Kategorie
Budowa i materiały Taras

Drzwi bezprogowe na balkon i taras

Najbardziej wygodną i sprawną komunikację pomiędzy wnętrzem a balkonem lub tarasem zapewnią nam drzwi bezprogowe, czyli takie, których dolna prowadnica montowana jest bezpośrednio w podłodze.

Typowe drzwi balkonowe czy drzwi tarasowe w standardzie mają zwykle ramę, której próg wystaje nawet do 6 cm ponad płaszczyznę podłogi. Jest to i niewygodne w użytkowaniu i niebezpieczne, o próg łatwo bowiem zahaczyć nogą. Utrudnia też przenoszenie mebli tarasowych, np. korzystanie z wózków i barków ogrodowych na kółkach. Trudniej też przejechać przez takie drzwi wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim.

Niezupełnie bezprogowe, czyli drzwi z niskim progiem

Drzwi z niskim progiem to najkorzystniejszy kompromis. Ten rodzaj drzwi tarasowych wyposażony jest w znacznie niższy od tradycyjnego próg i i stosowany jest zarówno dla drzwi przesuwnych, rozwieralnych i uchylno-rozwieralnych. Próg w drzwiach z niskim progiem wystaje zwykle niewiele – ok. 2 cm ponad płaszczyznę podłogi i jest tak wyprofilowany, by łączył się płynnie z posadzką tarasu, nie stanowiąc niebezpiecznej przeszkody. Drzwi z niskim progiem proponują producenci zarówno okien drewnianych, jak i aluminiowych oraz najpopularniejszych PCW. Ważnym parametrem takich drzwi tarasowych, o który należy zadbać, jest izolacyjność. Niski próg stanowi małą barierę dla przenikania wilgoci i utraty ciepła. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dobre przyleganie uszczelek, w które drzwi z niskim progiem są wyposażone (zwykle jest to cały system uszczelek). W trakcie montażu dopilnujmy, żeby fachowcy starannie wyregulowali okucia i sprawdzili pracę, a szczególnie domykanie się drzwi tarasowych.

Drzwi bezprogowe – tylko przesuwne

Drzwi bezprogowe powinny być wykończone od zewnątrz listwą, która pochylona pod lekkim kątem uniemożliwia dostawanie się wody do pomieszczenia. Profil mobilnego skrzydła drzwi jest dodatkowo wyposażony w system uszczelek, które po zamknięciu i dociśnięciu również zabezpieczają przed dostawaniem się chłodu i wilgoci.

Przy drzwiach bezprogowych niebezpieczeństwo przenikania wody i utraty ciepła jest najwyższe. Dlatego od strony łączenia z tarasem stosuje się dodatkową nakładkę ochronną (np. aluminiową), która nadaje lekki spadek. Jest to zabezpieczenie przed gromadzeniem się wody bezpośrednio przy szynie jezdnej drzwi bezprogowych. Regulacja takich drzwi jest żmudna i zwykle w pierwszym okresie użytkowania, kiedy drzwi tarasowe swoim ciężarem zmieniają docisk należy powtórzyć regulację. Szczelne i prawidłowo zamontowane drzwi bezprogowe na balkon i taras będą wygodą dla użytkowników, będą bezpieczne dla dzieci, a dodatkowo podkreślą estetykę naszego domu zarówno od strony wnętrza jak i tarasu.

Komfort zupełnie płynnego przejścia pomiędzy pomieszczeniem a balkonem lub tarasem uzyskamy jedynie decydując się na drzwi przesuwne. Szynę jezdną, po której przesuwają się drzwi tarasowe, montuje się wtedy bezpośrednio w podłodze. Próg wyposażony jest zwykle w specjalną uszczelkę, podobnie jak pracujące skrzydło (uszczelki w tym systemie są sprawą zasadniczą).

drzwi bezprogowe na taras

Drzwi bezprogowe sprawiają, że zaciera się granica pomiędzy wnętrzem a ogrodem

Dodaj komentarz