Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Warzywa na taras i balkon

Realizacja potrzeby własnych upraw nie może być ograniczona przez brak działki. Dlatego wszystkim miłośnikom ogrodnictwa polecamy założenie mini warzywnika w donicach na balkonie lub tarasie. Jakie warzywa na taras i balkon wybrać i jak je hodować?

Cieszyć się własnymi zbiorami możemy nawet w mini skali. Wystarczy część przestrzeni tarasu, dostęp promieni słonecznych i nasza czuła opieka. Owocujące warzywa na tarasie i balkonie mogą stać się o wiele większą atrakcją balkonu, niż nie jedna roślina ozdobna. A w dodatku własne warzywa będą smaczne i zdrowe.

Warzywnik na tarasie i balkonie – od początku

Jeśli mamy czas i cierpliwość opłaci nam się założenie własnego warzywnika na tarasie czy balkonie od samego początku. Podstawą będą w tym przypadku mogą być rozsady. Aby otrzymać zdrową i wytrzymałą roślinę, musimy dostarczyć naszym przyszłym warzywom na taras i balkon odpowiednią ziemię. Na rynku dostępne jest specjalne, wzbogacone podłoża, przeznaczone do uprawy warzyw.
W sprzedaży znaleźć można również specjalne saszetki z nasionami warzyw na taras i balkon – papryki ostrej, buraka na cięte listki czy pomidorków cherry.Warto zapoznać się z opisem umieszczonym na opakowaniu nasion, gdyż oprócz wskazówek dotyczących rośliny i potrzeb wzrostowych, znajdziemy tam dokładną informację o sposobie wysiewu i jego gęstości. Jeśli boimy się popełnić błąd, możemy kupić nasiona na taśmie lub tekturze, które umieszczone są już w odpowiednim rozstawie. Warto kupić wyselekcjonowane ziarna od dobrego producenta. Możemy znaleźć również nasiona otoczone preparatami grzybobójczymi. Będziemy mieli wtedy pewność, że rośliny wzejdą zdrowe.
Warzywa na taras i balkon można wysiać w niedużych pojemnikach, które do wzejścia powinniśmy trzymać w domu na parapecie, utrzymując wilgotną glebę. Najlepszy na to czas – oczywiście wiosna.

fot. IKEA

Jakie warzywa na taras i balkon?

W warunkach balkonowych najlepiej sprawdzą się pomidory, patisony, dynie, papryka. Jako warzywa na taras i balkon możemy wybrać również te korzeniowe, takie jak marchew, pietruszka, seler, rzodkiewka, jednak nie wyhodujemy w ten sposób wielu sztuk. Pięknie prezentują się odmiany miniaturowe warzyw. Pomidorki cherry i małe papryczki tworzą niezwykle barwną i ozdobną kompozycje na tarasie. Do uprawy nadają się też dobrze sałata, cebula, seler naciowy, szczypiorek, natka i zioła. Dobrze u nas rośnie bazylia, mięta, tymianek oraz szałwia. Jako warzywa na taras i balkon warto też wybrać fasolę – będzie niezwykle zdobiła przestrzeń tarasu.

Warzywnik na tarasie i balkonie – wymagania

Młode rozsady (jeśli nie mamy czasu możemy kupić je gotowe w sklepie ogrodniczym) umieszczamy na balkonie czy tarasie w pojemnikach, dostarczających wystarczająco dużo przestrzeni i ziemi. Korzeniowe warzywa na taras i balkon, warzywa kapustne i duże dyniowate będą potrzebowały głębokich donic skrzyniowych. Inne – jak pomidory, papryka, zioła – nie są tak wymagające, jednak pamiętajmy, że donice płytsze niż 40 cm sprawią, że ziemia bardzie będzie się nagrzewać i wysychać, co nie jest dobre dla naszych upraw. Ważne też z jakiego materiału są wykonane donice dla warzyw na taras i balkon. Najlepsze będą odporne na wilgoć, silne operowanie słońca i mróz. Muszą też być stabilne, by nie przewrócił ich silny wiatr, który często gości na balkonach i tarasach. Ważna jest możliwość napowietrzania ziemi i odpływ nadmiaru wody z donic. Zapewni nam to drenaż na dnie donicy lub otwory. Donice powinny być umieszczone na głębokich podstawkach, by woda nie wypływała na posadzkę i by można było kontrolować stan nawilżenia upraw. Kamienne lub ceramiczne donice doskonale sprawdzą się przy uprawie roślin korzeniowych, natomiast warzywa na taras i balkon wymagające podpory dobrze będą się czuły w drewnianych, skrzyniowych, wzbogaconych o trejaż lub kratkę dla pnączy. Warzywa potrzebują dużo słońca, dlatego wybierzmy dla nich odpowiednio nasłonecznioną część tarasu czy balkonu. Rośliny, zwłaszcza młode, warto osłaniać od zbyt silnego wiatru.

Invalid Displayed Gallery

W odpowiedzi na “Warzywa na taras i balkon”

Dodaj komentarz