Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Wrzosy na balkonie i tarasie

Wrzosy pięknie się prezentują późnym latem i jesienią, a przy tym – podobno – przynoszą szczęście. Nie może więc ich zabraknąć na naszym tarasie i balkonie. Staną się jego ozdobą już od sierpnia aż do października. Wrzosy na balkonie i tarasie – aranżacje i uprawa.

Tę bylinę reprezentują jej liczne dekoracyjne odmiany we wszelkich odcieniach różu, fioletu, czerwieni i bieli. Do najpiękniejszych gatunków należą: Allegro, Athene, Colette, Elsie Purnell, Gold Haze, Hamilton, Melanie, Silver Knight, E.carnea Rosantha. Różnorodność wrzosów jest duża, dlatego warto przyjrzeć się każdej odmianie i znaleźć tę, która najlepiej pasuje do naszej koncepcji kolorystycznej i aranżacji balkonu czy tarasu. Wrzosy na balkonie i tarasie – co warto o nich wiedzieć?

Wrzosy na balkonie i tarasie – kompozycje

Podczas planowania roślinności na tarasie, warto przyjrzeć się nie tylko barwom kwiatów, ale też sprawdzić, kiedy i jak długo kwitną. Poprzez połączenie ze sobą wrzosów i wrzośców przedłużymy okres kwitnienia dekoracyjnej rabaty. Kompozycja z różanecznikami to gwarancja stworzenia kwitnącej dekoracji balkonu przez prawie cały rok. Już w styczniu niektóre wrzośce zaczynają rozwijać pąki, którymi cieszymy się aż do wiosny. W maju za to rozkwitają rododendrony i azalie – piękne towarzyszki wrzosów.

Wrzosy na balkonie i tarasie połączmy z roślinami w kolorach kontrastowych (na przykład czerwień i biel albo błękit i beż – to sposób na zimny, elegancki balkon) lub stwórzmy zestawienia monochromatyczne – wybierzmy rośliny w jednym kolorze, ale te odmiany, które zapewnią nam kwiaty przez cały rok. Układ monochromatyczny – złożony z wrzosów o podobnym pokroju krzewinek i kolorach kwiatów, potrafi bardzo różnić się od siebie odcieniami, co daje wspaniały efekt kolorystyczny. Możemy też zdecydować się na stopniowe przechodzenie kolorów: od fuksji, karminu, poprzez lila, do różu, aż po biel. Tak skomponowane wrzosy na balkonie i tarasie to niebanalne rozwiązanie, które zapewni nam przyjemne dla oka widoki.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Wrzosy na balkonie i tarasie w pojemnikach

W przypadku wrzosów sprawdzą się najprostsze rozwiązania. Zwykłe, ceramiczne donice i misy przyniosą oczekiwany efekt i pozwolą stworzyć piękny miniaturowy ogród. Drewniane skrzynie, rattanowe kosze wypełnione bylinami także przyciągną spojrzenia gości. Musimy tylko pamiętać, że drewno i rattan z łatwością chłoną wilgoć, dlatego trzeba je w jakiś sposób ochronić. Możemy podstawić pod skrzynie np. cegły – spełnią one świetnie funkcje podstawek. Pamiętajmy, by wrzosy na balkonie i tarasie umieszczać w pojemnikach dość głębokich i szerokich, tak aby korzenie rośliny były dość rozluźnione, dzięki czemu wrzosy szybciej się przyjmą.

Jak dbać o wrzosy?

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Najważniejsze , by pojemnik z rośliną był ustawiony w miejscu nasłonecznionym, dlatego najlepszym stanowiskiem dla wrzosów jest taras lub balkon południowy. Gleba powinna być przepuszczalna i lekka o odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5) – wrzosy warto sadzić w specjalnym podłożu przeznaczonym dla roślin wrzosowatych. Jeśli mamy kompost, skorzystajmy z jego właściwości i dodajmy go do ziemi pod wrzosy. Gleba z leśnego wrzosowiska również bardzo wzmocni nasze byliny. Wrzosy lubią też ściółkowanie podłoża korą z drzew iglastych, co zapobiega przesuszaniu gleby. Warto też przycinać przekwitnięte kwiatostany, dzięki czemu roślina bardziej się rozgałęzi, a w kolejnym sezonie będzie obficie kwitła.

Wrzosy na balkonie i tarasie – co przed zimą?

Wrzosy wykazują podobną odporność na mróz co róże. Gdy temperatura powietrza spadnie, okryjmy nasze byliny stroiszem, czyli gałęziami drzew iglastych. Flizelina też jest dobrym rozwiązaniem, ale w cieplejsze, wczesnowiosenne dni musimy pamiętać o odkrywaniu roślin, aby mogły oddychać. Brak przewiewu doprowadzi do rozwoju chorób grzybowych.

Przeczytaj także: „Krzewy na taras i balkon”

Dodaj komentarz