Kategorie
Balkon Inspiracje

Kot na balkonie – zabezpieczenie balkonu

Koty to niezrównani indywidualiści. Mają swoje temperamenty, wybrane sympatie i własne ścieżki. Często jedna z nich prowadzi po balustradzie balkonu. Jak skutecznie zabezpieczyć balkon, aby nasz pupil nie zrobił sobie krzywdy? Bezpieczny kot na balkonie, czyli siatka dla kota i nie tylko.

Wędrówki po dachach, gzymsach, rynnach i zewnętrznych krawędziach budynku zawieszonych wysoko nad ziemią, doskonale odpowiadają kociej naturze. Niczym nieograniczona wolność to świat, w którym czują się najlepiej. Wydaje nam się, że należą do nas – nic podobnego. Są zupełnie niezależne. Jednak jeśli już zaprosiliśmy kota do naszego mieszkania na wysokiej kondygnacji, musimy zapewnić mu bezpieczeństwo. Zabezpieczenie balkonu – jakie wybrać?

Kot na balkonie

Żyjąc poza miastem doskonale radzą sobie z wysokością sporych drzew i dwukondygnacyjnych budynków, jednak w metropolii sami wwozimy je windami na niebotyczne piętra i perspektywa życia radykalnie się zmienia. Choć wydaje się, że zawsze spadają na cztery łapy, w rzeczywistości bywa inaczej. Niektóre upadki ze znacznych wysokości kończą się uszkodzeniami czaszki, żuchwy, podniebienia, kości nosowej, udowej oraz urazami stawów. Do tego dochodzą obrażenia wewnętrzne, o które nie trudno przy upadku na beton czy asfalt. Bardzo niebezpieczny jest także wstrząs pourazowy, jakiego nie ocenimy samodzielnie, gdyż wiąże się ze spadkiem ciśnienia, zaburzeniami krążenia i spadkiem temperatury ciała. Bez interwencji weterynarza kot może nie przeżyć.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Zabezpieczenie balkonu – osłony balustrady i siatka dla kota

Nie warto sprawdzać, czy nasz kot akurat ma leniwą naturę, wyciszony temperament i nie skusi go skok z balkonu za odlatującym gołębiem. Taki test może być zbyt niebezpieczny. Jeśli mamy na względzie dobro kota, zabezpieczmy przestrzeń balkonu tak, by nie doszło do tragedii. Przede wszystkim ażurowe balustrady balkonowe potrzebują osłon: np. z naturalnych plecionek, technorattanowych zasłon lub blendów z odpornego tworzywa sztucznego, które dzięki fabrycznemu wyposażeniu w metalowe oczka, łatwo zamontować choćby plastikowymi zaciskami lub przywiązać sznurkiem. Jeśli wolimy przezroczyste balustrady, wystarczy przykręcić obejmami płytę z pleksi lub szkła.

Osłonić należy też przestrzeń znajdującą się powyżej. W tym celu możemy sięgnąć po siatki sznurkowe, powleczone tworzywem sztucznym lub druciane. Możemy je nabyć w sklepie ogrodniczym, budowlanym lub zoologicznym. Dobrze sprawdzają się też sportowe siatki – będą gotowe do montażu i łatwe do przesunięcia na metalowej lince, co może przydać się np. podczas podlewania kwiatów balkonowych zawieszonych na balustradzie, po jej zewnętrznej stronie. Poleca się także sieć rybacką i siatkę stosowaną na krety, jednak pamiętajmy, że ta ostatnia jest wykonana z ciemnego tworzywa.

Najlepiej jeśli siatka dla kota (mamy tu na myśli siatki zabezpieczające balkon) będzie miała delikatny, jasny splot, prawie niezauważalny dla osób wyglądających na zewnątrz. Wielkość oczek takiej siatki powinna uniemożliwiać przedostanie się naszego milusińskiego na drugą stronę balustrady (np. 2×2 cm).

Jeśli nie będziemy zapraszać naszego miejskiego tygrysa na balkon lub taras, wystarczy zamontować w oknach i drzwiach balkonowych moskitiery na metalowych profilach (nie sprawdzą się siatki na przyklejanych taśmach rzepowych) oraz być czujnym przy ich otwieraniu.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Bezpieczny kot na balkonie zabudowanym

Jeśli nie chcemy osłaniać naszego balkonu siatką możemy zdecydować się na jego zabudowę. W tym przypadku należy skorzystać z usług firmy zajmującej się zabudową loggi i balkonów. Przeszklone ściany zabezpieczą kota przed upadkiem ze znacznej wysokości, ochronią balkon przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i wpłyną korzystnie na utrzymanie stałej temperatury w domu czy mieszkaniu. Dostęp do świeżego powietrza zapewnią nam ruchome, składane lub przesuwne przegrody.

Zrób to sam – zabezpieczanie balkonu z myślą o kocie

W zależności od budowy loggi, balkonu lub tarasu mamy różne możliwości montażu siatki. Możemy rozpiąć ją od balustrady do zadaszenia albo jedynie do pewnej wysokość. Wówczas konieczny jest stelaż. Przydadzą się zaimpregnowane listwy drewniane, które przykręcimy do elewacji i balustrady. Tapicerskim zszywaczem przymocujemy do nich siatkę. Na długich fragmentach należy wzmocnić konstrukcję słupkami podporowymi.
Pamiętajmy, że kot to sprytna bestia i może wspiąć się po siatce, dlatego najlepiej jeśli będzie ona zasłaniać całą wolną przestrzeń nad balustradą. Siatką zabezpieczmy także przestrzeń między dolną krawędzią balustrady a płytą balkonową – to często wybierana doga ucieczki przez ciekawe świata zwierzę.

Jeśli nie mamy drygu do takich prac warto korzystać z usług firm zajmujących się zabezpieczaniem balkonów. Gwarantują one często bezinwazyjny montaż zabezpieczeń oraz wysoką estetykę wykonywanych osłon.

Dodaj komentarz