Mimo, że stosowanie gabionów w architekturze ogrodowej rozpowszechniono stosunkowo niedawno, w rzeczywistości ich konstrukcja jest znana od dawna. Nie każdy wie, że kosze z drutu zgrzewanego, wypełnione kamieniami, to jeden z wynalazków Leonarda da Vinci. Głównie wykorzystywany był w XIX wieku w czasie wojen, do konstrukcji barykad. Trwałość i wytrzymałość konstrukcji sprawia, że gabiony doskonale sprawdzają się w roli murków oporowych przy skarpach i tarasach.
Konstrukcja gabionowa
Jest stabilną i łatwą w instalacji alternatywą dla standardowego wzmacniania skarpy. Zamiast betonowych konstrukcji możemy zdecydować się na gabiony. Połączone kosze będą tworzyły wsparcie, którego niewątpliwą zaletą jest przepuszczalność dla wody gruntowej i opadowej. Stworzą również trwałą oraz stabilną konstrukcję, wynikającą w duże mierze z masy. W zależności od potrzeb oraz aranżacji przestrzeni możemy dostosować konstrukcję z gabionów do wymiarów skarpy oraz rodzaju wypełnienia. Do wyboru mamy kamienie różnego kształtu i koloru. Mogą to być otoczaki lub kamienie ozdobne. Kosze produkuje się z ocynkowanej stali, dlatego są one wraz z wypełnieniem, odporne na zmienne warunki pogodowe i nie ulegają korozji.
Atuty gabionów
Przede wszystkim murki oporowe wykonane z gabionów są rozwiązaniem dużo tańszym, niż wnoszenie wysokich ścian betonowych i żelbetowych. Nie trzeba wykwalifikowanych fachowców do zbudowania konstrukcji koszowej, którą łatwo dostosować do wymagań terenu. Technologia jest prosta a ustawienie gabionów nie potrzebuje wylewania fundamentów. Dodatkowo pełnią rolę ścian dźwiękochłonnych. Ich przepuszczalność wynikająca ze szczelin między kamieniami, pozwala na zminimalizowanie zagrożenia parcia wody na powierzchnię murku oporowego. Forma konstrukcji gabionowej jest ponadto całkowicie ekologiczna i naturalna.
Estetyka i forma
W zależności od tego, czy wybierzemy duże czy drobne kamienie wypełniające kosze, musimy mieć odpowiednie siatki utworzone ze stalowego drutu. Pięknie prezentują się gabiony powstałe z okazałych białych otoczaków. Możemy też stworzyć murki oporowe z gabionów składających się z kolorowych i różnorodnych kamieni, które tworzą ozdobną ścianę, dodającą uroku naszemu tarasowi oraz całemu wizerunkowi domu. Surowy efekt dadzą fragmenty granitu o ostrych krawędziach. Wypełnienie będzie ulegało naturalnym procesom murszenia, co nie musi być efektem niepożądanym. Minusem natomiast jest fakt, że przez oka siatki wpadać do środka będą zanieczyszczenia, spadające, jesienne liści, igły czy fragmenty kory oraz trawa. Mimo to ekologiczny murek oporowy sprawi dużo więcej radości niż lity betonowy mur, zwłaszcza jeśli pozwolimy mu być podporą dla pnączy.
Invalid Displayed Gallery