Płytki na moim balkonie po kilku latach użytkowania straciły swój dawny „blask”. Przystępując dziś do wykańczania balkonu zwyczajnie wybrałabym inne. Jeśli tak jak mi, marzy ci się metamorfoza balkonu lub tarasu, a ułożone na nim płytki są nadal w dobrym stanie, możesz je po prostu zakryć, czyli ułożyć na nich nowy materiał wykończeniowy. Zastanawiasz się co położyć na płytki? Zrobiłam małe rozeznanie w tym temacie i przygotowałam 4 sprawdzone produkty, którymi możesz przykryć płytki na balkonie.
Zanim jednak zacznę wspomnę o jednej ważnej kwestii. Jeśli okładzina na balkonie lub tarasie jest w złym stanie – np. płytki są popękane, odspajają się od podłoża, wykruszyły się fugi, niestety ten stan rzeczy musisz najpierw naprawić. Dlaczego? Otóż przez pęknięcia i inne szczeliny woda opadowa będzie dostawała się pod okładzinę i może sukcesywnie niszczyć posadzkę oraz konstrukcję balkonu. Zanim więc przykryjesz stare płytki upewnij się, że będą stanowiły dobre podłoże pod nową nawierzchnię.
Wracając do meritum: co na płytki? Wybrałam dla was pomysły, które będą wymagały minimum pracy oraz zaangażowania i na dobrą sprawę możecie zrealizować je samodzielnie.
Parkiet tarasowy
To modułowe deski wykonane z drewna, które układa się na podłożu łącząc je niczym klocki za pomocą dołączonych przez producenta łączników. Parkiet tarasowy możesz ułożyć na starych płytkach samodzielnie – tworzy on tzw. „podłogę pływającą”, co oznacza, że nie przytwierdza się go na stałe do podłoża. W ten sposób możesz w łatwy sposób przykryć stare płytki i zyskać nową drewnianą nawierzchnię na balkonie lub tarasie. Co ważne wysokość całego systemu, czyli desek wraz z łącznikami umieszczanymi od spodu wynosi jedynie 31 mm. Nie ma więc obaw, że parkiet tarasowy ułożony na starych płytach będzie uniemożliwiał swobodne otwieranie drzwi balkonowych czy tarasowych. Swobodne odprowadzanie wody z płytek zapewnia 10-milimetrowa przestrzeń oddzielająca deski od podłoża.
Aby przykryć stare płytki na balkonie lub tarasie takim parkietem systemowym nie potrzeba praktycznie żadnych narzędzi. Drewniane deski łączy się systemowymi łącznikami tworząc wybrany wzór. Moim zdaniem to świetny sposób na metamorfozę balkonu i zakrycie nieciekawych płytek pięknym drewnem!
Podesty tarasowe
Alternatywą dla wspomnianego powyżej parkietu są podesty, czyli gotowe moduły w kształcie kwadratów, które łączy się na zatrzask. Dzięki ich zastosowaniu możemy sobie zafundować w bardzo krótkim czasie całkiem nową podłogę na tarasie lub balkonie, bez konieczności skuwania starych płytek. Podobnie jak parkiet, podesty tarasowe układa się na płytkach, nie przykręcając żadnych elementów do podłoża. Podesty tarasowe dostępne są w dwóch rodzajach – wykonane w całości z tworzywa sztucznego lub drewniane (górna warstwa z drewna, podstawa z tworzywa). Wersja drewniana będzie ciekawym zamiennikiem tradycyjnych desek tarasowych.
Sztuczna trawa
Aby przykryć stare płytki na tarasie można wykorzystać również w sztuczną trawę. Może to być trawa z rolki lub w formie podestów, które łączy się na zatrzask. Dociętą na wymiar okładzinę ze sztucznej trawy z rolki układa się na podłożu i obciąża jej brzegi cięższymi elementami lub wykańcza listwami montażowymi.
Jeśli balkon lub taras wymaga połączenia dociętych pasów wykładziny ze sztucznej trawy w miejscach łączenia układa się od spodu taśmę z flizeliny i na nią nanosi warstwę odpowiedniego kleju. Dzięki przyklejeniu krawędzi na flizelinie unikniemy potykania się o odstające brzegi okładziny. Będzie ona równomiernie ułożona na podłożu z płytek. Wybierając klej do mocowania brzegów wykładziny ze sztucznej trawy, warto zdecydować się na jedno- lub dwuskładnikowy preparat poliuretanowy (jest on odporny na czynniki atmosferyczne). W sprzedaży znajdziemy też specjalne kleje do sztucznej trawy.
Deski kompozytowe
Spektakularną metamorfozę balkonu lub tarasu zapewnią nam również deski kompozytowe. Nie układa się ich jednak bezpośrednio na starych płytkach. Najpierw wykonuje się konstrukcję ramową z legarów. Ramy konstrukcyjnej nie należy przykręcać do podłoża. Deski kompozytowe na balkonie układa się w formie tzw. „tarasu pływającego”. Do ustabilizowania konstrukcji używa się obciążników z płyt betonowych. Układa się je na rogach tarasu, pomiędzy legarami na kątowych łączach ciesielskich przykręconych do legarów.
Do tak wykonanej i ustabilizowanej ramy z legarów przykręca się deski kompozytowe, które do złudzenia mogą przypominać te drewniane. Mają jednak nad nimi tę przewagę, że nie wymagają sezonowej konserwacji.