Kategorie
Balkon Budowa i materiały

Aby balkon nie przeciekał – hydroizolacja balkonu

Nieszczelności konstrukcyjne mogą napytać nam nie lada biedy. Żeby zapobiec przeciekaniu balkonu hydroizolacja balkonu powinna być wykonana ze szczególną starannością.

Balkon jako sama konstrukcja naraża budynek na powstawanie mostków termicznych, przemarzanie budynku oraz przeciekanie wody opadowej spływającej po elewacji lub wnikającej do wnętrza. Dlatego tak ważna jest hydroizolacja balkonu. Jego budowę warto powierzyć odpowiedniemu specjaliście, by uniknąć wszystkich wymienionych problemów.

Uszczelnienie połączenia balkonu ze stropem

Na linii łączącej płytę balkonową ze stropem może dochodzić do przecieków niszczących elewację, doprowadzających do stałych zacieków i odpadania tynku. Jeśli wiemy, w którym miejscu dochodzi to nieszczelności to już duży sukces. Cały fragment łączenia, wraz z płytkami na posadzce i cokole, możemy pokryć elastyczną farbą wodoszczelną, która stworzy nieprzepuszczalną powłokę. Taka hydroizolacja balkonu jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, ścieranie a nawet promienie UV. Innym rozwiązaniem jest ułożenie nowej warstwy płytek na starej posadzce, stosując wodoodporną, elastyczną masę klejową. Konieczne jest nałożenie jej w dwóch warstwach. Ważne by nanieść ją również na cokół.

Izolacja płyty balkonowej

Jeśli mamy dobrze ocieplony balkon ale mimo to przecieka, należy przystąpić do jego zaizolowania. Posadzka balkonu powinna być uszczelniona warstwą hydroizolacji zatrzymującą wilgoć i chroniącą konstrukcję przed przenikaniem wody. Jeśli zamierzamy wykończyć nasz balkon płytkami ceramicznymi, pod ich warstwą należy ułożyć izolację podpłytową. Jeżeli posadzka jest już położona musimy skuć pas przylegający do ściany domu oraz cokół, jeśli takowy istnieje. Płytę balkonową wykładamy hydroizolacją balkonu (izolacją przeciwwilgociową) wywijając ją na ścianę domu. Do tego celu służy papa, folia polietylenowa lub wodoodporna masa uszczelniająca. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie taśmy uszczelniającej z elastomeru, stosowanej pod płytki ceramiczne, na styku ściany z posadzką. Jednak efektu zabezpieczenia nie uzyskamy jeśli nasz balkon nie ma odpowiednio uformowanego spadku pozwalającego na odpływ wody opadowej.

Hydroizolacja balkonu – formowanie spadku

Jeśli balkon nie był budowany ze spadkiem skierowanym na zewnątrz, należy to naprawić. W tym celu niestety należy usunąć posadzkę. Na płycie balkonowej trzeba utworzyć warstwę z zaprawy betonowej: grubszą przy ścianie i stopniowo schodzącą w kierunku zewnętrznym. Konieczne jest stworzenie 1,5 lub 2 % pochyłości. Warto użyć mieszanki o zwiększonej przyczepności z dodatkiem substancji hydrofobowej, zmniejszającej nasiąkliwość płyty. Przed jej nałożeniem należy zwilżyć stary beton by obie warstwy trwale się związały. Hydroizolacja balkonu (izolacja przeciwwilgociowa) powinna być ułożona na utworzoną powierzchnię spadkową. Następnie wykonuje się warstwę wykończeniową. Najczęściej tworzy się posadzki z płytek mrozoodpornych o szczelinach wypełnionych hydrofobową, elastyczną i odporną na mróz spoiną.

Dodaj komentarz