Taras znajdujący się nad pomieszczeniem powinien mieć solidną izolację, aby chronić przed ucieczką ciepła z wnętrza domu. Aktualnie architekci i projektanci zwracają uwagę na energooszczędność – dlatego dbają o to, by każda z przegród była ocieplona. Miejscem, przez które może uciekać ciepło jest właśnie taras nad pomieszczeniem, szczególnie jeśli jest ono ogrzewane. Ryzyko przenikania chłodu z zewnątrz jest wprost proporcjonalne do wielkości płyty tarasowej, dlatego ocieplenie tarasu jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy ma on dużą powierzchnię. Z tego względu warto zadbać o poprawne wykonanie izolacji tarasu i poznać materiały, z których może być wykonana.
Polistyren ekstrudowany i styropian jako ocieplenie tarasu
Jest produkowany z masy polistyrenowej z dodatkiem środka pianotwórczego a następnie sprasowany w całości pod wysokim ciśnieniem. Ma najmniejszą nasiąkliwość z dostępnych na rynku materiałów termoizolacyjnych, charakteryzuje się także najwyższą wytrzymałością oraz najlepszymi właściwościami ciepłochłonnymi. Zazwyczaj barwiony jest na zielono lub niebiesko, aby odróżniał się od polistyrenu ekspandowanego (styropianu). Do ocieplenia tarasu wystarczy nawet 5-centymetrowa płyta. Jednak są również słabe strony: niewielka odporność na działanie UV oraz wysoka cena. Oznaczany jest symbolem XPS.
Styropian produkowany jest ze spienionego polistyrenu. Oddaje on ciepło bardzo wolno, ponieważ 98% objętości stanowi powietrze. Im większa gęstość, tym wyższa izolacyjność. Jest bardzo wytrzymały na obciążenia, lekki i łatwy w obróbce. Do izolacji tarasów używa się styropianu EPS Dach/Podłoga lub EPS Parking o grubości 12-20 cm.
Wełna mineralna
Nowoczesne produkty pod względem wytrzymałości technicznej niewiele ustępują styropianowi, jednak wełna jest najrzadziej stosowanym materiałem do izolacji tarasów. Do ocieplenia tarasu czy balkonu używa się tylko płyt z twardej wełny mineralnej lub skalnej, zazwyczaj mających grubość ok. 20 cm.
Prawidłowe ułożenie izolacji tarasu
Ocieplenie tarasu powinno być ułożone od ściany domu, należy pamiętać o dylatacji pomiędzy elewacją a płytami termoizolacji. Najlepszym rozwiązaniem jest układanie ociepleń w dwóch warstwach – drugą kładzie się z przesunięciem łączeń w stosunku do pierwszej. Każdy rząd płyt izolacji tarasu powinien być ułożony z przesunięciami, ponieważ pozwala to uniknąć krzyżowania się styków, co może zwiększyć ryzyko powstawania mostków termicznych. Jeśli ocieplenie tarasu jest wykonane ze styropianu lub z polistyrenu ekstrudowanego, najlepszym wyborem będzie płyta z fazowaną krawędzią – wtedy łatwiej precyzyjnie je do siebie dopasować.
Ważne warstwy tarasu
Termiczna izolacja tarasu dobrze pełni swoją funkcję, jeśli jest odpowiednio chroniona przez sąsiednie warstwy. Paroizolacja, która jest wykonywana z folii polietylenowej, chroni ocieplenie przed wilgocią pochodzącą z pomieszczeń pod stropem. Folia zapobiega zawilgoceniu, co chroni ocieplenie tarasu przed utratą parametrów technicznych. Paroizolację powinno układać się na stropie nawet, gdy termiczną izolację tarasu stanowi polistyren ekstrudowany. Izolacja przeciwwodna jest drugą warstwą, która chroni ocieplenie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Jest wykonywana zazwyczaj z termozgrzewalnej papy bitumicznej lub folii. Zapobiega ona wnikaniu wilgoci w ocieplenie z zewnątrz. Nawierzchnia także pełni ważną rolę w ochronie ocieplenia. Najczęściej wykonywana z mrozoodpornych płytek ceramicznych lub gresu. Jeśli jest wykonana prawidłowo, zabezpiecza termoizolację przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.