Kategorie
Balkon Inspiracje

Zioła na balkonie –10 rad dla początkujących

Oprócz pięknych kwiatów na balkonie lub tarasie możemy uprawiać również zioła. Będą efektownym dopełnieniem roślinnych aranżacji, a własne uprawy będziemy mogli wykorzystywać w kuchni. Od czego jednak zacząć? Które rośliny wybrać i jak sadzić zioła na balkonie, gdy dopiero zaczynamy przygodę z przydomowym zielnikiem?

 

1. Postaw na zioła, które będą przydatne

 

Planując posadzenie ziół na balkonie warto zdecydować się na rośliny, których będziemy używać np. w kuchni. Warto więc zastanowić się, co najczęściej dodajemy do posiłków i postawić na uprawę praktyczną. Dla początkujących poleca się zioła, które szybko rosną i nie są zbyt wymagające. Do takich zalicza się m.in. bazylię pospolitą, oregano, koper ogrodowy, czosnek, szczypiorek, rumianek, rozmaryn, szałwię lekarską, tymianek i kolendrę.

 

2. Zacznij od małych kroków

Na początek warto najlepiej zdecydować się na niewielką uprawę, np. 3 różne zioła na balkonie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, sprawdzimy warunki wzrostu, roślin i wprawimy się w uprawie możemy powiększyć zielnik o kolejne rośliny bez większych obaw o ich zmarnowanie.

 

3. Wybierz sadzonki

Dla początkujących balkonowych ogrodników poleca się sadzonki, ponieważ siewki są bardziej wymagające m.in. co do warunków uprawy. Wybierając zioła na balkon dokładniej obejrzyjmy sadzonki pod kątem obecności szkodników i śladów choroby. Na zakupy wybierzmy się np. do centrum ogrodniczego – pochodzące stamtąd sadzonki będą bardziej wytrzymałe, niż te oferowane w marketach. Mniejsze jest też ryzyko, że wraz z sadzonką na balkon przyniesiemy jakiegoś szkodnika, który może zaszkodzić nie tylko ziołom.

 

fot. Castorama
fot. Castorama

4. Poznaj rośliny

Zanim zioła na balkonie zagoszczą na dobre, sprawdźmy jakie wymagania mają rośliny, które chcemy uprawiać – m.in. odnośnie nasłonecznienia, podłoża i podlewania.

 

5. Zadbaj o dobre stanowisko

Zioła na balkonie z reguły potrzebują dobrego nasłonecznienia. Wymagają go zwłaszcza rośliny pochodzące z rejonów basenu morza Śródziemnego jak bazylia, oregano, tymianek. Do ich uprawy powinniśmy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione przez kilka godzin dziennie.

 

6. Sadź osobno

Różne zioła na balkonie dobrze jest sadzić w osobnych pojemnikach (jedna sadzonka w pojemniku), chociażby z uwagi na ich zróżnicowane wymagania uprawy. Umieszczając sadzonki w osobnych pojemnikach będziemy mogli lepiej zadbać o optymalne dla nich warunki wzrostu.
Jeśli zależy nam na stworzeniu ziołowej kompozycji, poszczególne pojemniki możemy zgromadzić w dużej zbiorczej skrzynce lub np. w koszu wiklinowym. Z pewnością w osobnych pojemnikach posadźmy rośliny ekspansywne, które mogą zdominować inne gatunki, takie jak np. mięta.

 

7. Przygotuj właściwe podłoże

Zioła na balkonie należy sadzić w pojemnikach, w których umieszczamy najpierw drenaż (np. keramzyt, kamyki, gruby żwir), a następnie podłoże przepuszczalne (np. mieszanka torfów i piasku). Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zakup specjalnego podłoża do ziół w gotowych opakowaniach.

 

8. Kup odpowiednie doniczki

Zioła na balkonie najlepiej sadzić w pojemnikach ceramicznych lub z tworzywa sztucznego o średnicy około 15 cm. Ponieważ rośliny te są wrażliwe na nadmiar wody dobrze też, jeśli doniczki będą miały otwór w dnie i zostaną umieszczone na podstawkach.

 

9. Sadź we właściwym czasie

Zaleca się, aby sadzonki zostały umieszczone na balkonie dopiero w maja, gdy ryzyko wystąpienia przymrozków jest już znikome.

 

10. Podlewaj regularnie, lecz z umiarem

Należy pamiętać o regularnym podlewaniu ziół, zwłaszcza jeśli stoją w pełnym słońcu. Rośliny podlewamy wczesnym rankiem lub wieczorem. Dbając o to, aby nie zostały przelane.

Dodaj komentarz