Kategorie
Taras Wyposażenie

Ogrzewanie na tarasie na kilka sposobów

Nadejście jesieni nie oznacza rezygnacji z odpoczynku na tarasie. Nawet w chłodniejsze dni możemy spędzać na przydomowej przestrzeni przyjemne chwile pod warunkiem, że zadbamy o nasz komfort cieplny. Wspólne biesiadowanie na świeżym powietrzu, nawet gdy temperatura powietrza na zewnątrz nie jest zbyt wysoka, umożliwi nam ogrzewanie na tarasie. Możemy je zrealizować na kilka sposobów.

Dla większości z nas taras to przestrzeń użyteczna jedynie późną wiosną i latem. Jesienią i zimą odchodzi w zapomnienie z uwagi na warunki pogodowe, które niezbyt sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Tymczasem w łatwy sposób możemy przedłużyć sobie sezon na tarasie zaopatrując się w odpowiednie urządzenia grzewcze. Skuteczne ogrzewanie na tarasie zapewnią nam m.in. efektowne podgrzewacze, promienniki i kominki zewnętrzne.

Ciepło na tarasie z podgrzewaczem gazowym

Ogrzewanie na tarasie realizowane jest najczęściej za pomocą wolno stojących podgrzewaczy i promienników gazowych zasilanych gazem z butli (propan-butanem), która ukryta jest w obudowie urządzenia. Promienniki gazowe emitują promieniowanie podczerwone ogrzewające miejsce ich ekspozycji. Wyposażone są w zapłon piezoelektryczny oraz płynną regulację przepływu gazu, dzięki czemu możliwe jest sterowanie ilością ciepła, jaki podgrzewacz oddaje do otoczenia. Moc podgrzewaczy gazowych jest zróżnicowana – każdy dobierze więc urządzenie odpowiednie do wielkości ogrzewanej przestrzeni. Przykładowo ogrzewacz o mocy 48000 W może zapewnić komfortowe ogrzewanie na tarasie o powierzchni do 20 m². Oprócz mocy i powierzchni grzania warto również zwrócić uwagę na zużycie gazu przez dane urządzenie.

fot. Sunred / źródło: heaters.com.pl
Niewysokie ogrzewacze zostały zaprojektowane z myślą o ogrzewaniu osób korzystających z nowoczesnych mebli wypoczynkowych, które są niższe niż standardowe meble ogrodowe. Ich wysokość gwarantuje rozprowadzanie ciepła tam gdzie jest ono najbardziej potrzebne.
fot. Sunred / źródło: heaters.com.pl

Podgrzewacze tarasowe przybierają coraz nowocześniejsze formy. Oprócz dobrze nam już znanych ogrzewaczy w formie parasoli grzewczych (tzw. grzybków) w sprzedaży znajdziemy również bardziej wyrafinowane modele promienników gazowych. Ciekawie na przydomowej przestrzeni będzie prezentował się ogrzewacz w formie stożka lub tuby ze szklanymi ściankami, w których zamknięty jest ogień. Taki ogrzewacz zapewnia równomierne rozprzestrzenianie się ciepła i przyjemny widok płomieni, budując przytulną atmosferę na tarasie. Bezpieczeństwo użytkowania tego typu podgrzewaczy zapewnia m.in. system ochrony przed przewróceniem oraz hartowana szyba, która nie nagrzewa się – nie ma więc ryzyka przypadkowego poparzenia. Ogrzewacz można z powodzeniem ustawić w centralnym punkcie tarasu, gromadząc wokół niego domowników czy przyjaciół.

źródło: heaters.com.pl
Ogrzewacz gazowy z ogniem zamkniętym w szklanej obudowie zapewnia ciepło i przyjemne światło.
źródło: heaters.com.pl

Ogrzewanie na tarasie z promiennikiem elektrycznym

Promienniki zasilane prądem to kolejny sposób na skuteczne ogrzewanie tarasu. Wytwarzają one ciepło podobne do promieni słonecznych, które odczuwalne jest natychmiast po włączeniu urządzenia. Promienie podczerwone nie ogrzewają powietrza, lecz podnoszą temperaturę powierzchni, na którą bezpośrednio padają (ludzi, ściany, podłogi, meble). Takie ogrzewacze mogą być stosowane również w pomieszczeniach zamkniętych, np. w ogrodach zimowych.
Wybierając promiennik podczerwieni warto zwrócić uwagę na jego moc, powierzchnię grzania, a także długość przewodu elektrycznego.

fot. Sunred / źródło: ogrodolandia.pl
Promiennik elektryczny można skierować na wybraną strefę tarasu.
fot. Sunred / źródło: ogrodolandia.pl

Wybierać można spośród wielu modeli promienników elektrycznych – najczęściej stosowane urządzenia to promienniki naścienne – montowane do ściany budynku lub konstrukcji zadaszenia tarasu. Do wyboru mamy również promienniki montowane do konstrukcji parasola. Modele te utrzymują ciepło i światło w jego bezpośrednim otoczeniu. Wytwarzane ciepło jest skierowane dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Jeśli chcemy korzystać z promiennika w różnych częściach tarasu możemy zdecydować się na promiennik elektryczny w formie kolumny.
Ciekawym rozwiązaniem cieszącym się rosnącą popularnością są również promienniki wiszące – w formie lampy. Podwieszone do zadaszenia tarasu ogrzeją osoby siedzące przy stole tarasowym czy relaksujące się na ustawionym pod promiennikiem zestawie wypoczynkowym. Promienniki wiszące mogą bezpośrednio nagrzewać osoby i obiekty znajdujące się w ich oddziaływaniu oraz zapewniać jednocześnie nastrojowe światło.

źródło: heaters.com.pl
Efektowne promienniki wiszące zapewniają przyjemne ciepło i światło jednocześnie.
źródło: heaters.com.pl

Ogrzewanie kominkowe

Nic nie tworzy bardziej przyjemnej i ciepłej atmosfery jak widok ognia. Dla miłośników ciepła płomieni poleca się ogrzewanie na tarasie zrealizowane przy pomocy kominków tarasowych. Są to zwykle niewielkie kominki wolno stojące, które można ustawić w wybranym miejscu i w razie potrzeby przenieść w inne. Do wyboru mamy wiele modeli wykonanych z różnych materiałów i o zróżnicowanych kształtach. Oprócz tradycyjnych kominków opalanych drewnem możemy zdecydować się na nowoczesne kominki gazowe, zasilane propan-butanem oraz kominki na biopaliwo – te jednak pełnią bardziej funkcję dekoracyjną niż grzewczą.

źródło: kominki-godzic.pl
Kominki gazowe budują niepowtarzalny klimat na tarasie. Są jego prawdziwą ozdobą.
źródło: kominki-godzic.pl

Dodaj komentarz