Deski kompozytowe to dobra alternatywa dla drewnianych desek tarasowych. Charakteryzuje je duża odporność na wilgoć, atak grzybów i owadów. Nie ulegają gniciu, paczeniu i pękaniu. Deski kompozytowe nie wymagają też impregnacji, są łatwe w montażu i czyszczeniu. Sprzedawane są zazwyczaj wraz z system montażowym, czyli niezbędnymi elementami do budowy tarasu z kompozytów. Składają się na nie m.in. legary kompozytowe oraz elementy mocujące (klamry, klipsy) i wykończeniowe. Budowa tarasu z kompozytów wymaga stabilnego podłoża, na którym zostaną osadzone legary. W zależności od naszych potrzeb i możliwość mamy do wyboru kilka rozwiązań.
Deski kompozytowe na wylewce betonowej
Deski kompozytowe mocuje się do legarów wykonanych z tego samego materiału. Stanowią one element konstrukcji tarasu, a ich zastosowanie umożliwia swobodny przepływ powietrza pod nawierzchnią tarasową oraz odprowadzanie wody opadowej. Legary kompozytowe mogą być mocowane bezpośrednio do betonowej płyty tarasowej np. na kołki rozporowe. Wylewka powinna mieć uformowany odpowiedni spadek (około 1-2%). Rozstaw legarów uzależniony jest m.in. od rodzaju stosowanej deski kompozytowej i wynosi zazwyczaj 40-45 cm. Legary powinny być mocowane do wylewki zgodnie z kierunkiem spadku. Gdy wylewka ma dodatkowe warstwy izolacyjne legary nie powinny być kotwione, a jedynie układane na podłożu. W tym przypadku zaleca się kotwienie legarów np. w ścianie, do której przylega taras czy okalających go murków oporowych. Legary mogą być mocowane również do płyty betonowej wykończonej płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Muszą być one jednak dobrze związane z podłożem.
Budowa tarasu na klinach poziomujących
To rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku nierównych podłoży lub tych, w których nie uformowano odpowiedniego spadku. Kliny z tworzywa sztucznego pozwalają nadać wymagany spadek oraz podnieść poziom tarasu nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Dla poprawy komfortu użytkowania tarasu pod klinami można zastosować podkładki wygłuszające i redukujące drgania. Kliny mogą być ustawiane lub mocowane do wylewki betonowej bez uformowanego spadku, dzięki czemu unikniemy konieczności wykonywania warstwy spadkowej. Sprawdzą się również na płytach tarasowych wykończonych płytkami oraz na tarasach odwróconych.
Deski tarasowe na słupach i bloczkach betonowych
Innym rozwiązaniem jest montaż legarów pod deski kompozytowe do betonowych bloczków, usytuowanych na gruncie. W ten sposób można zbudować taras na gruncie o niewielkiej wysokości. Gdy taras kompozytowy ma się znaleźć na większej wysokości legary można osadzić na słupach betonowych. Powinny być one umieszczone w gruncie poniżej strefy przemarzania. Rozstaw słupów zależeć będzie od wykonywanej konstrukcji. Gdy legary będą mocowane bezpośrednio do nich zaleca się rozstaw 50 x 50 cm. Jeśli konieczny jest większy rozstaw np. 50 x 100 lub 100 x 100 cm należy zastosować elementy nośne – drewno konstrukcyjne, ruszt stalowy lub aluminiowy o odpowiedniej nośności. Legary mocuje się do wykonanej konstrukcji nośnej.