Kategorie
Inne

Jak oświetlić kącik telewizyjny w salonie – praktyczne wskazówki

Każdego dnia spędzamy w salonie sporo czasu na rekreacji, odpoczynku czy zabawach z dziećmi. Wiele osób uwielbia też rozkoszować się relaksem przed ekranem telewizora. Aby jednak wygodnie i przyjemnie spędzać czas na oglądaniu ulubionych filmów czy graniu w gry na konsoli, warto zadbać o właściwe oświetlenie tej części pokoju dziennego.

Jak dobrać lampy do salonu? Ile punktów świetlnych umieścić w przestrzeni do oglądania telewizji? O tym przeczytacie poniżej.

Oświetlenie w salonie – jak dobrać lampy?

Pokoje dzienne pełnią zazwyczaj różne funkcje, co wiąże się z koniecznością zamontowania w nich przynajmniej kilku źródeł światła. Podstawą jest oświetlenie główne, czyli zazwyczaj lampa wisząca lub sufitowa (w zależności od konceptu aranżacyjnego oraz dostępnego miejsca). Przydaje się też oświetlenie boczne (jak na przykład lampy stojące), które doświetla wybrane strefy – podkreślając ich rolę lub tworząc przytulne warunki do relaksu. Dodatkowo w wielu domach i mieszkaniach chętnie wprowadza się dyskretne oświetlenie dekoracyjne – w tej roli idealnie sprawdzają się oczka wpustowe i taśmy LED.

Niemal każda z tych lamp może trafić do samego kącika telewizyjnego, by zapewnić w nim odpowiednie warunki do komfortowego oglądania ulubionych programów.

Lampy w kąciku telewizyjnym – do czego się przydają?

Oświetlenie telewizora w salonie pełni w dużej mierze rolę dekoracyjną i stanowi jeden z ciekawszych trendów ostatnich lat. Dzięki temu tworzy się przyjemne warunki do relaksu oraz podkreśla znaczenie tej wybranej strefy w pomieszczeniu.

Równocześnie jednak warto wspomnieć, że zastosowanie oświetlenia w pobliżu włączonego wieczorową porą telewizora może zmniejszyć poziom zmęczenia wzroku, ograniczając kontrast i zapewniając delikatniejsze światło, które trafia do naszych oczu.

Praktyczne oświetlenie przestrzeni telewizyjnej – jak je wykonać?

Jak wybrać najlepsze lampy do telewizora w salonie? Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragnie się uzyskać. Jeśli planuje się wyłącznie stworzyć nastrojowy klimat w wybranej części salonu, wystarczy zastosować pojedyncze oprawki. Mogą to być choćby stylowe lampy stojące (podłogowe lub stołowe), które umieszcza się w pobliżu ekranu. Równomierne doświetlenie uzyskuje się, stawiając na dwie lampy symetrycznie po obu stronach zestawu telewizyjnego. Spory wybór takich produktów posiada choćby sklep z lampami: LightPlus.pl.

Dobrze wykonane oświetlenie potrafi stać się dekoracją wnętrza i podkreśleniem stylu przestrzeni, nawet bez użycia rozbudowanych i dekoracyjnych opraw. Świetnie w tej roli sprawdzają się wspomniane taśmy LED, które podkleja się z tyłu telewizora zawieszonego na ścianie. Tak uzyskuje się efekt subtelnie oświetlonej ramki, co przyciąga wzrok i ciekawie wpisuje się w rozmaite aranżacje nie tylko w duchu minimalistyczno-nowoczesnym.

Jak dobrać jasność i temperaturę barwową światła?

Równie ważną kwestią pozostaje dobór źródeł światła. Oświetlenie telewizora nie wymaga oczywiście dużego natężenia. Zazwyczaj można pozwolić sobie na wyłącznie bardzo subtelny i delikatny strumień światła. W końcu ma on służyć włącznie do podświetlania ekranu, a nie realizacji precyzyjnych zadań wzrokowych.

Dobrze sprawdza się mocno rozproszone światło, które nie podrażnia oczu ani nie powoduje powstawania odbłysków na ekranie, co wpływałoby na komfort korzystania z tej strefy. Dla zbudowania szczególnie nastrojowego klimatu można pokusić się o zastosowanie światła ciepło białego, które sprzyja wieczornemu wyciszeniu i relaksowi. W wielu aranżacjach nowoczesnych używa się jednak również rozwiązań o chłodniejszej tonacji, które ciekawie dopełniają wystrój.

Piękny i wygodny salon – oświetlenie strefy telewizyjnej

Oświetlenie telewizora pełni równocześnie zadania praktyczne i estetyczne w salonie. Zapewnia komfort widzenia, a przy tym buduje nastrój wnętrza. Można zdecydować się na subtelne rozwiązania lub wybrać efektowną lampę – tak tworzy się idealne warunki do codziennego funkcjonowania w salonie.