Co zrobić, by wyposażenie balkonu nie uległo zniszczeniu w zimie? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.
Różne meble balkonowe, różne metody pielęgnacji
Na balkony trafiają większe i mniejsze zestawy mebli. Mogą to być leżaki, krzesła, wysokie stoły i stoliki kawowe. Wszystko zależy od pomysłu na przestrzeń do rekreacji, a także od dostępnego metrażu.
Wyposażenie produkuje się z różnych materiałów. Do najczęściej wybieranych zaliczają się:
- drewno,
- rattan,
- polipropylen,
- technorattan.
Wysokiej jakości tworzywa sztuczne są dość proste w pielęgnacji. Najczęściej wymagają tylko oczyszczenia powierzchni po sezonie wodą, ewentualnie z odrobiną detergentu. Można użyć do tego miękkiej szmatki lub gąbki. Po umyciu wystarczy pozostawić je do wyschnięcia. Nie trzeba natomiast martwić się o impregnację – nie jest ona niezbędna.
Inaczej jest w przypadku mebli z drewna i rattanu. Podczas czyszczenia trzeba dbać o to, by nadmiernie nie zamoczyć konstrukcji, gdyż może to grozić trwałym uszkodzeniem mebli. Oprócz tego należy pamiętać o regularnych zabiegach konserwatorskich, wykorzystując właściwe impregnaty – rekomendowane przez producenta.
Zimowanie mebli na balkon – gdzie je przechowywać?
Aby meble dotrwały do kolejnego sezony, trzeba zabezpieczyć je na okres jesienno-zimowy. Konstrukcje z tworzywa, do znalezienia choćby na stronie Bazkar. najczęściej wystarczy okryć pokrowcami, by niepotrzebnie nie zabrudziły się podczas opadów deszczu i śniegu.
A co z meblami z drewna lub rattanu? Powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu, o dobrej wentylacji. Może to być piwnica lub inne pomieszczenie gospodarcze. Można je okryć, by się nie zakurzyły, dbając jednak o to, by zapewnić dostęp powietrza. W innym razie na powierzchni mebli potrafią rozwinąć się grzyby i pleśni.
A co z dodatkami?
Równie ważne jest zadbanie o wszelkie akcesoria balkonowe, zwłaszcza o tekstylia. Poduszki i dywaniki należy wyprać i przed zakończeniem sezonu zmagazynować w domowym wnętrzu, by nie uległy zniszczeniu. Podobnie warto zrobić z ogrodowym parasolem – najlepiej go wyprać i schować w bezpiecznym miejscu. Rośliny doniczkowe całoroczne mogą pozostać na zewnątrz. Delikatniejsze okazy w mniej trwałych doniczkach lepiej natomiast ukryć przed mrozami w mieszkaniu – chyba że dysponuje się zabudowanym balkonem, spełniającym rolę całorocznego ogrodu zimowego.
Odpowiednie zabezpieczenie mebli na balkon
Meble ogrodowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by przetrwały w dobrej kondycji przez wiele lata. Warto się tym jednak zająć – wówczas strefa relaksu na balkonie stanie się jeszcze wygodniejsza – będzie nas cieszyć i zachwycać również w kolejnych sezonach.