Kategorie
Budowa i materiały Taras

Jak wykonać drewniany taras na legarach? Budowa tarasu

Drewniany taras to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku na świeżym powietrzu. Dobrze się prezentuje i harmonizuje z większością typów domów jednorodzinnych. Drewniany taras na legarach jest też stosunkowo łatwy do wykonania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jego budową. Co warto wiedzieć projektując i wykańczając drewniany taras na legarach?

Drewniany taras na legarach może zostać zbudowany np. na istniejącej wylewce betonowej. Zazwyczaj jednak wykonywany jest od „zera”, oznacza to, że w miejscu jego powstawania nie ma żadnej podbudowy. Budowa tarasu wymaga wówczas zrobienia punktowego fundamentu, ale za to nie trzeba usuwać wierzchniej warstwy ziemi.

Drewniany taras na legarach – od czego zacząć?

• Ustalmy miejsce, w którym będzie usytuowany taras oraz określmy jego wielkość i kształt.

• Wybierzmy odpowiednie drewno. Najtańsze deski tarasowe to deski ze świerku, efektownie prezentują się m.in. deski tarasowe z jesionu i cumaru, za najtrwalsze uznawane są deski z drewna egzotycznego, np. bangkirai. Wybór drewna na taras zależy od naszych indywidualnych upodobań i zasobności portfela. Do budowy tarasu wybierajmy deski wąskie i grube. Ich maksymalna szerokość powinna wynosić 145/150 mm (szersze łatwiej się wypaczają), a grubość około 21 mm. Najlepsze są deski ryflowane, czyli z wzdłużnymi rowkami na powierzchni – zapobiegają one poślizgnięciu się na mokrym drewnie i łatwiej spływa z nich woda.

• Zaplanujmy ewentualne zejścia, spadki itp. Zdecydujmy o układzie desek tarasowych: czy będą ułożone równolegle czy prostopadle do budynku.

• Ustalmy plan zamontowania legarów. Muszą być układane w odstępie ok. 50 cm. Trzeba je odpowiednio wypoziomować, zachowując przyjęty spadek na odpływ wody deszczowej i roztopowej (1,5-2%).

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Dobrze podparty drewniany taras na legarach

Taras musi być stabilny. W tym celu konstrukcję nośną tarasu opiera się m.in. na podporach betonowych. Mogą to być na przykład słupy z betonu klasy C12/15. Do wykonanych wcześniej wykopów wprowadza się tuby, służące jako szalunek. Tuby zalewa się betonem, po uprzednim wypoziomowaniu i obsypaniu ziemią. Po upływie około tygodnia, kiedy beton już „zastygnie”, przystępujemy do dalszych prac. Słupy powinny być zagłębione w gruncie na głębokość minimum 50 cm. Drewniany taras na legarach może też być podparty na bloczkach betonowych lub podporach wykonanych z trwałego tworzywa sztucznego. Jest to dobre rozwiązanie, m.in. gdy grunt jest stabilny i nie zapada się. Rozmieszczenie podpór związane jest z pozostałymi elementami konstrukcji. Im gęściej będą rozmieszczone podpory, tym mniejszy może być przekrój legarów podtrzymujących pokrycie tarasu. Z kolei mniejszy rozstaw legarów, umożliwia ułożenie cieńszych desek tarasowych. Najczęściej podpory fundamentowe rozmieszcza się co 1 lub 1,5 m. Dobrze jest pod tarasem ułożyć matę ściółkującą, która zapobiegnie przerastaniu roślinności, ewentualnie możemy przysypać ją drobnymi kamykami.

fot. Fotolia.com
Legary oparte na betonowych bloczkach.
fot. Fotolia.com

Drewniany taras na legarach – montaż legarów

Gdy podpory są już gotowe, wykonuje się konstrukcję nośną tarasu. Do podpór betonowych mocujemy legary za pomocą specjalnych kotew (osadzonych w podporach w trakcie wylewania betonu) lub kątowników stalowych. Do legarów często montowane są kontrlegary. Drewniane elementy nie mogą stykać się z powierzchnią betonu, aby nie uległy zawilgoceniu, dlatego izoluje się je od siebie paskami papy lub folii i podkładkami poziomującymi. Spadek tarasu można wykonać ścinając pod kątem kontrlegary lub stosując podkładki poziomujące.

Montaż desek tarasowych

Deski tarasowe układa się na konstrukcji wykonanej z legarów lub legarów i kontlegarów. Najczęściej przykręca się je wkrętami ze stali nierdzewnej lub fosfatowymi (zwykła stal koroduje, czego skutkiem są brzydkie, rdzawe plamy na powierzchni desek). Wcześniej w deskach nawierca się otwory i frezuje je pod główki wkrętów (frezowanie jest niezbędne – inaczej główka wkrętu będzie zgniatała drewno). Deski tarasowe mocowane są z każdego brzegu za pomocą dwóch wkrętów, co zapobiega ich skręcaniu się.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Deski mogą być również mocowane za pomocą specjalnych łączników typu click, które są przytwierdzone do konstrukcji i niewidoczne od strony powierzchni. W tym przypadku należy zastosować deski tarasowe z boczną fazą – nie przewiercamy ich, ponieważ zapinane są jedynie na łącznikach. Układając deski tarasowe trzeba zachować pomiędzy nimi niewielki odstęp. Dokładne ich spasowanie spowoduje z upływem czasu pękanie poszycia (deski spęcznieją pod wpływem wilgoci) oraz zawilgocenie (cyrkulacja powierzchni od spodu będzie utrudniona). Po zamontowaniu wszystkich desek, ich brzegi wyrównuje się, tak aby zachodziły 2-3 cm poza konstrukcję tarasu. Na końcu przy brzegach montuje się deski czołowe, a cały taras dokładnie czyści z kurzu oraz innych zanieczyszczeń i zabezpiecza olejem.

fot. Fotolia.com
Olejowanie surowych desek tarasowych.
fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Taras drewniany na płycie betonowej krok po kroku”

W odpowiedzi na “Jak wykonać drewniany taras na legarach? Budowa tarasu”

Nawet na trudnej powierzchni bardzo łatwo jest ułożyć deskę kompozytową. Sam układałem taras przed domem to wiem. To było 5 lat temu, a deski z Vensona nadal jak nowe.

Dodaj komentarz