Na taras na gruncie możemy zdecydować się wówczas, gdy nasz budynek nie stoi na wysokiej podmurówce. Niezależnie na jakie wykończenie się zdecydujemy, teren pod tarasem musi być wyrównany i odpowiednio utwardzony. Przed pokryciem tarasu posadzką należy ułożyć odpowiednie warstwy, specjalnie przygotowane na przyjęcie danego materiału i utworzyć 1-2- procentowy spadek, by woda opadowa spływała na ogród.
Bruk i kamień jako wykończenie tarasu na gruncie
Taras może być wykończony kostkami brukowymi wykonanymi z betonu, granitu lub klinkieru (grubości 7-12 cm) lub kamiennych płyt (grubości 3,5–7 cm). Aby był trwały należy usunąć warstwę humusu, czyli ziemi roślinnej i pogłębić teren na tyle, by warstwa posadzki była poniżej progu drzwi tarasowych. Następnie niezbędne jest ułożenie na gruncie warstwy nośnej z tłucznia lub żwiru o grubości 20-30 cm, który umożliwi odpowiednie odprowadzenie wody opadowej i ustabilizuje konstrukcję tarasu na gruncie. Warstwę tą z kolei przykrywa się podsypką z piasku wymieszanego z cementem lub samego piasku. Dopiero na niej układa się bruk lub kamień – nawierzchnię tarasu. Obrzeża należy zabezpieczyć ogranicznikami, zapobiegającymi rozsuwaniu się posadzki. Pomiędzy jej elementami powstaną szpary, które trzeba uzupełnić piaskiem, lub jeśli są duże, jak w przypadku płyt kamiennych – cementem. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie zamiast kostek, betonowych płyt imitujących drewno: w kształcie desek, belek lub pieńków.
Płytki ceramiczne, terakota i gres na tarasie
Są chyba najczęściej wybieranym materiałem wykończeniowym na tarasach. Dają duże pole do popisu dla kreatywnych osób, dzięki szerokiej gamie kształtów, wielkości, kolorów oraz faktur. Zarówno płytki ceramiczne, z terakoty czy gresu stosowane na tarasie na gruncie, muszą być wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, w tym głównie na mróz. Drugim warunkiem jest ich antypoślizgowość. Grunt pod taką posadzkę musi być przygotowany podobnie jak pod bruk, jednak na podsypce piaskowej (ubitej mechanicznie) należy wylać 10 cm warstwę betonu lub ułożyć płytę betonową. Płytki układamy z zachowaniem dylatacji brzegowej (przy ścianie budynku) i powierzchniowej by woda (dzięki zachowanemu spadkowi) była dobrze odprowadzana. Do przytwierdzenia posadzki na tarasie należy użyć elastycznej zaprawy mrozoodpornej. Te same parametry musi mieć fuga.
Deski tarasowe – naturalne wykończenie tarasu na gruncie
Efektowne i miłe w eksploatacji są tarasy wykończone drewnem. Możemy zdecydować się na deski z drewna odpornego na zmienne warunki atmosferyczne – sprawdzi się tu drewno egzotyczne. Jeśli wybierzemy produkty ryflowane nie będą śliskie po deszczu. Trwała posadzka z desek na tarasie na gruncie wymaga ułożenia na legarach, czyli belkach podtrzymujących. By je osadzić na gruncie należy przygotować podkład z elementów betonowych lub drewnianych. Przestrzeń między nimi a legarami należy zaizolować papą lub gumą, by wilgoć nie przedostawała się do wyższych partii tarasu i nie zagrażała konstrukcji. Pamiętajmy, że deski na taras nie mogą do siebie zbyt blisko przylegać – konieczna jest przestrzeń dylatacyjna. Jeśli chcemy postawić na trwały efekt, możemy zdecydować się na wyłożenie tarasu deskami kompozytowymi lub z tworzywa sztucznego imitującego naturalne drewno. Dostępne są również legary wykonane z analogicznych surowców.
Bruk drewniany
Jeśli marzy nam się nieregularny kształt tarasu, najwygodniej będzie go uzyskać stosując niezwykle efektowny, choć trochę zapomniany bruk drewniany. Tworzą go, wycięte w poprzek słojów, elementy z pni drzew liściastych. Takie pieńki zbudują naturalny chodnik, który doskonale tłumi drgania i odgłosy, a przy tym jest niezwykle oryginalny pod względem wizualnym, gdyż każdy jego element jest wyjątkowy. Aby zbudować z nich stabilną platformę tarasu na gruncie należy wbić je w warstwę piasku lub żwiru, układając je na sztorc. Żeby nie uległy deformacji w trakcie montażu, trzeba użyć drewnianego młotka.