Kategorie
Budowa i materiały Taras

Taras na legarach

Klasyczny urok drewnianego tarasu nie przemija. Jeśli nie zaplanowaliśmy go na etapie budowy domu, zawsze można zdecydować o tym później. Wykonajmy taras na legarach.

Aby taras drewniany powstał zgodnie ze sztuką budowlaną i stał się trwałą konstrukcją, warto przestrzegać kilku istotnych zasad. Drewno jest bowiem materiałem niezwykle przyjaznym i łatwym w obróbce, jednak wymaga szczególnego traktowania oraz zabezpieczenia, ze względu na swoje właściwości oraz podatność na korozję biologiczną. Jak wykonać drewniany taras na legarach?

Konstrukcja palowa

Jeśli nie przewidujemy utworzenia skarpy ziemnej pod przyszły taras na legarach, możemy jego konstrukcję oprzeć na betonowych palach, inaczej stopach. Przed ich ustawieniem należy wykopać dołki o wymiarach 30×30 cm i głębokości 0,5 m. Powinny być one zaplanowane dość gęsto, w odległości nie mniejszej niż 1 m, by stworzyły regularną siatkę pali. Dołki wypełniamy do poziomu terenu betonem klasy B15 a następnie po jego wyschnięciu zalewamy stworzony na obrzeżach dołków szalunek słupków, do pożądanej wysokości. Zamiast wylewki wystarczą betonowe pustaki zasypowe. Na szczycie słupków, podczas betonowania, umieszcza się kotwy do mocowania legarów. Ważne jest, aby górne powierzchnie słupków były wypoziomowane i znajdowały się na tej samej wysokości.

Mocowanie legarów

Gdy wylewki wyschną możemy przystąpić do mocowania legarów, czyli belek drewnianych, tworzących kratownicę pod deski warstwy nawierzchniowej. Ważne by były równolegle ułożone względem siebie oraz równolegle do najdłuższego boku tarasu na legarach. Mogą być z drewna sosnowego, świerkowego lub egzotycznego, które będzie odporniejsze na wilgoć. Trwałym rozwiązaniem są legary kompozytowe, niewymagające późniejszej konserwacji. Między betonem a drewnem należy ułożyć warstwę izolacji np. z gumy. Na legarach możemy ułożyć siatkę z tworzywa sztucznego o małych oczkach. Uniemożliwi nam ona wpadanie drobnych przedmiotów pod taras na legarach.

Taras na legarach – montaż desek tarasowych

Do legarów, przez siatkę przybijamy lub przykręcamy deski używając nierdzewnych gwoździ lub wkrętów do drewna. Przed przykręceniem dobrze jest nawiercić otwory wiertłem z frezem. Deski tarasowe powinny mieć szerokość do 12 cm i grubość od 25 do 32 mm. Układamy je w poprzek legarów, zostawiając ok. 1 cm odległości między deskami. Łączenia podłużne desek musi wypadać na legarze. Najlepiej zdecydować się na deski ryflowane, czyli z rowkami, tworzącymi antypoślizgową powierzchnię. W naszym klimacie doskonale sprawdzają się deski z drewna egzotycznego lub kompozytu. Będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne i trwałe. Decydując się na naturalny surowiec należy pamiętać o konieczności zaimpregnowania tarasu na legarach. Dobrym rozwiązaniem jest zaolejowanie desek, co daje dobrą i głęboką ochronę drewna przed korozją biologiczną.

 

Dodaj komentarz