Kategorie
Taras Wyposażenie

Jak przechowywać meble tarasowe?

Meble tarasowe zimą należy chronić przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Z tego względu większość z nich odpowiednio zabezpieczamy i chowamy do następnego sezonu. Jak konserwować i przechowywać meble tarasowe drewniane, metalowe i z tworzyw sztucznych?

Aby meble tarasowe cieszyły nas swą funkcjonalnością i nienagannym wyglądem tak długo, jak to możliwe, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed nadejściem zimy. Chociaż większość mebli tarasowych i ogrodowych, a więc przeznaczonych do stosowania na zewnątrz, jest odpornych na deszcz i mróz, warto je na zimę osłonić, np. odpowiednim pokrowcem. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie pracy na ich czyszczenie przed nadejściem nowego sezonu na tarasie i balkonie.

Drewniane meble tarasowe

Po sezonie na tarasie czy balkonie warto sprawdzić stan mebli drewnianych. Dokręćmy poluzowane śruby i starannie wyczyśćmy meble, stosując preparaty przeznaczone do czyszczenia drewna. Do wymycia mebli tarasowych możemy użyć również myjki ciśnieniowej, trzymając jej dyszę w odległości kilkudziesięciu cm od czyszczonej powierzchni. Zanim schowamy meble na zimę, upewnijmy się, że dobrze przeschły. Mebli drewnianych nie należy przechowywać w pomieszczeniach bardzo ciepłych i suchych, gdyż drewno może się rozsychać. Odpowiedni będzie np. garaż. Meble tarasowe z drewna egzotycznego mogą przezimować na zadaszonym tarasie lub pod wiatą. Powinny być jednak starannie osłonięte przed opadami. Nie używajmy w tym celu plastikowej folii, gdyż drewno może zostać zaatakowane przez grzyby i pleśń. Pokrowiec na meble powinien zapewniać swobodny przepływ powietrza. Meble drewniane z gatunków rodzimych należy przechowywać w pomieszczeniu zamkniętym.

Przechowywanie mebli z rattanu i innych plecionek

W przypadku mebli wykonywanych z naturalnych plecionek, które są zabezpieczane lakierami i bajcami na bazie wody, nie zaleca się stosowania dostępnych w sprzedaży preparatów do czyszczenia mebli. Mogą one bowiem odbarwiać materiał, a nawet uszkodzić jego powierzchnię. Przed użyciem preparatu czyszczącego warto wykonać próbę w mało widocznym miejscu.
Do czyszczeni mebli z plecionek najlepiej jest użyć odkurzacza, który wyciągnie zanieczyszczenia kryjące się w szczelinach. Można też posłużyć się suchą lub lekko wilgotną szmatką. Unikajmy przemoczenia mebli z naturalnych materiałów. Meble tarasowe z plecionek należy przechowywać w suchym, wentylowanym pomieszczeniu, chroniąc je przed zawilgoceniem i mrozem.

fot. Cane-line
Pokrowce na meble powinny być wykonane z grubego, wodoodpornego materiału. Powinien on jednak przepuszczać powietrze
fot. Cane-line

Meble tarasowe plastikowe, z aluminium, stali i żeliwa

fot. Cane-line
fot. Cane-line

Po sezonie należy je wyczyścić np. wilgotną szmatką i przetrzeć do sucha. Takie meble są zazwyczaj zabezpieczone przed korozją więc deszcz i mróz jest im nie straszny. Aby jednak nie nie narażać ich na rdzewienie i nadmierne zabrudzanie, meble warto przykryć pokrowcem. Zabezpieczy on przed przedostawaniem się wody do części metalowych (nogi, ramy). Zanim to zrobimy warto naoliwić zawiasy.
Odporne na działanie niekorzystnych czynników, w tym deszcz i mróz, są także meble tarasowe z tworzywa sztucznego (np. technorattanowe). Warto jednak upewnić się czy naszym meblom nie straszny będzie mróz, gdyż te o słabszej jakości mogą się pod jego wpływem odkształcać i niszczyć. Informacji na ten temat szukajmy u producenta. Meble z tworzyw sztucznych mogą być przechowywane na zewnątrz, jednak i je warto osłonić pokrowcem. Zanim to zrobimy lub schowamy je na zimę, meble trzeba wyczyścić, najlepiej preparatem do czyszczenia tworzyw sztucznych – usuną one skutecznie tłuszcz i inne uciążliwe zabrudzenia. Możemy też posłużyć się myjką ciśnieniową, która skutecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia.

Przeczytaj także: „Jak dbać o meble drewniane?”

10 odpowiedzi na “Jak przechowywać meble tarasowe?”

Po sezonie mogę zdecydowanie polecić wynajęcie skrytki w less mess, szczególnie jeżeli ma się balkon. Wychodzi zdecydowanie taniej, niż zakup nowych mebli po złym przechowaniu starych

Tu warszawa i mam podną radę co kolega. Sam wynajmuję schowek w Less Mess już dwie zimi i dzięki temu mam meble tarasowe jak nowe. Aż się boję jakby wyglądały gdybym wybrał opcję piwnicy.

Podobnie jak przedmówcy, ale ja na własnej skórze doświadczyłem efektów przechowywania mebli w piwnicy. No cóż człowiek uczy się na błędach, szkoda że na swoich. Ale teraz już też tylko wynajmuję skrytkę w Less Mess i o nic martwić się nie muszę.

Dzięki za ostrzeżenie! Właśnie kupiliśmy nowe meble do mieszkania i planowaliśmy trzymać je w piwnicy właśnie przez zimę.Będziemy mądrzy przed szkodą i na zimę zaklepiemy sobie wspomnianą skrytkę.

Zawsze kiedy widzę tam chamską reklamę w komentarzach jak to, co zaserwowano tutaj, zastanawiam się czy jest to przeprowadzona tak nieudolnie kampania czy może celowa antyreklama, która ma nas zniechęcić do danej firmy.

Ja proponuję całość bez zbędnych ceregieli przechować w magazynie samoobsługowym. Ja tak zrobiłam. Zdecydowałam się na Less Mess Storage ponieważ jest tam sucho, bezpiecznie, czysto i wiem, że w każdej chwili mogę podjechać i coś z takiej skrytki zabrać. Także jeśli mogę to polecam taką opcję.

moim zdaniem self storage to idealne rozwiązanie na przechowywanie takich mebli. często w garażu brakuje miejsca jak ktoś ma np dwa samochody, a w takim magazynie można przechować też inne rzeczy które zawsze gdzieś tam się walają po domu czy mieszkaniu. ja osobiście korzystam z Less Mess i szczerze mogę polecić. bardzo podoba mi się u nich elastyczność jeśli chodzi o wielkość pomieszczeń, to znaczy na zimę jak trzymam meble z ogrodu to mam większy box, a jak na wiosnę meble zabieram i zostawiam tylko jakieś drobniejsze rzeczy to zamieniam na mniejsze i nigdy nie ma z tym problemu

Ja też przeżyłam to samo i tak samo pomyślałam o alternatywie. Less Mess Storage jest najlepszą firmą, która świadczy te usługi, także też polecam.

Dodaj komentarz