Kategorie
Balkon Inspiracje Wyposażenie

Pomysł na mały balkon – aranżacja małego balkonu

Nawet niewielką przestrzeń balkonową można urządzić nie tylko estetycznie, ale i funkcjonalnie. Mały balkon to miejsce gdzie najlepiej sprawdzą się kompaktowe, składane meble. Nie musisz też rezygnować z bujnej zieleni i przydatnych akcesoriów. Wystarczy, że postawisz na sprawdzone już rozwiązania.

Masz mały balkon i brak pomysłów na jego funkcjonalne wyposażenie? To żaden problem. Szeroka oferta mebli i akcesoriów balkonowych pozwala zmienić naprawdę małą powierzchnię w funkcjonalne miejsce wypoczynku dla najbliższych, praktyczną przestrzeń do przechowywania czy zaciszny kącik otoczony zielenią. Sprawdź przetestowane pomysły na mały balkon.

Kompaktowe meble na mały balkon

fot. Castorama
fot. Castorama

Jeśli powierzchnia twojego balkonu nie jest zbyt duża warto postawić na meble składane. Na małym balkonie bardzo dobrze sprawdzają się zestawy kawowe – niewielkie stoliki z kwadratowym blatem i parą krzeseł utrzymanych w tej samej stylistyce. Ich kompaktowe wymiary sprawiają, że nie zajmują dużo przestrzeni, a możliwość składania pozwala przechowywać je w łatwy sposób, oszczędzając również przy tej okazji sporo miejsca. Na bardzo małą powierzchnię warto wybrać okrągły stół – jest bardziej ustawny niż prostokątny.
Składane meble mają dodatkową zaletę – łatwo jest je przestawiać na niewielkim balkonie, co znacznie ułatwia zmianę jego aranżacji. Aby meble balkonowe stały się naprawdę funkcjonalne powinny być stosunkowo lekkie – wówczas ich przestawianie nie będzie wymagało od nas większego wysiłku.
Sprawdzony pomysł na mały balkon to także krzesła i stołki, które można przechowywać, wkładając jeden w drugi. Takie rozwiązanie zapewnia sporą oszczędność miejsca. Sprawia też, że siedziska są zawsze pod ręką i w łatwy sposób możemy zwiększyć liczbę miejsc siedzących na balkonie. Na mały, podłużny balkon warto wybrać wąskie siedziska i stoliki. Można je ustawić np. przy ścianie przylegającej do balkonu, zapewniając w ten sposób do nich łatwy dostęp.

Pomysł na mały balkon – meble narożne, półokrągłe i składane

Świetnym rozwiązaniem na mały balkon są stoliki narożne. Usytuowane w narożu np. między ścianą budynku a balustradą zajmą naprawdę niewiele miejsca. Na małym balkonie dobrze sprawdzą się również narożne kwietniki – pozwolą wykorzystać jego zakątki do stworzenia praktycznych i estetycznych roślinnych aranżacji.
Godne uwagi są także stoliki balkonowe o półokrągłym blacie – ustawione przy ścianie lub balustradzie oszczędzą nam sporo miejsca. Jeśli wybierzemy model ze składanym blatem będziemy mogli stworzyć naprawdę funkcjonalną przestrzeń. Dobry pomysł na mały balkon to także wykorzystanie montowanych do ściany składanych siedzisk. Gdy nie są potrzebne można je w łatwy sposób złożyć, zyskując w ten sposób dodatkową przestrzeń. Sprytnym rozwiązaniem jest wykorzystanie na balkonie siedzisk składanych przeznaczonych do montażu np. w kabinach prysznicowych.

fot. Ravak
fot. Ravak

Aranżacja małego balkonu – miejsce do przechowywania

fot. IKEA
fot. IKEA

Na małym balkonie możemy w estetyczny sposób zaaranżować również sporo miejsca do przechowywania akcesoriów balkonowych, podręcznych narzędzi do pielęgnacji roślin, poduszek, kocy i innych przydatnych przedmiotów. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są łatwy i siedziska w formie skrzynek, w których można przechowywać różne akcesoria. Na małym balkonie sprawdzą się także wąskie ozdobne regały, na których możemy ustawić m.in. roślinność doniczkową czy inne dekoracje. Taki regał usytuowany przy barierce bocznej będzie stanowił również przesłonę, odgradzającą nas od sąsiada. Jako miejsce do przechowywania warto wykorzystać także ścianę. Gdy zamontujemy do niej niewielkie haki może służyć do przechowywania składanych krzeseł. Oszczędzimy w ten sposób sporo miejsca na posadzce.

Mały balkon? Wykorzystaj balustradę!

Niewielka powierzchnia balkonu sprawia często, że ograniczamy się z dekoracjami w formie roślin doniczkowych. Nie zajmą miejsca na balkonie, jeśli zawiesimy je na balustradzie. Sklepy z wyposażeniem ogrodowym oferują nam wiele atrakcyjnych doniczek, które mocuje się do poręczy. Wśród nich znaleźć można i takie, które łączną różne funkcje. Ciekawy pomysł na mały balkon to doniczka wyposażona dodatkowo w niewielki, lecz praktyczny blat, na który można odstawić szklankę czy odłożyć książkę. Dobrym rozwiązaniem są również piętrowe uchwyty do balustrady, umożliwiające kaskadowe zawieszenie na nich kwiatów czy innych roślin.

Uwaga dobry pomysł! Roślinność i oświetlenie w jednym – umieszczając lampy solarne w formie słupków wbijanych w ziemię w doniczkach kwiatów balkonowych zadbamy o przyjemny nastrój po zmroku i zaoszczędzimy miejsce na balkonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zamiast tradycyjnego oświetlenia, do ściany, do której przylega balkon możemy zamontować praktyczną półkę, ustawić przy niej wąski regał ogrodowy lub zawiesić dodatkowe doniczki.

fot. Elho
fot. Elho

Dekoracje małego balkonu – roślinność w pionie

Maksymalne zagospodarowanie powierzchni balkonu zapewnią nam różnego rodzaju drabinki i wysokie kwietniki, umożliwiające wykorzystanie przestrzeni pionowo. Dzięki nim na balkonie zagości o wiele więcej roślinności, a my oszczędzimy sporo miejsca. Dobry pomysł na mały balkon to także wykorzystanie ściany do grupowego zawieszenia doniczek z roślinnością.

fot. Elho
fot. Elho

Przeczytaj także: „Pomysł na balkon – podesty drewniane zamiast płytek”

Dodaj komentarz