Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Grille elektryczne

Choć zdążyliśmy się przyzwyczaić, że grill ogrodowy jest albo na węgiel drzewny albo gaz, to wielu zwolenników zyskują modele elektryczne. Grille elektryczne mają swoje atuty – jakie? Sprawdź sam…

Choć grille elektryczne nie okadzą potraw wędzonym zapachem palonego drewna, mają ogromną przewagę nad standardowym grillem – szybko uzyskują wysoką temperaturę i są łatwe w utrzymaniu czystości. Wymagają jedynie dostępu do instalacji elektrycznej.

Z salonu do ogrodu

Popularność grillów elektrycznych nie dziwi, tak jak nie dziwi, że na całym świecie ludzie lubią biesiadować w jadalniach, przy daniach smażonych i opiekanych dzięki raclette, płycie plancha czy teppan yaki. Gdy na dworze panuje ciepła aura, aż się prosi by przenieść stół do ogrodu. Na tarasie, gdzie mamy dostęp do prądu doskonale sprawdzą się grille elektryczne, przeznaczone do gotowania na świeżym powietrzu. Jeśli lubimy kameralne grono wystarczy nam nieduży model. Dla zwolenników większych uczt stworzono wersje służące do smażenia wielu porcji jednocześnie.

fot. Fotolia.com

Grille elektryczne – budowa a gotowanie

Sklepowa oferta przygotowana jest na różne wymagania konsumentów. Możemy wybrać grille elektryczne z rusztem lub płytą grzewczą przeznaczoną do bezpośredniego smażenia. Trwalsze modele będą wyposażone w żeliwny ruszt, który dzięki kumulacji ciepła pozwala na równomierne smażenie. Z kolei płyta może mieć dwie formy. Wersja płaska będzie dobrze służyła do przygotowywania warzyw czy owoców morza, natomiast karbowana – o powierzchni podobnej do patelni służącej do grillowania – stanie się niezastąpiona przy przygotowywaniu mięsa. Możemy też wybrać grille elektryczne z mieszaną płytą.
Jeśli myślimy o przygotowywaniu soczystych potraw, do dyspozycji mamy modele z rowkami i otworami w płycie, przez które do poniższego naczynia będą spływały soki. Warto sprawdzić czy grille elektryczne ma wyjmowaną płytę, którą można myć w zmywarce. Powinna być ona wykonana z materiału uniemożliwiającego przywieranie potraw. Niektóre wersje mają pod płytą usytuowaną część piekarnika, dającą większe pole do popisu kulinarnego.

Forma i kształt grillów elektrycznych

Stojak z podstawką pozwala na stosowanie grilla na zewnątrz domu. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję stelaża – musi dawać stabilne oparcie na każdym terenie. Niektóre modele mają nóżki przeznaczone do szybkiego demontażu i grille elektryczne są wówczas przystosowane do ustawienia na stole. Bardziej rozbudowane warianty mają dodatkowo zamontowane półki ułatwiające odstawianie zastawy i produktów spożywczych. Najczęściej można spotkać grille elektryczne prostokątne, choć stołowe bywają też okrągłe. Do wyboru mamy modele niewielkie, po niezwykle wyrafinowane, o wielu rusztach, przeznaczonych do serwowania wielodaniowych posiłków.
Do bardziej zaawansowanych możemy zaliczyć grille elektryczne wyposażone w pokrywę, dzięki czemu potrawy nie stygną i można poddawać je obróbce cieplnej w wyższej temperaturze. Opiekacze mogą być jedno lub dwustrefowe. Ostatnie mają możliwość dwustronnego grzania. Każda ze stref może mieć oddzielny regulator grzania. Lampka kontrolna będzie informować o osiągniętej, wymaganej temperaturze. Grille elektryczne różnią się między sobą również mocą, co zdecydowanie wpływa na ich cenę.

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz