Kategorie
Budowa i materiały Taras

Zadaszenie tarasu i balkonu

Zadaszenie tarasu i balkonu planowane jest dzisiaj w połączeniu z architekturą domu. Zarówno w domach jednorodzinnych jak i budynkach wielorodzinnych naturalne zadaszenie tarasu i balkonu może tworzyć płyta balkonu usytuowanego powyżej. Zwykle jednak nie osłania ona całej powierzchni tarasu lub balkonu, dlatego niezbędne są inne rozwiązania.

Zadaszenie tarasu czy balkonu pozwoli osłonić się przed nadmiernym nasłonecznieniem i korzystać z dodatkowej przestrzeni na świeżym powietrzu również wówczas, gdy nie sprzyjają temu warunki atmosferyczne.

Konstrukcyjne zadaszenie tarasu i balkonu

Często już sama konstrukcja bryły domu tworzy naturalne zadaszenie tarasu czy balkonu. Formy zadaszenia tarasu, na które pozwala architektura budynku to podcień, wysunięty okap, zawieszony nad parterem wykusz, oraz płyta balkonowa.
Kiedy jednak nie mamy możliwości skorzystania z elementów samego budynku możemy zainstalować dodatkowy daszek nad tarasem. Wymaga on solidnej konstrukcji, stalowej lub (odpowiednio zaimpregnowanej) drewnianej zamocowanej na ścianie nośnej budynku. Najlepiej jako zadaszenie tarasu sprawdzi się dach płaski i pulpitowy. Aby komponował się z wyglądem domu dobrze jeśli będzie pokryty tym samym materiałem co dach domu i tak samo orynnowany. Trwałe zadaszenie tarasu poza możliwością przebywanie na nim przy zmiennej pogodzie ma też dodatkowe plusy: chroni materiał posadzkowy przed szkodliwym działaniem słońca, wilgoci, śniegu, pozwala też ustawić na tarasie meble tapicerowane, które mogą tam stać nawet poza sezonem. Gdy balkon lub taras znajduje się na południowej elewacji odpowiednie zadaszenie wpływa także w upalne dni na obniżenie temperatury w sąsiadującym z nimi pomieszczeniem.

Lekka konstrukcja zadaszenia tarasu

Wygodnym sposobem zadaszenia tarasu jest zastosowanie płyt akrylowych lub poliwęglanowych są bowiem lekkie, odporne na uderzenia oraz promieniowanie UV. Można kupić gotowe rozwiązania na lekkich stalowych lub aluminiowych profilach. Często mają one wieloletnią gwarancję producenta (nawet do 10 lat). Nowoczesną propozycją całorocznego zadaszenia tarasu są membranowe montowane na stałe. Wykorzystywana w nich tkanina (poliester pokryty PCW) składa się z kilku warstw, ma wysoką gramaturę i jest odporna na obciążenie śniegiem oraz wodą. Bryty tkaniny mogą mieć kształt siodłowy, stożkowy lub łukowy, naciąga się je na stalową lub drewnianą konstrukcję. Zamontowanie takiego zadaszenia tarasu wymaga jednak wykonania projektu.

Funkcjonalne markizy na taras i balkon

To bardzo funkcjonalne i wygodne zadaszenie tarasu i balkonu. Markizy są bardzo efektowne – tworzą lekką letnią aranżację. Markizy zbudowane są zwykle z aluminiowej lub stalowej konstrukcji na której rozpięty jest materiał ze zbrojonego akrylu, dralonu lub z PCW. Markizy mogą być sterowane płynnie – czyli możemy dowolnie decydować o zakresie zacienienia i dostosowywać do zmiennej operacji słońca. Sterowanie markizą może odbywać się ręcznie za pomocą korby lub taśmy albo elektrycznie poprzez włącznik lub za pomocą pilota. Markizy występują w różnych wariantach: od delikatnych konstrukcji bez kasetek do dużych kasetowych o składanych ramionach szerokości pozwalających na powierzchnię zacieniana nawet do 80 m2.
Produkowane obecnie markizy są bardzo trwałe, odporne na odbarwianie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza oraz siłę wiatru, odbijają także szkodliwe promieniowanie UV. Choć głównym zadaniem markizy jest ochrona przed słońcem to dzięki impregnacji materiału jej poszycie stanowi ochronną powłokę odporną na wodę – można zatem korzystać z niej gdy pada.

Invalid Displayed Gallery

Mobile zadaszenie tarasu i balkonu

Ciekawą propozycją na zadaszenia tarasu i balkonu mogą być mobilne zadaszenia żaglowe – chronią zarówno przed słońcem jak i deszczem. Zastosowane w nich rozwiązania czerpią z tradycji morskich – pokrycia wykonane są z zaimpregnowanej tkaniny stosowanej do produkcji ożaglowania. Konstrukcja zadaszenia żaglowego opiera się na lekkich profilach i podpierających je prostopadłych słupkach. Zadaszenia żaglowe można ustawić w dowolnie wybranym miejscu tarasu.
Podobną funkcję będzie pełnił na tarasie namiot ogrodowy. Jest wiele modeli różniących się od siebie wielkością, materiałem wykonania, sposobem montażu i zasobem dodatkowych akcesoriów. Ważne jest żeby stelaż namiotu ogrodowego był przede wszystkim stabilny i bezpieczny. Wykonany jest zazwyczaj z aluminium, stali lub drewna egzotycznego, natomiast jego pokrycie: z poliestru lub wzmocnionej bawełny z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym. Aby zapewnić stabilność namiot ogrodowy można dodatkowo podpiąć linkami albo przymocować trwale słupki nośne do podłoża. Namioty ogrodowe maja często bogate wyposażenie w postaci doczepianych ścianek bocznych z litego materiału lub moskitiery (co pozwala na spędzanie na tarasie wietrznych dni i wieczorów). Namiot sprawdzi się wtedy kiedy na sezon jesienno-zimowy mamy gdzie go złożyć i przechować.

Invalid Displayed Gallery

 

W odpowiedzi na “Zadaszenie tarasu i balkonu”

Żagle wyglądają ładnie, ale muszą być chyba dostosowane do architektury. Ja mam dom w stylu klasycznym, z drewnianym tarasem (na fajną posadzkę trafiłam na deski-tarasowe.com), więc do tego bardziej pasuje drewniane zadaszenie z gontem. Takie też mamy, ale mimo tego podziwiam żagle, dają fajny efekt.

Dodaj komentarz