkasetowe zwijane częściowo do zabudowanej tylko od góry kasety oraz kasetowe – w całości chowane w szczelnej kasecie.
Markizy mogą być wyposażone w boczne wsporniki na stałe przytwierdzone do ściany, co chroni je przed silnym wiatrem. Bardzo funkcjonale są markizy z dwustopniowym kątem nachylenia, które po rozwinięciu nie kolidują z okiennicami oraz drzwiami. Na rynku dostępne są rozmaite modele, poczynając od delikatnych konstrukcji bez kasetek, a kończąc na potężnych kasetowych markizach o składanych ramionach szerokości nawet do 14 m (powierzchnia zacieniana może mieć nawet 80 m2).

Invalid Displayed Gallery

Dlaczego markizy na balkon i taras są funkcjonalne?

Materiały, z jakich produkuje się dziś markizy są bardzo trwałe, odporne na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza oraz siłę wiatru, odbijają także szkodliwe promieniowanie UV. Choć głównym zadaniem markizy jest ochrona przed słońcem a nie przed deszczem, robi się ją z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką odporną na wodę dlatego sprawdza się także w deszczowe dni. Trzeba jednak pamiętać żeby pozwolić jej wyschnąć przed zwinięciem. Regulację płaszczyzny osłonięcia umożliwiają nowoczesne sposoby zwijania i rozwijania markizy. Dawniej markizę obsługiwało się za pomocą taśmy lub korby ręcznej, dzisiaj można nią sterować elektrycznie – za pomocą klawiszy lub pilotem. Markiza sterowana elektrycznie może być wyposażona w czujnik pogodowy, dzięki któremu przy silnym deszczu czy wietrze złoży się automatycznie.

Invalid Displayed Gallery

Montaż i konserwacja markiz

Dobrze zamontowana markiza będzie bezawaryjnie służyć wiele lat, dlatego warto skorzystać (szczególnie jeśli instalujemy dużą i sterowaną elektrycznie) z fachowej ekipy. Będziemy mieć też pewność gwarancji. Markizę montuje się do stalowych belek przytwierdzonych w wielu punktach do elewacji.
Na trwałość markizy ma również wpływ odpowiednia konserwacja. Należy ją zmywać delikatnymi płynami myjącymi, detergenty łatwo wybielają materiał (z wyjątkiem osłon foliowych). Natomiast w okresie zimowym markiza powinna być zabezpieczona przed deszczem i mrozem. Trzeba ją szczelnie zakryć folią lub nałożyć na nią odpowiedni nieprzemakalny worek. Osłonięty powinien być też jej mechanizm.
Markizy powinny mieć klasę odporności wiatrowej zgodną z normą EN 13561.

Invalid Displayed Gallery

 

 

Dodaj komentarz